Startuje kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. "Żyjemy w naprawdę ciężkich czasach"

OPRAC.: Red.
Oddawać można przede wszystkim produkty z długim terminem przydatności np. makarony, mąkę czy ryż, czy słodkości, które dla wielu staną się świątecznym prezentem.
Oddawać można przede wszystkim produkty z długim terminem przydatności np. makarony, mąkę czy ryż, czy słodkości, które dla wielu staną się świątecznym prezentem. ukasz Kaczanowski/ Polska Press
Pod hasłem “Święta godne, a nie głodne” rozpoczyna się 26. edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Stacjonarna zbiórka odbędzie się w dniach 25-26 listopada w około 1400 sklepach największych sieci handlowych oraz mniejszych, lokalnych sklepów w całym kraju. Pomóc można także online. – Obecnie żyjemy w naprawdę ciężkich czasach. Podwyżki cen sprawiły, że w skrajnym ubóstwie znajduje się 1,6 mln Polaków – komentuje Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Jak co roku, Banki Żywności organizują w okresie przedświątecznym zbiórkę, która ma na celu niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. W wybranych sklepach największych sieci handlowych w całej Polsce staną specjalne kosze, do których będzie można przekazać produkty z długim terminem przydatności, takie jak: mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, a także słodycze. Pełna lista sklepów znajduje się na stronie internetowej https://zbiorkazywnosci.pl/zbiorka-w-sklepach.

Osoby, które nie mogą pomóc stacjonarnie, mogą zrobić to online. Za pośrednictwem strony https://zbiorkazywnosci.pl/ można wpłacić darowiznę, która zostanie przeznaczona na zakup produktów dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

"Żyjemy w naprawdę ciężkich czasach"

Jak podaje organizator zbiórki, pandemia, a także obecna sytuacja gospodarcza, wpłynęły na spadek zainteresowania Polaków Świąteczną Zbiórką Żywności. – Jeszcze przed 2020 roku co roku Banki gromadziły średnio 700 ton produktów**. Po wybuchu pandemii skala zbiórki uległa znacznemu pomniejszeniu. W 2020 roku udało się zebrać jedynie 76 ton, rok później 250 ton**. To prawie 70 proc. mniej niż przed dwoma laty – podano.

– Obecnie żyjemy w naprawdę ciężkich czasach. Podwyżki cen sprawiły, że w skrajnym ubóstwie znajduje się 1,6 mln Polaków, a wiele osób nierzadko większą część przychodu musi przeznaczać na żywność. Podczas zbliżającego się okresu bożonarodzeniowego nie zapominajmy o najbardziej potrzebujących, którzy nie mają możliwości spędzenia Świąt w gronie najbliższych, przy stole pełnym potraw – powiedziała Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności, cytowana w komunikacie. – Pamiętajmy, że liczy się każdy gest. Nawet ten najdrobniejszy może całkowicie odmienić czyjś los– dodaje.

W zbiórkę są zaangażowane Banki Żywności w całym kraju oraz ponad 2 tys. sklepów. Jak podano, w dniach 25-26 listopada w wybranych sklepach Lidl Polska staną specjalne kosze, w których będzie można umieszczać produkty spożywcze dla najbardziej potrzebujących osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu