Protesty przeciwko paraliżowi energetycznemu kraju

Maciej Badowski
Opracowanie:
Awaria największej elektrowni na Kubie, Antonio Guiteras w Matanzas, doprowadziła do paraliżu systemu energetycznego wyspy wywołując liczne protesty.
Awaria największej elektrowni na Kubie, Antonio Guiteras w Matanzas, doprowadziła do paraliżu systemu energetycznego wyspy wywołując liczne protesty. Paweł Lacheta/ Polska Press
Kuba zmaga się z poważnym kryzysem energetycznym, który wywołał falę protestów na całej wyspie. Awaria największej elektrowni, Antonio Guiteras w Matanzas, doprowadziła do paraliżu systemu energetycznego, pozostawiając wiele miast w ciemnościach. Sytuacja stała się szczególnie dramatyczna, gdy brak energii dotknął kilkadziesiąt szpitali.

Awaria elektrowni Antonio Guiteras

Środowa awaria elektrowni Antonio Guiteras w Matanzas, położonej na zachodzie Kuby, była trzecią tego typu usterką od października. Awaria ta spowodowała niemal całkowite zaciemnienie wyspy, co znacząco wpłynęło na życie codzienne mieszkańców. Problemy z uruchomieniem zastępczych generatorów dodatkowo pogłębiły kryzys energetyczny, ponieważ na Kubie brakuje paliwa.

Według informacji przekazanych przez niezależne Radio Marti, awaria doprowadziła do licznych protestów w wielu kubańskich miastach. Obywatele wyszli na ulice, wyrażając swoje niezadowolenie z przerw w dostawach energii elektrycznej. Sytuacja stała się napięta, a demonstracje przyciągnęły uwagę służb bezpieczeństwa, które zatrzymały już kilkadziesiąt osób.

Protesty na Kubie nie są nowym zjawiskiem, ale obecna fala demonstracji jest jedną z największych w ostatnich latach. Kubańskie Obserwatorium Konfliktów (OCC) podało, że od początku listopada na wyspie zorganizowano ponad 800 antyrządowych demonstracji. Głównym powodem niezadowolenia ludności są przerwy w dostawach prądu, które utrudniają codzienne życie i funkcjonowanie instytucji publicznych.

Radio Marti przypomniało, że „środowa awaria krajowego systemu energetycznego jest już trzecią od października br., która wskutek awarii elektrowni w Matanzas, pogrążyła wyspę w niemal całkowitych ciemnościach'." Rozgłośnia dodała, że uruchomienie zastępczych generatorów utrudniają braki paliwa na Kubie.

Przyczyny kryzysu energetycznego i konsekwencje dla społeczeństwa

Kryzys energetyczny na Kubie ma wiele przyczyn. Oprócz awarii technicznych, na problemy z dostawami energii wpływają także kradzieże urządzeń służących do dystrybucji energii. Dziennik „Granma", związany z władzami w Hawanie, wskazuje, że kradzieże te są coraz częstszym zjawiskiem, co dodatkowo destabilizuje system energetyczny kraju.

Brak energii elektrycznej na Kubie ma poważne konsekwencje dla społeczeństwa. Przerwy w dostawach prądu dotykają nie tylko gospodarstwa domowe, ale także szpitale, szkoły i inne instytucje publiczne. Wiele osób obawia się, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć, jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania naprawcze. Według organizacji praw człowieka i niezależnych mediów, w związku z demonstracjami służby bezpieczeństwa Kuby zatrzymały już kilkadziesiąt osób.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu