Kredyt na leczenie - na czym polega i komu przysługuje? W ten sposób możesz sfinansować leczenie stomatologiczne lub nowotworowe

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Przed zaciągnięciem kredytu na leczenie należy zwrócić uwagę na jego koszt całkowity oraz wymagany okres spłaty.
Przed zaciągnięciem kredytu na leczenie należy zwrócić uwagę na jego koszt całkowity oraz wymagany okres spłaty. Karolina Misztal/Polska Press
Kredyt medyczny to jeden z rodzajów finansowania celowego, skierowany do osób, które chcą opłacić leczenie chorób, zabiegi czy rehabilitację. W niektórych przypadkach może to być jedyna szansa na powrót do zdrowia, szczególnie jeśli nie jesteśmy ubezpieczeni lub nasza polisa nie obejmuje danego schorzenia. Gdzie i na jakich warunkach przyznawany jest kredyt na leczenie?

Spis treści

Co roku miliony Polaków korzystają z usług prywatnej opieki medycznej. Najczęściej spowodowane jest to brakiem ubezpieczenia zdrowotnego oraz długimi kolejkami w placówkach publicznych, co przy niektórych chorobach jest nieakceptowalne. Leczenie jednak sporo kosztuje, dlatego czasem jedynym rozwiązaniem pozostaje kredyt na leczenie.

Kredyt na leczenie - na czym polega?

Kredyt medyczny, znany też jako kredyt na leczenie, to forma finansowania celowego przeznaczona na przeprowadzenie określonego zabiegu, operacji lub pokrycie kosztu rehabilitacji i zakupu leków. Rozwiązanie te oferują najczęściej instytucje pozabankowe oraz placówki medyczne.

Oczywiście można też skorzystać z kredytu gotówkowego udzielanego przez banki. W tym przypadku pozyskane środki można wykorzystać na dowolny cel, jednak warto zaznaczyć, że instytucje bankowe mają znacznie bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące udzielania zobowiązań w porównaniu do tych pozabankowych. Jak również wiadomo, zdolność kredytowa osoby zmagającej się z problemami zdrowotnymi może być dużo niższa.

Jakie są warunki kredytu na leczenie?

Wniosek o kredyt na leczenie mogą złożyć zarówno osoby objęte ubezpieczeniem NFZ, jak i te nieubezpieczone. Szczegółowe wytyczne znajdziemy w regulaminie wybranej instytucji kredytującej. Zazwyczaj z usługi tej mogą korzystać osoby dorosłe, mieszkające na stałe w kraju z odpowiednią zdolnością kredytową.

Zaciągając kredyt medyczny, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

  • długość spłaty,
  • kwotę kredytu,
  • koszt ostateczny kredytu.

Jak wiadomo, w przypadku pożyczek pozabankowych koszt kredytu będzie wyższy niż w przypadku banku. Warto zatem zastanowić się, czy takie rozwiązanie będzie dla nas opłacalne.

Jak złożyć wniosek o kredyt na leczenie?

Wniosek o kredyt na leczenie możemy złożyć w placówce medycznej (współpracującej z instytucją kredytową) lub instytucji pozabankowej. Zależnie od oferty można to zrobić przez Internet, telefonicznie, drogą pocztową lub bezpośrednio w placówce.

Przy wypełnianiu wniosku najczęściej musimy również okazać następujące dokumenty:

  • wyciąg z konta (najczęściej ostatnie 3 miesiące),
  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu.

Kredyt medyczny - na co najczęściej jest udzielany?

Kredyt oraz pożyczka na leczenie obejmują wiele usług medycznych. Najczęściej możemy sfinansować między innymi:

  • leczenie stomatologiczne - jedna z najczęściej wybieranych form kredytu medycznego. Wiele gabinetów oferuje również rozłożenie kosztów leczenia na raty,
  • leczenie nowotworu - w tym przypadku kluczową rolę odgrywa czas, a dodatkowo koszty leczenia są wyjątkowo wysokie, dlatego kredyt medyczny może okazać się słusznym rozwiązaniem,
  • operacje plastyczne - wszelkie zabiegi plastyczne musimy opłacać z własnej kieszeni, a czasem kosztują one nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego też często wymagają dodatkowego finansowania,
  • leczenie weterynaryjne - czasem leczenia wymaga nasz pupil, a w tym przypadku również nie możemy liczyć na refundację ze służby zdrowia.

Obecnie finansowanie zabiegów oferuje między innymi firma Mediraty. Podczas krótkiej konsultacji umożliwia ona pożyczkę na leczenie w wysokości od 100 do 5000 złotych, natomiast po przeanalizowaniu zdolności kredytowej kwota ta wzrasta do 30 tys. złotych.

Kredyt czy pożyczkę na leczenie warto zatem rozważyć, jeśli nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska, by uzyskać kredyt gotówkowy. Zanim jednak zdecydujemy się na to, warto też pamiętać, że jest to wrażliwy temat, a w przypadku niepowodzenia w leczeniu wszelkie koszty zaciągniętych zobowiązań spadną prawdopodobnie na naszych bliskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu