Kuba na skraju kryzysu: niedobory prądu, wody i żywności paraliżują kraj

PAP, Zuzanna Czarnowska
Przerwy w dostawach prądu stały się codziennością na Kubie, zmuszając mieszkańców do radzenia sobie w trudnych warunkach. Na zdjęciu jedna z uliczek w stolicy kraju, Hawanie.
Przerwy w dostawach prądu stały się codziennością na Kubie, zmuszając mieszkańców do radzenia sobie w trudnych warunkach. Na zdjęciu jedna z uliczek w stolicy kraju, Hawanie. fot. AA/ABACA/Abaca/East News
Na Kubie pogłębia się kryzys energetyczny, który prowadzi do coraz większych problemów z dostępem do wody pitnej oraz żywności. W miastach całego kraju odnotowuje się wielogodzinne przerwy w dostawach prądu, a półki sklepowe coraz bardziej świecą pustkami. Produkcja żywności spadła dramatycznie, a mieszkańcy zmagają się z rosnącymi cenami.

Spis treści

Kuba pogrąża się w kryzysie energetycznym

Na wyspie odnotowuje się poważne niedobory energii elektrycznej. Według państwowej spółki energetycznej Union Electrica, dzienny deficyt wynosi obecnie około 550 MW. Przerwy w dostawach prądu stają się normą, trwając już po kilka godzin dziennie w wielu miastach, w tym Santa Cruz Del Norte, Camaguey, Nuevitas, Cienfuegos oraz Matanzas.

Dramatyczny spadek produkcji żywności

Braki w dostawach energii elektrycznej przekładają się bezpośrednio na trudności w dostarczaniu wody. W niektórych regionach, jak w mieście Sagua de Tanamo, mieszkańcy od ponad dwóch miesięcy doświadczają przerw w dostawach wody. Sytuacja ta prowadzi do coraz większych problemów z produkcją żywności, co widać w malejącej liczbie dostępnych produktów w sklepach. Według danych Krajowego Urzędu ds. Statystyk i Informacji (Onei) w Hawanie, w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano spadek produkcji żywności o 67%. Szczególnie dotknięte zostały sektory produkcji wieprzowiny oraz pieczywa. Mieszkańcy wyspy zmagają się również z rosnącymi cenami paliw, co dodatkowo pogłębia trudną sytuację ekonomiczną.

Rosnące ubóstwo i pogarszająca się jakość życia

Jak informowaliśmy na początku sierpnia, kryzys na Kubie wciąż się pogłębia. Coraz częstsze przerwy w dostawach energii elektrycznej, rosnące ceny paliwa i spadek produkcji rolno-przemysłowej przyczyniają się do narastającego ubóstwa mieszkańców.

Organizacje praw człowieka alarmują, że braki żywności w sklepach jeszcze bardziej zaostrzają kryzys. Z danych Kubańskiego Obserwatorium Praw Człowieka wynika, że aż 89% Kubańczyków żyje w skrajnej biedzie, co jest rezultatem wieloletnich problemów gospodarczych i nieefektywnego zarządzania zasobami kraju. Sytuacja ta dramatycznie pogarsza jakość życia na wyspie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu