Kto odpowiada za największe zużycie energii w UE? Sektor ogrzewania i chłodu

Polityka energetyczna Unii Europejskiej zakłada bardziej efektywne zużycie energii
Polityka energetyczna Unii Europejskiej zakłada bardziej efektywne zużycie energii Marek Weckwerth
Konferencja Lewiatan popiera propozycje Komisji Europejskiej dotyczące unii energetycznej.

Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, stwierdziła że -  plany zaakceptowane przez Komisję Europejską ułatwią przedsiębiorstwom energetycznym wdrażanie polityki uwzględniającej interesy państw i cele całej polityki klimatyczno-energetycznej UE. Będzie to ważny element wizji modernizacji i przekształcania sektora energetycznego oraz baza dla mechanizmów ekonomicznych kapitałochłonnych inwestycji. 
 
Dla przedsiębiorstw ciepłowniczych szczególne znaczenie ma zapowiedź opublikowania w tym roku strategii dotyczącej ciepła i chłodu, a także nowelizacji dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Jak podkreślono w komunikacie KE, sektor ogrzewania i chłodu odpowiada za największe zużycie energii w UE, dlatego też ważne jest, aby zaspokajanie zapotrzebowania na ciepło i chłód było realizowane przy wykorzystaniu najbardziej efektywnych technologii. 

Konfederacja Lewiatan podziela pogląd KE, zgodnie z którym państwa członkowskie powinny nadal popierać rozwój technologii wytwarzania ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji (CHP) oraz wykorzystania wysokosprawnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych. Kogeneracja jest procesem technologicznym, w którym wytwarza się jednocześnie energie elektryczną i ciepło. Takie rozwiązania pozwalają na najbardziej efektywne wykorzystanie paliw, ograniczenie redukcji CO2 oraz emisji zanieczyszczeń z tzw. niskiej emisji. 

Lokalne systemy ciepłownicze oparte o źródła kogeneracyjne poprawiają stabilność pracy systemu elektroenergetycznego generując energię w wielu rozproszonych źródłach energii a ponadto mogą wspierać system energetyczny w okresach wzmożonej zmienności pracy źródeł odnawialnych. 

Konfederacja Lewiatan uważa również, że należy dążyć do podniesienia efektywności wykorzystania energii w budynkach, w szczególności z uwzględnieniem istotnej roli odnawialnych źródeł energii. 

Lewiatan podziela obawy Komisji Europejskiej, że Polska może nie wykonać celu 15 proc. udziału energii z odnawianych źródeł w całkowitym końcowym zużyciu energii w 2020 roku. Niezbędne są więc zdecydowane działania w ramach Planu A, tj. przyspieszenia produkcji energii elektrycznej z OZE, wykorzystania ekologicznych paliw w transporcie oraz zmniejszenia zużycia energii pierwotnej, szczególnie w budownictwie. 

Równolegle rząd powinien opracować Plan B, wykonania części celu poprzez zakup zielonej energii od krajów, które swoje cele realizują z nadmiarem. 

Na podst. informacji Konfederacji Lewiatan (M)

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Forum
Forum 1000-lecia_rzeszow.forumoteka.pl/ popiera propozycje Komisji Europejskiej dotyczące unii energetycznej.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu