Koronawirus w Polsce vs odwołane lekcje i zamknięte przedszkola. Poznaj prawa pracujących rodziców

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Koronawirus w Polsce przekłada się na sytuację uczniów, rodziców i pracowników. 16 marca dzieci nie pójdą do szkoły, a studenci - na zajęcia. Zobacz, jakie prawa w związku z zaistniałą sytuacją przysługują pracującym rodzicom.

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce rząd podjął decyzję o zamknięciu placówek oświatowych i uczelni wyższych w całym kraju na okres dwóch tygodni. W dniach 12-25 marca nie będzie zajęć, ani lekcji, a począwszy od poniedziałku 16 marca placówki edukacyjno-wychowawcze będą nieczynne.

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego mają możliwość odwołania zajęć za sprawą art. 28 i art. 29 ustawy z dn. 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Rodzice są zdezorientowani - wiadomo, że specjalna ustawa ds. koronawirusa zapewnia im prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego maksymalnie na okres 14 dni. Pojawia się pytanie, co dalej.

Koronawirus a opieka nad dzieckiem przez pierwsze dni

Decyzja o zamknięciu na okres dwóch tygodni placówek edukacyjnych i uczelni obejmuje również placówki niepubliczne. Trzeba liczyć się z tym, że po upływie 14 dni miejsca, do których rodzice posyłają dzieci w ciągu dnia, w dalszym ciągu mogą pozostać niedostępne dla dzieci i młodzieży.

Etatowiec podczas kwarantanny domowej otrzymuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Konieczność pozostania w domu budzi jednak wiele wątpliwości.  Poznaj prawa pracownika podczas kwarantanny domowej.

Kwarantanna domowa a sytuacja pracowników i osób samozatrudn...

Zamknięcie placówek oświatowych i uniwersytetów ze względu na ryzyko epidemii koronawirusa wpłynie na pracę rodziców. Zapewniono im możliwość posłania dzieci do szkoły czy przedszkola w czwartek 12 marca i piątek 13 marca, ale pracownicy żyją w dużej niepewności. Opiekę nad dziećmi przez dwa pierwsze dni powierzono nauczycielom. Wiele osób zastanawia się, jak długo żłobki, przedszkola i szkoły pozostaną nieczynne przez koronawirusa. Na wszelki wypadek rodziny kupują zapasy jedzenia.

Odwołane przez koronawirusa zajęcia a praca zdalna

Zgodnie z art. 3 ustawy z dn. 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, pracodawca może polecić pracownikowi pracę zdalną. Pojawia się jednak wątpliwość, czy pracujący rodzice będą w stanie zachować dotychczasową jakość pracy, sprawując jednocześnie opiekę nad dziećmi. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, a przedsiębiorcy muszą wypracować strategie, które będą korzystne zarówno dla pracowników, jak i firm.

Rodzic wykonujący pracę zdalną zachowuje prawo do wynagrodzenia. Natomiast w przypadku kwarantanny domowej, którą mogą zarządzić organy inspekcji sanitarnej lub minister zdrowia, przysługuje prawo do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Jeżeli lekarz wystawi rodzicowi zwolnienie lekarskie z orzeczeniem tymczasowej niezdolności do pracy, przez pierwsze 33 dni choroby w danym roku kalendarzowym (a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego) pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia. Mówi o tym art. 91 Kodeksu pracy. Później pracownik może pobierać zasiłek chorobowy.

Koronawirus stał się przedmiotem obrad polskiego Sejmu. Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy 2 marca zostało zwołane posiedzenie parlamentarzystów, podczas którego przyjęto ustawę dotyczącą COVID-19. Jeżeli przepisy wejdą w życie, diametralnie zmieni się sytuacja pracowników, w tym rodziców. Zobacz, jakie zmiany szykuje parlament.

Koronawirus w Polsce vs. zmiany w prawie (obowiązkowa praca ...

Inaczej jest w przypadku osoby samozatrudnionej. Jeśli zachoruje lub zostanie ona poddana kwarantannie, ma prawo do zasiłku chorobowego z funduszu ubezpieczeń społecznych.

Opieka nad dzieckiem a zasiłek opiekuńczy

W razie kwarantanny lub izolacji dziecka rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego na ogólnie obowiązujących zasadach. Zasiłek opiekuńczy do 60 dni przysługuje z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem do 14. roku życia lub chorym dzieckiem do 8. roku życia, ale tylko wówczas, gdy inni członkowie rodziny zamieszkujący wspólne gospodarstwo domowe nie mogą zająć się dzieckiem. (Świadczenie można pobierać maksymalnie przez 60 dni w jednym roku kalendarzowym.) Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa nie ma wpływu na ten limit.

Maksymalny okres zasiłku opiekuńczego dla ojca i matki dziecka lub dzieci z niepełnosprawnością w danym roku kalendarzowym wynosi łącznie 30 dni, bez względu na liczbę dzieci. Limit zasiłku opiekuńczego dla rodzica opiekującego się chorym dzieckiem bez niepełnosprawności, ale powyżej 14. roku życia lub opiekującego się chorym członkiem rodziny (małżonkiem, rodzicem, rodzicem
dziecka, ojczymem, macochą, teściem, teściową, dziadkiem, babcią, wnukiem, wnuczką lub rodzeństwem), wynosi 14 dni. Zasiłek opiekuńczy można pobierać również w sytuacjach związanych z koronawirusem.

Ponadto Kodeks pracy gwarantuje pracującym rodzicom prawo do dwóch dni wolnych lub 16 godzin wolnych w danym roku kalendarzowym na opiekę nad dzieckiem. Przysługują one bez względu na liczbę dzieci. O tym, w jakiej formie będzie wykorzystywane zwolnienie od pracy, decyduje rodzic - powinien powiadomić pracodawcę o swojej decyzji na początku roku. Niewykorzystane dni lub godziny przepadają wraz z końcem roku kalendarzowego.

Zamknięcie szkół i przedszkoli a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Pracujący rodzice nie mają zapewnionej dostatecznej pomocy ze strony państwa na wypadek sytuacji, w której szkoły i przedszkola miałyby pozostać nieczynne dłużej niż przez dwa tygodnie. Mająca pomóc przeciwdziałać koronawirusowi ustawa zapewnia im co prawda dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do której uczęszcza dziecko, ale świadczenie przysługuje za okres maksymalnie 14 dni.

Łącznie roli matki i pracownicy nie jest proste. Wiele kobiet boi się zmierzyć z tym wyzwaniem. Podpowiadamy, co zrobić, żeby dać sobie radę w życiu prywatnym i zawodowym!

10 sprytnych sposobów na łączenie macierzyństwa z życiem zawodowym

Ponadto do dodatkowego zasiłku opiekuńczego uprawnieni są wyłącznie ci rodzice, którzy posiadają ubezpieczenie zdrowotne i zostaną zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. W dużo gorszej sytuacji znajdują się pracujący rodzice na umowach śmieciowych, którzy nie mają odprowadzanych składek na ubezpieczenia zdrowotne.

11 marca 2020 r., w dniu ogłoszenia decyzji o zamknięciu placówek oświatowych i szkół wyższych, w Polsce przebywało już 25 osób oficjalnie zarażonych SARS-COV019. Rada Ministrów obawia się epidemii i nie ma wątpliwości, że koronawirus w Polsce nadal będzie się rozprzestrzeniał.

Minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski, zapewnił, że zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych nie wpłynie na przyszłe egzaminy. Jego resort pozostanie jednak w kontakcie ze służbami sanitarnymi i ministerstwem zdrowia. Warto wiedzieć, że za sprawą art. 28 ustawy mającej przeciwdziałać koronawirusowi MEN może zmienić sposób przeprowadzania egzaminów, a nawet jest w stanie je odwołać. W jego gestii pozostaje także organizacja roku szkolnego.

Zamknięcie szkół w ramach ochrony przed koronawirusem a praca nauczycieli

Zamknięcie szkół nie oznacza dodatkowych ferii dla nauczycieli. Mają oni pozostać w gotowości do pracy, a resort edukacji nie wyklucza innych form kształcenia przez platformy cyfrowe, e-learning i pracę zdalną. Nauczycie zostali zwolnieni z obowiązku przychodzenia do szkoły w dniach 16-25 marca, ale zachowują prawo do wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

ONLYBIO

Kalendarz Adwentowy 12 elementów

Poprzednia najniższa cena: 49,99 zł119,99 zł49,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Kalendarz Adwentowy 7 elementów

Poprzednia najniższa cena: 29,99 zł69,99 zł29,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Odżywka emolientowa 50ml

Poprzednia najniższa cena: 8,00 zł8,00 zł

kup teraz

ONLYBIO

Odżywka humektantowa 50ml

Poprzednia najniższa cena: 8,00 zł8,00 zł

kup teraz

ONLYBIO

Szampon balansujący 50ml

Szampon balansujący Hair in Balance by Onlybio w m…

Poprzednia najniższa cena: 8,00 zł8,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Protesty przeciwko reformie emerytalnej we Francji. Komentarz

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 marca, 9:32, Gość:

Czy rodzic ma prawo odmówić płatności za żłobek i przedszkole prywatne w sytuacji zamknięcia przez zagrożenie korona wirusem?

17 marca, 15:45, Gość:

No mam nadzieję. Jak będzie zamknięte, to za co płacić? Ja rozumiem, że oni też muszą zapłacić opiekunkom ale może dostaną jakieś pieniądze od rządu?

17 marca, 21:06, Jj23:

A jak nie dostaną to nie będzie gdzie wrócić czyli lepiej zapłacic

To się znajdzie inne prywatne przedszkole. Bez przesady, usługa nie wykonana

D
Delta
11 marca, 17:21, Gość:

Skoro nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia podczas zamknięcia placówki to dlaczego rodzic ma być poszkodowany i może dostać tylko zasiłek opiekuńczy w postaci 80% wynagrodzenia i bez premii.To jest wysoce niesprawiedliwe

16 marca, 11:09, Gość:

Bardzo niesprawiedliwe :( Nikogo w pracy nie ma a jednak rodzicom nikt nie podaruje opłaty stałej w przedszkolu, czy biletu miesięcznego do szkoły. Za to dostanie pomniejszoną najniższą krajową. Żenada

Ale rodzic dostanie zasiłek opiekuńczy

J
Jj23
17 marca, 9:32, Gość:

Czy rodzic ma prawo odmówić płatności za żłobek i przedszkole prywatne w sytuacji zamknięcia przez zagrożenie korona wirusem?

17 marca, 15:45, Gość:

No mam nadzieję. Jak będzie zamknięte, to za co płacić? Ja rozumiem, że oni też muszą zapłacić opiekunkom ale może dostaną jakieś pieniądze od rządu?

A jak nie dostaną to nie będzie gdzie wrócić czyli lepiej zapłacic

G
Gość
17 marca, 9:32, Gość:

Czy rodzic ma prawo odmówić płatności za żłobek i przedszkole prywatne w sytuacji zamknięcia przez zagrożenie korona wirusem?

No mam nadzieję. Jak będzie zamknięte, to za co płacić? Ja rozumiem, że oni też muszą zapłacić opiekunkom ale może dostaną jakieś pieniądze od rządu?

G
Gość

Co z płatnościami za prywatne przedszkola? Co po tych 14 dniach? Rodzice mają płacić za prywatne przedszkole chociaż usługa nie jest świadczona? Czy placówki albo rodzice dostaną jakąś rekompensatę?

G
Gość

Witam a co z kucharkami które pracują w przedszkolach? Czy takie osoby będą miały zapłacone czy muszą tracić swój urlop ?

G
Gość

Czy rodzic ma prawo odmówić płatności za żłobek i przedszkole prywatne w sytuacji zamknięcia przez zagrożenie korona wirusem?

G
Gość
11 marca, 17:21, Gość:

Skoro nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia podczas zamknięcia placówki to dlaczego rodzic ma być poszkodowany i może dostać tylko zasiłek opiekuńczy w postaci 80% wynagrodzenia i bez premii.To jest wysoce niesprawiedliwe

Bardzo niesprawiedliwe :( Nikogo w pracy nie ma a jednak rodzicom nikt nie podaruje opłaty stałej w przedszkolu, czy biletu miesięcznego do szkoły. Za to dostanie pomniejszoną najniższą krajową. Żenada

T
Tumany

Co za głupi napsiały ten artykuł?!

"Zasiłek opiekuńczy do 60 dni przysługuje z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem do 14. roku życia lub chorym dzieckiem do 8. roku życia".

JEST DOKŁADNIE ODWROTNIE:

- nad dzieckiem zdrowym do 8 lat.;

- nad dzieckiem chorym do 14 lat.

Pozdrawienia dla redaktora.

G
Gość

A przepraszam jest mowa o nauczycielach w szkole i przedszkolu że przez ten czas mają siedzieć w domu a co z woznymi one mają chodzić do szkoły i przedszkola i dodatkowo mogą się zarazić jeżdżąc po mieście a nauczyciele na tyłkach w domu siedzą. Co to za bez prawie brak jakiej kolwiek solidarności CO Z PRAWAMI CZŁOWIEKA kto to rozporządza bo to na pewno nie jest człowiek lecz jakaś maszyna bez zdolności do jakich kolejek przejawów uczuć. Zastanówcie się co robicie , a przychodnie stomatologiczne otwarte a tam prosi się o zarażenie ....

G
Gość
11 marca, 18:20, Gość:

A co z rodzicami służb mundurowych którym wstrzymano urlopy i nie podlegają pod zus czy ktoś im zapłaci za wynajęcie opiekunki do dzieci

To już państwo powinno o to zadbać a nie wyborami się martwić

G
Gość

karygodne jest, ze nauczyciele sa zwolnieni z przychodzenia do pracy a pracownicy administracyjni i obsługa nie...ludzie z nizszych szczebli nie zasługuja na szacunek i ochrone zdrowia??? co to za faworyzowanie pańskich nauczycieli??? wstyd!!!

G
Gość
11 marca, 17:21, Gość:

Skoro nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia podczas zamknięcia placówki to dlaczego rodzic ma być poszkodowany i może dostać tylko zasiłek opiekuńczy w postaci 80% wynagrodzenia i bez premii.To jest wysoce niesprawiedliwe

Dokładne oni mają 100% płacone a pracownicy 80% w tym momencie pracownik jest poszkodowany

31
11 marca, 17:18, Ewa:

gdzie to jest napisane, że nauczyciele nie przychodzą do pracy?

Nie przychodzą.Jest napisane

P
Popson

Duda na najgorszą telewizję w Polsce ukradł z naszych 10miliardów ,ale tu brakuje kasy.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie