Przedsiębiorcy zostaną sami z długami szpitalnymi. Poważne problemy NFZ

Eryk Kołodziejek
15.09.2021. ZIELONA GORA NFZ NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA BUDYNEK OBIEKT
 FOT. MARIUSZ KAPALA / GAZETA LUBUSKA / POLSKA PRESS
15.09.2021. ZIELONA GORA NFZ NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA BUDYNEK OBIEKT FOT. MARIUSZ KAPALA / GAZETA LUBUSKA / POLSKA PRESS Fot. Mariusz Kapa³a / GazetA LUBUSKA
Polski system ochrony zdrowia stoi w obliczu poważnych problemów finansowych, co potwierdzają liczne raporty o opóźnieniach w płatnościach ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia oraz coraz dłuższych kolejkach pacjentów oczekujących na zabiegi i konsultacje, zwłaszcza w przypadkach pilnych.

Spis treści

W takich sytuacjach to przedsiębiorcy, dostarczający szpitalom niezbędne usługi i towary, często ratują sytuację finansową placówek medycznych. Prawo dodatkowo sankcjonuje tę sytuację, przewidując dłuższe terminy płatności dla szpitali niż dla innych podmiotów.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Ostatnie dni przyniosły projekt nowelizacji ustawy dotyczącej świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych z publicznych środków, który wprowadza możliwość łączenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ) z komercyjnymi spółkami. Taka zmiana mogłaby znacząco pogorszyć sytuację wierzycieli szpitali, ponieważ przestałyby obowiązywać przepisy przenoszące zobowiązania i należności na podmiot tworzący w przypadku likwidacji. Odpowiedzialność za długi szpitali opierałaby się jedynie na wartości aktywów nowo utworzonych jednostek.

Według Federacji Przedsiębiorców Polskich, skutki takiej zmiany dla przedsiębiorców świadczących usługi dla szpitali byłyby druzgocące. W wielu przypadkach możliwość odzyskania należności mogłaby spaść do zera, a banki mogłyby masowo wycofywać się z udzielania gwarancji i zrywać umowy kredytowe z powodu zmienionej oceny ryzyka współpracy z placówkami medycznymi.

Rosnące zadłużenie szpitali

Aktualne zadłużenie SPZOZ wobec polskich przedsiębiorców wynosi około 22,2 miliarda złotych. Niedawno rząd ogłosił wycofanie się z poprawki umożliwiającej komercjalizację szpitali przez łączenie SPZOZ ze spółkami. Jednak w kontekście planowanej restrukturyzacji sektora szpitalnego, tego rodzaju zmiany pogłębiają niepewność wśród firm świadczących usługi i dostawy dla placówek medycznych.

Federacja Przedsiębiorców Polskich zaproponowała zmiany ustawowe, które mogłyby znacząco poprawić sytuację finansową sektora ochrony zdrowia. Wprowadzenie tych rozwiązań przywróciłoby stabilność na rynku długów szpitalnych i mogłoby zmniejszyć kolejki do specjalistów i lekarzy. Niezbędne jest szybkie działanie, które zabezpieczy interesy przedsiębiorców i poprawi dostęp pacjentów do świadczeń medycznych.

Potrzeba pilnych działań

Federacja Przedsiębiorców Polskich podkreśla konieczność szybkiego podjęcia działań, które zabezpieczą interesy przedsiębiorców oraz usprawnią dostęp do świadczeń medycznych dla pacjentów. Proponowane zmiany ustawowe mogłyby przywrócić stabilność finansową szpitali i poprawić sytuację na rynku usług medycznych.

W obliczu rosnącego zadłużenia i niepewności w sektorze ochrony zdrowia, kluczowe jest wprowadzenie rozwiązań, które zapewnią przedsiębiorcom możliwość odzyskiwania należności oraz zminimalizują ryzyko związane z współpracą z placówkami medycznymi. Tylko w ten sposób można zapewnić stabilność i efektywność systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu