Spis treści
Kredyt studencki to specjalna forma finansowania udzielana studentom oraz doktorantom. Wyróżnia się bardzo niskim oprocentowaniem, a także odroczonym okresem spłaty, dzięki czemu zobowiązanie można spłacać dopiero dwa lata po zakończeniu edukacji.
Kredyt studencki cechuje się między innymi:
- niskim oprocentowaniem - odsetki są dotowane przez państwo,
- możliwością częściowego umorzenia - studenci z dobrymi wynikami mogą liczyć na umorzenie części kredytu,
- elastycznością spłaty - kredyt spłaca się po ukończeniu studiów,
- dostępnością - finansowanie udzielane jest zarówno studentom uczelni publicznych, jak i prywatnych,
- dowolnością wydatków - uzyskane środki można wykorzystać na wybrany przez siebie cel związany z edukacją np. opłacenie stancji lub zakup książek.
Warto podkreślić, że kredyt studencki jest innym produktem niż kredyt dla studenta. Drugi z nich to oferta komercyjna, która może się różnić warunkami spłaty czy zaciągnięcia zobowiązania, przez co nie zawsze będzie tak samo korzystna.
Kredyt studencki - wymogi, gdzie złożyć wniosek?
Każdego roku o przyznanie kredytu studenckiego ubiega się około 2-3 tys. studentów. Wnioski można składać przez cały rok w bankach takich jak: PKO Bank Polski S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., Bank PEKAO S.A.
Osoby ubiegające się o kredyt studencki muszą spełnić trzy kluczowe wymogi takie jak:
- wiek - do 30 roku życia studenci lub do 35 roku życia doktoranci,
- aktualny status studenta - po zakończeniu lub przerwaniu studiów bank wstrzyma wypłatę środków,
- próg dochodowy - dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie może przekraczać 3500 zł (limit ten może się co roku zmieniać)
.
Do wniosku o przyznanie kredytu studenckiego należy dołączyć zaświadczenie potwierdzające, że osoba wnioskująca studiuje w danej placówce edukacyjnej lub bierze udział w procesie rekrutacyjnym w przypadku przyszłych studentów. Bank poprosi również o dostarczenie informacji o dochodzie w rodzinie (rozliczenie PIT rodziców), a także zaświadczenie od poręczyciela np. Banku Gospodarstwa Krajowego lub członków rodziny.
Jaka jest wysokość kredytu studenckiego?
Wysokość kredytu studenckiego wynosi od 400 do 1000 złotych miesięcznie. Co istotne, student sam decyduje o wysokości raty i może ją zmieniać także w trakcie pobierania środków.
Pieniądze wypłacane są studentom przez 10 miesięcy rocznie (od października do lipca) w trakcie całego okresu studiów. Oznacza to, że w podczas 5-letniego kształcenia można zyskać nawet do 50 tys. złotych. Łącznie studenci mogą pobierać środki przez 60 miesięcy, a doktoranci przez 40 miesięcy.
W przypadku kredytu studenckiego spłata zadłużenia następuje dopiero po 2 latach od zakończenia nauki. Obowiązujące odroczenie pozwala osobom wkraczającym na rynek pracy ustabilizować sytuację finansową.
Kredyt studencki - na co można przeznaczyć środki?
Środki pozyskane w ramach kredytu studenckiego można przeznaczyć na dowolne cele związane z edukacją oraz życiem codziennym takie jak:
- kursy i szkolenia,
- opłacenie stancji oraz rachunków,
- zakup żywności,
- czesne,
- bilety komunikacji miejskiej i paliwo,
- zakup książek, komputera lub oprogramowania edukacyjnego.
Co istotne, kredytobiorcy mogą liczyć na częściowe umorzenie kredytu studenckiego. Jak informuje portal gov.pl., „jeżeli student ukończy studia w gronie 10% najlepszych studentów, otrzyma obligatoryjne umorzenie nawet do 50% wartości kredytu”.
