Koronawirus a konsekwencje dla pracowników i pracodawców. Pomóc może praca zdalna [9.03.3020 r.]

AB
Geralt/ Pixabay.com
Koronawirus sieje coraz większe spustoszenia w Europie. Nie tylko mieszkańcy największych ognisk występowania COVID-2019, ale również Polacy gorączkowo wykupują maseczki ochronne i środki dezynfekcyjne. Zobacz, kiedy pracownikowi przysługuje praca zdalna ze względu na koronawirusa.

Z uwagi na koronawirusa wzrósł popyt na sprzęt ochronny. Po tym, jak stwierdzono liczne zachorowania na COVID-19 we Włoszech, zwiększyła się sprzedaż maseczek i kombinezonów ochronnych. Przykładowo, w ciągu trzech tygodni firma PW Krystian przyjęła więcej zamówień na maseczki i kombinezony ochronne niż przez ostatnie 6 miesięcy. Co ciekawe, sprzęt medyczny zamawia nie tylko służba zdrowia, ale również zaopatrują się w niego osoby indywidualne. Wśród masek ochronnych największym zainteresowaniem cieszą się te klasy P3 (do zagrożeń biologicznych).

Widmo koronawirusa zwiększyło popyt na maseczki ochronne

Paradoksalnie, boom na sprzęt ochronny i wyposażenie medyczne może zaszkodzić polskim firmom - ostrzega Koalicja Bezpieczni w Pracy. Jeżeli w ramach profilaktyki COVID-19 w hurtowniach skończy się odzież ochronna, może dojść do zastojów w firmach, które regularnie stosują kombinezony ochronne.

Koronawirus rozprzestrzenia się nie tylko w Azji, ale również w Europie. Mimo że w prowincji Hubei, gdzie wybuchła epidemia, wprowadzono dodatkowe środki ostrożności, ryzyko zakażenia wirusem 2019-nCoV jest realne, i to nie tylko w Azji, ale również w Europie. Wyjaśniamy, jak podejść do koronawirusa w kontekście pracy.

Koronawirus a praca. Sprawdź, jakie prawa i obowiązki ma pra...

Skutki zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa mogą odczuć przedsiębiorstwa zajmujące się lakiernictwem, produkcją tworzyw sztucznych, klejów, farb i pianek poliuretanowych, firmy farmaceutyczne, a nawet - wodociągi. Artykuł 15. Kodeksu pracy mówi wyraźnie , że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jeżeli zabraknie odzieży ochronnej, nie będą w stanie tego zrobić.

Koronawirus a praca służby zdrowia

Na brak odzieży ochronnej, maseczek i przeszkolonego personelu medycznego skarżą się także pracownicy służby zdrowia. W przychodniach zdarzają się pracownicy, którzy nie znają procedur postępowania w przypadku stwierdzenia podejrzenia zachorowania na COVID-19. Takie placówki medyczne, w przeciwieństwie do szpitali zakaźnych, nie są wyposażone w izolatki. Niektórzy recepcjoniści nie wiedzą, co począć z pacjentem podejrzanym o chorobę.

Pacjent z podejrzeniem koronawirusa powinien zostać przewieziony do szpitala zakaźnego lub innego miejsca przystosowanego do hospitalizacji pacjentów z objawami COVID-19. GIS alarmuje, aby osoby z niepokojącymi objawami zgłaszały się bezpośrednio do takich miejsc. Jeżeli placówka medyczna nie dysponuje odpowiednio wyposażoną karetką, ani przeszkolonym personelem, nie może zaoferować pomocy w zakresie transportu. Wówczas pozostaje poprosić chorego, aby udał się do szpitala we własnym zakresie. Niestety to zwiększa ryzyka zarażenia się COVID-19 przez kolejne osoby. Pacjent może też osobiście zadzwonić po karetkę.

Koronawirus a spadki na giełdach

Skutki rozprzestrzeniania się COVID-19 odczuwają firmy notowane na giełdzie. Koronawirus spowodował spadki tak liczących się na rynku indeksów giełdowych, jak DAX (Niemcy), FTSE MIB (Włochy) czy CAC40 (Francja). Zniżkowały także amerykańskie indeksy giełdowe, a ropa naftowa potaniała.

Praca za granicą nie zawsze wiąże się z koniecznością posiadania konkretnych kwalifikacji zawodowych. Ponad połowa firm oferujący pracę za granicą (58%) nie wymaga posiadania doświadczenia zawodowego – wynika z analizy 40 tys. ofert pracy zamieszczonych na portalu europa.jobs. Jednocześnie trzech pracodawców na 10 nie oczekuje znajomości języka.  Sprawdź, ile zarobisz za granicą.

Praca za granicą. Porównaj stawki godzinowe w najpopularniej...

Pogorszyły się wreszcie wyniki polskiego WIG20, w którego skład wchodzi 20 największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. W reakcji na doniesienia o koronawirusie 28 lutego WIG20 zaliczył najniższą wartość od grudnia 2016 roku.

Koronawirus a praca zdalna

Pracodawca może zalecić pracownikom powracającym z krajów o dużym odsetku osób zakażonych COVID-19, aby wykonywali swoje obowiązki z domu. Praca zdalna nie powinna przysporzyć kłopotów pracownikom biurowym i specjalistom, którzy mogą skorzystać z laptopa, ale dla przedstawicieli niektórych zawodów stanowi poważne utrudnienie. Przykładowo, graficy korzystający z oprogramowania zainstalowanego na firmowym komputerze stacjonarnym nie mogą pracować z domu. Na niektórych stanowiskach, np. w handlu i transporcie publicznym, homme office jest wręcz niemożliwe, podczas gdy ryzyko zakażenia koronawirusem - wyższe.

Sytuacja komplikuje się również z przypadku umów zlecenie, które nie podlegają Kodeksowi pracy. Prawa zleceniobiorców i zleceniodawców określają przede wszystkim: treść umowy i Kodeks cywilny.

- Uprawnienia wynikające z umów cywilnoprawnych, w tym umowy zlecenie czy tzw. B2B, regulują w dużej mierze postanowienia tych umów. Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w zakresie umów zlecenia i umów o świadczenie usług (B2B) zleceniodawca może rozwiązać umową z ważnych przyczyn. Jako ważną przyczynę można uznać zachorowanie zleceniobiorcy na chorobę zakaźną. W zasadzie jest to jedyny środek wynikający z przepisów - tłumaczy Miłosława Strzelec-Gwóźdź, radca prawny, partner GP Kancelaria.pl.

Zgodnie z ustawą z dn. 2 marca 2020 r., która weszła w życie 8 marca i reguluje zasady postępowania zapobiegającego zachorowaniom na COVID-19, pracownik z umową o pracę może stanąć przed koniecznością pracy zdalnej. Pracodawca ma możliwość odizolowania go od reszty pracowników poprzez polecenie home office. Wcześniej przedsiębiorca, który obawiał się zarażenia COVID-19 przez resztę personelu, mógł jedynie zwolnić podwładnego z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Koronawirus postrachem polskich pracowników

Koronawirus należy do grupy ok. 200 wirusów wywołujących choroby układu oddechowego. Jego objawy i skutki można porównać do wirusów grypy. Wirus SARS-nCoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, przenosi się drogą kropelkową. Można się nim zarazić zarówno od osoby z widocznymi objawami choroby, jak i od delikwenta, u którego nie występują widoczne objawy. Rząd zapowiedział, że 2 marca odbędzie się specjalne posiedzenie Sejmu dotyczące koronawirusa.

27 lutego w Polsce działały dwa laboratoria diagnostyczne umożliwiające zrobienie testów na koronawirusa, w przygotowaniu znajdowało się sześć kolejnych. Wykonanie testów jest bezpłatne wyłącznie dla pacjentów, którzy trafią do szpitala z objawami podobnymi do tych wywoływanych przez SARS-CoV-2.

W związku z koronawirusem Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ang. European Centre for Disease Prevention and Control), czyli unijna agencja ds. profilaktyki zdrowotnej, zaleca, aby:

  • unikać kontaktu z osobami chorymi
  • myć ręce mydłem i wodą
  • nosić maseczkę ochronną w razie kaszlu

U osoby zakażonej COVID-19 objawy choroby mogą wystąpić w ciągu 14 dni. Są to:

  • gorączka
  • kaszel
  • trudności z oddychaniem
  • bóle mięśni
  • zmęczenie

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię dotyczącą koronawirusa. Rady odnośnie postępowania dla osób podejrzewających zakażenie COVID-19 można uzyskać pod numerem tel. 800 190 590. Każda osoba, która w ciągu 14 dni od pobytu w kraju, gdzie odsetek zachorowań jest wysoki, zaobserwowała u siebie takie symptomy, jak: gorączka (min. 38 st. Cel.), kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, powinna niezwłocznie zgłosić się do stacji sanitarno-epidemologicznej, oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu