Dla każdego przedsiębiorstwa podatki to wyzwanie. Obszernej wiedzy teoretycznej i praktycznej wymagają szczególnie podatki dochodowe oraz podatek od towarów i usług. W przypadku prowadzonych kontroli przez organy podatkowe z tytułu niewłaściwego rozliczania podatków trzeba liczyć się z ryzykiem nakładanych kar. Z tej przyczyny coraz firm decyduje się na doradztwo podatkowe.
Poniżej omówione zostanie, co należy przygotować do kontroli podatkowej, a jednocześnie co możemy skonsultować z doradcą podatkowym oraz jakie uprawnienia ma urząd skarbowy podczas kontroli.
Co obejmuje usługa doradztwa podatkowego?
Doradztwo podatkowe obejmuje m.in.: przeprowadzanie audytu księgowego, pomoc przy przekształceniu spółek, obsługa kontroli podatkowych, bieżące doradztwo, planowanie podatkowe i optymalizacja podatkowa.
Jakie uprawnienia ma urząd skarbowy w trakcie kontroli podatkowej?
Osoby kontrolujące są uprawnione w szczególności do:
- Żądania okazania majątku podlegającego kontroli i dokonania jego oględzin,
- Żądania udostępnienia akt, ksiąg i wszelkiego rodzaju dokumentów związanych z przedmiotem kontroli oraz do sporządzenia z nich odpisów, kopii, wyciągów, notatek, wydruków udokumentowanego pobierania danych w formie elektronicznej,
- Zabezpieczania zebranych dowodów,
- Zbierania innych niezbędnych materiałów w zakresie objętym kontrolą,
- Żądania przeprowadzenia spisu z natury,
- Wstępu na grunt oraz budynków, lokali lub innych pomieszczeń kontrolowanego,
- Zasięgania opinii biegłych,
- Sprawdzenia, czy prowadzenie pełnej księgowości spółki jest zgodne z przepisami.
Kontrolujący mają również prawo zażądania wydania, na czas trwania kontroli, za pokwitowaniem próbek towarów lub akt, ksiąg i dokumentów związanych z przedmiotem kontroli. To uprawnienie może być zrealizowane, podczas gdy istnieje podejrzenie, że są one nierzetelne.
Co warto przygotować do kontroli podatkowej?
Do kontroli należy pamiętać o uprawnieniach urzędu wymienionych powyżej. Przedsiębiorca informowany jest o kontroli 7 dni wcześniej, dlatego w tym czasie można skorygować deklaracje VAT, faktury, czy zeznanie roczne PIT, itp. Podczas kontroli nie ma takiej możliwości.
Powinno się uważać na:
- Podatek VAT - należy sprawdzić zgodność zapisów w rejestrach VAT z fakturami i kwot ujętych w deklaracji z zapisami w rejestrach VAT, czy były zastosowane właściwe stawki podatkowe, czy odliczany był prawidłowo podatek naliczony VAT z tytułu wydatków na samochód.
- Transakcje wewnątrzwspólnotowe - czy numer identyfikacyjny kontrahenta zagranicznego jest poprawny, czy kurs walut podczas wyliczania wartości obrotu jest poprawny, itp.
- Ewidencje sprzedaży w kasach fiskalnych - należy przygotować raporty dobowe i miesięczne z kasy fiskalnej.
- Stratę z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej - do popełnianych błędów zaliczymy zawyżanie kosztów uzyskania przychodów, bądź nieprawidłowe odliczanie strat z lat ubiegłych.
O co zapytać podczas konsultacji podatkowych?
Klienci doradców podatków mogą skorzystać z ich usług już na etapie rejestrowania spółki, ponieważ trzeba już wtedy zdecydować jaką formę opodatkowania wybrać. Uzyskamy również pomoc w zakresie:
- wypełniania rocznych zeznań podatkowych,
- optymalizacji polityki podatkowej przedsiębiorstwa,
- reprezentowania klienta przed organami skarbowymi, czy sądem administracyjnym,
- przygotowania pism, skarg, zapytań i wyjaśnień do wszystkich urzędów administracji państwowej.
Odbywając konsultacje podatkowe z doradcą możemy także pytać o odliczenia wydatków związanych z samochodami osobowymi, przedawnienia zobowiązań podatkowych, czy rozliczenia kapitałowe.
Szczególnie należy uzyskać informacje w sprawach związanych z międzynarodowym obrotem gospodarczym, ponieważ w tym obszarze ryzyko popełnienia błędu wzrasta przy rozliczeniach tego typu transakcji.
Korzystając z pomocy doświadczonych doradców uzupełnimy swoją wiedzę w danym zakresie, nie narażając się na popełnianie ewentualnych błędów.