Kuba w krytycznej sytuacji. W sklepach brakuje podstawowych produktów

PAP, oprac. Zuzanna Czarnowska
Na Kubie produkty są masowo wykupowane przez osoby zajmujące się handlem na ulicach, co dodatkowo pogłębia problem z dostępnością w regularnych sklepach.
Na Kubie produkty są masowo wykupowane przez osoby zajmujące się handlem na ulicach, co dodatkowo pogłębia problem z dostępnością w regularnych sklepach. fot. East News
Kuba zmaga się z poważnym kryzysem zaopatrzeniowym. Jak informują niezależne kubańskie portale, w sklepach brakuje kluczowych produktów spożywczych, takich jak mleko, drób, olej i makaron. Dramatyczne niedobory powodują rosnące ubóstwo i niepokoje społeczne.

Spis treści

Narastające problemy z zaopatrzeniem

Problemy z dostępem do podstawowych produktów żywnościowych na Kubie nasilają się z każdym dniem. Według portalu 14ymedio, w sklepach brakuje zwłaszcza mleka w proszku, drobiu, oleju, kiełbasy oraz makaronu. Sytuacja ta jest potwierdzona przez podległą rządowi gazetę "5 de Septiembre", która wskazuje na obowiązywanie pułapów cenowych i rozwój czarnego rynku jako główne przyczyny tych braków. Produkty spożywcze są masowo wykupowane przez osoby zajmujące się handlem na ulicach, co dodatkowo pogłębia problem z dostępnością w regularnych sklepach.

Sklep na Kubie z napisem, który w przybliżeniu brzmi: „Nie ma nic”", odzwierciedla dramatyczne realia codziennego życia mieszkańców wyspy

Skutki dla mieszkańców

Na Kubie odnotowuje się coraz częstsze przerwy w dostawach energii elektrycznej, wzrost cen paliwa oraz spadek produkcji rolno-przemysłowej. Organizacje praw człowieka alarmują, że te negatywne zjawiska, w połączeniu z rosnącymi brakami żywności w sklepach, jeszcze bardziej pogłębiają ubóstwo mieszkańców wyspy. Strona rządowa również potwierdza, że produkcja żywności drastycznie spadła. Według danych Krajowego Urzędu ds. Statystyk i Informacji (Onei) w Hawanie, w ciągu ostatnich pięciu lat produkcja artykułów spożywczych zmniejszyła się o prawie 70 proc.

Dane z VII badania „Stan praw społecznych na Kubie”, opublikowanego przez Kubańskie Obserwatorium Praw Człowieka (OCDH), ujawniają szokujące statystyki: aż 89 proc. Kubańczyków żyje w skrajnej biedzie. Tak wysoki wskaźnik ubóstwa jest wynikiem wieloletnich problemów gospodarczych oraz nieefektywnego zarządzania zasobami kraju, co doprowadziło do dramatycznego pogorszenia jakości życia na wyspie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu