Kontrole graniczne wracają. Decyzja tego kraju dzieli Unię Europejską

Maciej Badowski
Opracowanie:
W poniedziałek ruszają tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych Niemiec, które będą obowiązywać przez co najmniej pół roku.
W poniedziałek ruszają tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych Niemiec, które będą obowiązywać przez co najmniej pół roku. Andrzej Szkocki/ Polska Press
W odpowiedzi na potrzeby bezpieczeństwa i ograniczenia nielegalnej migracji, Niemcy zdecydowały się na wprowadzenie tymczasowych kontroli na wszystkich granicach lądowych. Te środki bezpieczeństwa, zaplanowane na okres co najmniej pół roku, mają rozpocząć się w poniedziałek, jak zapewnia minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser. Ministerstwo zapewnia, że nie spowodują one znaczących utrudnień w przepływie osób i towarów.

Nowe środki bezpieczeństwa na granicach

9 września, w świetle rosnących wyzwań bezpieczeństwa, niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło wprowadzenie kontroli na granicach z takimi krajami jak Francja, Luksemburg, Holandia, Belgia i Dania. Decyzja ta rozszerza już istniejące kontrole na granicach z Austrią, Polską, Szwajcarią i Czechami. Kontrole te mają na celu przede wszystkim walkę z przestępczością transgraniczną oraz ograniczenie nielegalnej migracji.

Policja federalna planuje przeprowadzać kontrole w sposób elastyczny, dostosowując je do bieżących potrzeb bezpieczeństwa. Zakres, czas trwania i lokalizacje kontroli będą zależne od aktualnej sytuacji. Ministerstwo podkreśla, że celem jest przede wszystkim skuteczne zarządzanie przepływem osób przekraczających granice, a nie stwarzanie barier.

Współpraca międzynarodowa i minimalne zakłócenia

Nancy Faeser, minister spraw wewnętrznych, w rozmowie z „Bild am Sonntag” zapewniła, że wprowadzone kontrole będą skoordynowane z sąsiednimi państwami, co ma minimalizować ewentualne zakłócenia w ruchu granicznym.

– Nie będzie długich korków, ale inteligentne kontrole, zgodnie z wymogami obecnej sytuacji – stwierdziła Faeser. Ministerstwo przyznało jednak, że nie można całkowicie wykluczyć tymczasowych utrudnień w ruchu transgranicznym.

Osoby przekraczające granicę Niemiec muszą mieć przy sobie dokument tożsamości, a obywatele państw trzecich dodatkowo muszą spełniać wymogi wjazdowe, takie jak posiadanie wizy, jeśli jest to wymagane. Te kroki mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa wewnętrznego i ograniczenie nielegalnej migracji.

Kontekst wprowadzenia kontroli

Decyzja o wprowadzeniu tymczasowych kontroli wynika z konieczności zwiększenia bezpieczeństwa wewnętrznego oraz ograniczenia nielegalnej migracji. Sytuacja bezpieczeństwa, w tym zagrożenie terroryzmem islamskim i poważna przestępczość transgraniczna, miały decydujący wpływ na tę decyzję. Dodatkowo, niedawny atak nożownika w Solingen, do którego przyznało się Państwo Islamskie, ponownie rozpalił debatę na temat kontroli granicznych w Niemczech.

Niemcy poinformowały Komisję Europejską o wprowadzeniu tymczasowych kontroli. W liście do KE, Nancy Faeser zwróciła uwagę na wysoki poziom presji opinii publicznej oraz na wyczerpanie zasobów przeznaczonych na przyjmowanie uchodźców. Apelowała o energiczną współpracę w celu osiągnięcia szybkich i widocznych postępów w tej materii.

Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony niektórych państw unijnych, w tym Polski i Grecji, które uznały ją za nieakceptowalne naruszenie zasad funkcjonowania strefy Schengen. Niemieckie MSW podało, że od początku kontroli odnotowano około 52 tysiące prób nielegalnych przekroczeń granicy i przeprowadzono około 30 tysięcy wydaleń.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu