Spis treści
Najwięcej zwolnień lekarskich brali w ub. roku pracownicy logistyki i zatrudnieni w przemyśle samochodowym
Średni roczny wskaźnik absencji chorobowej w przedsiębiorstwach współpracujących z Conperio w 2024 roku wyniósł 7,38 proc. W ujęciu branżowym najwyższą absencję odnotowano w sektorze logistyki i automotive (przemysł samochodowy), gdzie wskaźniki przekraczały 9 proc. w szczytowych miesiącach. Stosunkowo wysoki poziom nieobecności z powodu L4 występował także w przemyśle spożywczym i budownictwie.
- Wartości notowane w latach 2023 i 2024 są do siebie zbliżone, choć średni roczny wskaźnik absencji we wskazanych latach (bez zwolnień w okresie ciąży) jest nieco niższy w 2024 roku - o 0,25 pp. W raporcie zwracamy jednak uwagę na to, że krzywe absencji zarówno w 2023, jak i 2024 roku nie przyjmują trendów naturalnej absencji chorobowej, której wskaźniki powinny znacząco maleć w kwartałach II i III, wzrastać w kwartale IV i osiągać wartości najwyższe w kwartale I. Ma to związek z naturalnymi okresami wzmożonych sezonów infekcyjnych występujących w okresach jesienno-zimowych. Brak zgodności trendu z naturalną krzywą uznawany jest za efekt korzystania ze zwolnień lekarskich nie tylko w przypadkach złego stanu zdrowia pracowników – wyjaśnia Mikołaj Zając, prezes Conperio, która zajmuje się audytem, doradztwem i zarządzaniem problemem absencji chorobowej w firmach.
W 2024 roku nastąpił wzrost liczby zwolnień jednodniowych, pobieranych w poniedziałki i piątki
Co ciekawe, w 2024 roku nastąpił wyraźny wzrost liczby zwolnień jednodniowych, pobieranych w poniedziałki oraz piątki. Największy odsetek zwolnień tego typu wystąpił w piątek, osiągając poziom 22,8 proc., co stanowi wzrost o blisko 2,5 proc. względem 2023 roku. W poniedziałki poziom absencji wyniósł natomiast 20,5 proc., co z kolei stanowi wzrost o blisko 3 proc. względem 2023 roku.
Szczególne obawy budzi narastające zjawisko sprzedaży zwolnień za pośrednictwem internetu
Aż 34 proc. z 33 tys. przeprowadzonych w 2024 roku kontroli wykazało, że pracownicy korzystający z L4 nie przebywali w miejscach wskazywanych w drukach ZLA lub wykonywali czynności, od których powinni się powstrzymać w okresie choroby. Nieuczciwi pracownicy przyłapani zostali m.in. na: naprawach pojazdów, remontach i pracach w ogrodzie, pracach zarobkowych dla innego podmiotu, prowadzeniu działalności gospodarczej, wyjazdach rekreacyjnych czy spożywaniu alkoholu.
- Wciąż istnieje znaczna grupa pracowników, którzy błędnie postrzegają czas zwolnienia chorobowego jako dodatkowy czas wolny od pracy, którym mogą dowolnie dysponować. Tego typu zachowania nie tylko naruszają zasady etyki zawodowej, ale również wpływają negatywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstw, obciążając je dodatkowymi kosztami. Rosnąca liczba takich przypadków skłania nas do rekomendowania przedsiębiorstwom oraz Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych intensyfikacji kontroli zasadności zwolnień lekarskich. Szczególne obawy budzi narastające zjawisko sprzedaży zwolnień lekarskich za pośrednictwem stron internetowych, co rodzi poważne wątpliwości dotyczące ich rzetelności oraz zasadności – dodaje Mikołaj Zając.
Z analizy wynika też, że najwyższą średnią absencję chorobową zanotowano w regionie zachodnim (7,39 proc.). Region wschodni kraju charakteryzował się najniższym średnim wskaźnikiem, nie przekraczając 5 proc.. Z kolei najwyższy odnotowany wskaźnik miał miejsce w październiku w regionie południowym i wyniósł 8,71 proc..
Raport powstał na podstawie danych dostarczonych firmie Conperio przez podmioty gospodarcze. To ponad 200 dużych przedsiębiorstw oraz ponad 200 małych i średnich firm, zatrudniających od 20 do 20 000 pracowników na terenie całego kraju. Dane Conperio obejmują przedsiębiorstwa z sektorów takich jak m.in. automotive, budownictwo, gastronomia, logistyka, przemysł ciężki i lekki, przemysł spożywczy oraz zdrowie i uroda.
