Korea Południowa potwierdza zaangażowanie w realizację umów zbrojeniowych z Polską

Maciej Badowski
Opracowanie:
Umowa na dostawę do Polski 180 wyprodukowanych w Korei Płd. czołgów K2 została podpisana w lipcu 2022 roku. Zdjęcie ilustracyjne.
Umowa na dostawę do Polski 180 wyprodukowanych w Korei Płd. czołgów K2 została podpisana w lipcu 2022 roku. Zdjęcie ilustracyjne. archiwum Polska Press
W obliczu politycznych zawirowań w Korei Południowej, południowokoreańska Agencja ds. Planowania Zakupów Obronnych zapewnia o kontynuacji współpracy z Polską w zakresie dostaw uzbrojenia. Polska jest jednym z kluczowych partnerów Korei Południowej w sektorze zbrojeniowym.

Polityczne zawirowania a współpraca zbrojeniowa

W ostatnich miesiącach Korea Południowa zmagała się z politycznym chaosem, który wywołał krótkotrwały stan wojenny ogłoszony 3 grudnia 2024 roku przez zawieszonego prezydenta Jun Suk Jeola. Pomimo tych trudności, Agencja ds. Planowania Zakupów Obronnych (DAPA) podkreśla, że współpraca z Polską pozostaje priorytetem.

– Republika Korei pozostaje mocno zaangażowana we współpracę z Polską w sektorze obronnym, niezależnie od sytuacji politycznej w kraju – przekazała DAPA w opublikowanej nocie ze spotkania, do którego doszło 20 stycznia.

Polska, jako jeden z najważniejszych partnerów południowokoreańskiego sektora zbrojeniowego, może liczyć na dalsze wsparcie i realizację umów, które zostały już podpisane. Spotkanie z 20 stycznia miało na celu złagodzenie obaw o terminową realizację tych umów.

Umowy zbrojeniowe w toku

Pod koniec stycznia pojawiły się pogłoski o rzekomym zawieszeniu przez Polskę realizacji kolejnych kontraktów zbrojeniowych z Koreą Południową. Informacje te zostały szybko zdementowane przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Wiceminister Paweł Bejda zapewnił, że umowy są realizowane zgodnie z planem.

– Umowy są realizowane bez zakłóceń, a kolejne są negocjowane – powiedział wiceminister Bejda, dodając, że spotkanie z przedstawicielem DAPA przebiegło "w bardzo dobrej atmosferze".

Współpraca z Koreą Południową obejmuje m.in. dostawę 180 czołgów K2, które zostały zamówione w lipcu 2022 roku. Polska planuje również dalsze zakupy, które obejmują łącznie 1000 czołgów, z czego 820 ma być poddanych głębszej polonizacji.

Nowe nominacje i przyszłość współpracy

Południowokoreański portal Dugguru zwrócił uwagę na nominację Dariusza Łukowskiego na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Nowy szef BBN ma nadać impet finalizacji nierozstrzygniętych kwestii współpracy z Koreą Południową.

– Oczekuje się, iż (…) nada on impetu finalizacji nierozstrzygniętych kwestii współpracy, w tym negocjacji drugiej umowy o eksporcie broni – zauważył portal Dugguru.

Polska i Korea Południowa kontynuują rozmowy na temat kolejnych umów zbrojeniowych, które mają zabezpieczyć interesy obu krajów. Rzecznik MON Janusz Sejmej podkreślił, że Polska nie ulegnie presji w przyspieszaniu podpisywania nowych kontraktów.

– W związku z trwającymi rozmowami nie będziemy ulegać żadnej presji, mającej na celu przyspieszyć podpisywanie następnych kontraktów zbrojeniowych. Muszą one zabezpieczać interes bezpieczeństwa Polski i współpracę z naszym przemysłem obronnym – powiedział rzecznik MON.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu