Koszty działalności rosną. Które usługi dla biznesu podrożały najbardziej? II kwartał zaskoczył przedsiębiorców wzrostami cen

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Ceny producentów usług związanych z obsługą działalności gosp. wzrosły w II kw. 5,2 proc.
Ceny producentów usług związanych z obsługą działalności gosp. wzrosły w II kw. 5,2 proc. fot. Pixabay
W drugim kwartale roku obserwujemy znaczący wzrost cen usług skierowanych do przedsiębiorstw, który osiągnął poziom 5,2 procent w ujęciu rocznym, jak informuje Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu do poprzedniego kwartału, wzrost cen wyniósł 1,0 procent.

Spis treści

Wzrosty cen w różnych sektorach usług

W analizowanym okresie, czyli w drugim kwartale 2024 roku, największe podwyżki cen dotknęły sektor nadawania programów ogólnodostępnych i abonamentowych, gdzie wzrost wyniósł 2,6 procent. Nieco mniejszy, ale również znaczący wzrost, zanotowano w usługach związanych z obsługą rynku nieruchomości, które podrożały o 2,1 procent.

Kolejne branże, które odnotowały wzrost cen, to:

  • działalność prawnicza,
  • rachunkowość,
  • doradztwo podatkowe ze wzrostem na poziomie 1,2 procent,
  • oraz usługi związane z utrzymaniem porządku i zagospodarowaniem terenów zieleni, które podrożały o 1,1 procent.

Widać zatem, że wzrost cen dotyczy szerokiego spektrum usług biznesowych, co może mieć wpływ na koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Stabilność i spadki cen w niektórych sektorach

Mimo ogólnego trendu wzrostowego, nie wszystkie sektory usług dla biznesu odnotowały podwyżki. Usługi związane z reklamą, badaniami rynku i opinii publicznej zanotowały najmniejszy wzrost cen, wynoszący zaledwie 0,1 procent. Podobnie niewielki wzrost, na poziomie 0,3 procent, wystąpił w działalności związanej z architekturą i inżynierią oraz badaniami i analizami technicznymi. W niektórych sektorach, takich jak usługi informacyjne, ceny pozostały na niezmienionym poziomie.

Niektóre sektory usług dla biznesu odnotowały spadek cen. Dotyczy to przede wszystkim usług związanych z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, gdzie ceny spadły o 0,9 procent, a także usług turystycznych, które potaniały o 0,3 procent. Świadczy to o różnorodności trendów cenowych w poszczególnych sektorach rynku usług biznesowych.

Największe wzrosty cen rok do roku

Analizując dane rok do roku, największy wzrost cen, sięgający 14,0 procent, odnotowano w usługach detektywistycznych i ochroniarskich. Wysokie wzrosty cen, na poziomie 9,0 procent, zanotowano również w usługach związanych z utrzymaniem porządku i zagospodarowaniem terenów zieleni. Również sektor związany z zatrudnieniem oraz obsługą rynku nieruchomości odnotował znaczące wzrosty cen.

Z drugiej strony, najmniejszy wzrost cen w porównaniu do drugiego kwartału poprzedniego roku zanotowano w usługach związanych z oprogramowaniem i doradztwem informatycznym, wynajmem i dzierżawą oraz doradztwem związanym z zarządzaniem. Wskazuje to na sektory, w których presja cenowa jest mniejsza, co może być korzystne dla przedsiębiorstw korzystających z tych usług.

Drugi kwartał 2024 roku przyniósł zróżnicowane zmiany w cenach usług dla biznesu. Wzrosty cen w wielu sektorach mogą wpłynąć na koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jednak stabilność cen lub ich spadki w niektórych obszarach mogą oferować przedsiębiorstwom potencjalne oszczędności.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu