Kontrole chorobowe ZUS są nieskuteczne. Pracodawcy sami będą przeprowadzać kontrole? [13.02.2020]

AIP
13.11.2019 gdansk. szpital wojewodzki im. mikolaja kopernika. copernicus podmiot leczniczy. otwarcie oddzialu chorob wewnetrznych i hipertensjologii po remoncie i przebudowie.   fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
13.11.2019 gdansk. szpital wojewodzki im. mikolaja kopernika. copernicus podmiot leczniczy. otwarcie oddzialu chorob wewnetrznych i hipertensjologii po remoncie i przebudowie. fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal
W 2019 roku statystycznie na każdego Polaka aktywnego zawodowo przypadało co najmniej jedno zwolnienie lekarskie. Jednocześnie jak wynika z danych, prawidłowość wykorzystania chorobowego zweryfikowano zaledwie w przypadku 2,5 proc. druków ZLA.

Przy tak małym prawdopodobieństwie przeprowadzenia kontroli, pracownikom, którzy niewłaściwie wykorzystują zwolnienia lekarskie, opłaca się chodzić na chorobowe. Możliwość "wpadki" jest niewielka. Prawdopodobieństwo, że nadużycia związane ze zwolnieniem lekarskim nie zostaną wykryte, wciąż jest niezwykle wysokie.

Z danych ZUS wynika, że przez pierwsze cztery miesiące 2019 roku, wystawiono 9 milionów druków ZLA. Biorąc pod uwagę dane z ubiegłych lat, szacujemy, że w skali całorocznej będzie to ponad 20 milionów. W 2019 ZUS przeprowadził 574 tysiące kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień. Z tego jasno wynika, że trzeba być ogromnym pechowcem, aby kontrolerzy akurat nasz przypadek wzięli pod lupę.

– Realia rynku są takie, że konsekwencje wobec pracowników, którzy przebywają na nieuczciwych zwolnieniach mogą efektywnie wyciągać jedynie pracodawcy, jednak niewielu jest takich, którzy są do tego przygotowani. Potrzebują oni bowiem właściwych narzędzi i pomocy prawnej. Odpowiednio dobrane działania mogą ograniczyć wydatki przedsiębiorstwa ponoszone w związku z absencją od kilku do nawet 70 proc.– komentuje Mikołaj Zając, prezes Conperio.

Jak tłumaczy ekspert, wzrost kosztu pozyskania i utrzymania pracownika, powoduje, że firmy dużo uważniej przyglądają się nieobecnościom i ich wpływie na rosnące koszty produkcji. - Koszt zastąpienia nieobecnego pracownika, obniża efektywność kosztową nawet o 33 proc. – dodaje.

Obejrzyj wideo:

Dbanie o środowisko firmom nie zawsze się opłaca?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu