Konstytucja dla biznesu: miało być lepiej a w rzeczywistości przedsiębiorca ma zapłacić PIT za auto!

Zbigniew Biskupski AIP
Krzysztof Łokaj
Miała być nieograniczona wolność dla prowadzących własny biznes i likwidacja biurokracji. Nowe przepisy dotyczące rozliczania samochodu osobowego przez przedsiębiorców przeczą obu tym deklaracjom. Albo właściciel firmy będzie prowadził skomplikowaną, biurokratyczną dokumentację, albo zapłaci od połowy kosztów podatek. To są warunki zdecydowanie gorsze od obecnie obowiązujących!

Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił tzw. konstytucję dla biznesu. Zapowiedział w niej szereg ułatwień dla firm...

Tymczasem w projekcie ustawy o uproszczeniach podatkowych dla przedsiębiorców zawarto propozycję, zgodnie z którą, prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z używaniem w działalności gospodarczej samochodu osobowego, przysługiwać będzie pod warunkiem prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Bez takiej ewidencji do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć będzie można jedynie połowę odpisów amortyzacyjnych, opłat leasingowych, czynszu najmu i innych wydatków związanych eksploatacją samochodu (paliwo, naprawy, ubezpieczenie).

https://strefabiznesu.pl/co-nie-jest-zabronione-jest-dozwolone-morawiecki-zaprezentowal-konstytucje-dla-biznesu/ar/c3-11475348

Prowadź ewidencję albo płać podatek!

Uwzględniając ogromny nakład pracy związany z udokumentowaniem każdego przejazdu samochodem firmowym, projektodawcy liczą, że przedsiębiorcy, którzy sporadycznie wykorzystują samochód służbowy do celów prywatnych, zrezygnują z połowy odliczenia i zapłacą po prostu wyższy podatek.

- Jest to istotna zmiana stanowiska ministra finansów. Obecnie nie budzi wątpliwości, że odpisy amortyzacyjne i raty leasingowe stanowią w całości koszt uzyskania przychodu niezależnie od tego, że samochód sporadycznie wykorzystywany jest do celów prywatnych podatnika. Niedawno minister wydał też interpretację indywidualną, w której potwierdził prawo do odliczenia wydatków związanych z eksploatacją samochodu– mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

https://strefabiznesu.pl/z-zadowoleniem-przyjmuje-koncepcje-gruntownej-reformy-prawa-gospodarczego/ar/c3-11476324

Przed ogromnym i nierzadko niewykonalnym zadaniem ewidencyjno-sprawozdawczym staną firmy, mające duże floty samochodów, z których korzystają pracownicy. Ewidencja, którą podatnicy będą zobowiązani prowadzić dla potrzeb podatku dochodowego, poza danymi dotyczącymi osoby kierującej pojazdem, daty, celu wyjazdu, opisu trasy, liczby kilometrów, stanu licznika, nr. rej. pojazdu, będzie zawierać także potwierdzenie podatnika o autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem. Podatnik nie będzie w stanie z pełną odpowiedzialnością potwierdzić czy samochód nie został wykorzystany przez pracownika do celów innych niż działalność gospodarcza.

- Zdumiewa fakt, że tak uciążliwe i niekorzystne zmiany prezentowane są pod hasłem przyjaznego traktowania przedsiębiorców i znajdują się w pakiecie ustaw zapowiadanych jako uwalniających biznes w Polsce. Ten przykład pokazuje jak ważne jest przygotowanie tego typu projektów we współpracy z przedsiębiorcami – dodaje Przemysław Pruszyński.

Przełom? Deklaracja czy fakty?

Rządzący określili ten dokument jako „przełomowy” w relacjach przedsiębiorca-państwo. Liczymy wciąż, że ostateczny kształt projektu będzie właśnie taki, zawraca uwagę Konfederacja Lewiatan. Jednak analiza propozycji ustawy dotyczących uproszczeń podatkowych dla firm, która jest w pakiecie, w zakresie rozliczania wydatków na osobowe samochody, prowadzi do wniosku, że rozumienie pojęcia uproszczenia rozliczeń i zmniejszenia obciążeń wymaga doprecyzowania, podkreśla Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

I zwraca uwagę, że zwiększenie obciążeń biurokratycznych i kosztów funkcjonowania firm w zakresie wykorzystywania samochodów służbowych może odbić się negatywnie na wynikach istotnych dla gospodarki branż – motoryzacyjnej, czy usług leasingowych. Uderzy przede wszystkim w niewielkie przedsiębiorstwa i osoby prowadzące działalność gospodarczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu