Niegdyś kryształy, wazony, szklanki i kieliszki Huty Irena w Inowrocławiu można było spotkać niemal w każdym polskim domu.
Portal polscyprojektanciszkla.pl przypomina, że w latach 70. XX wieku "w zakładzie wdrożono technologię produkcji szkieł kryształowych metodą dmuchania i ręcznego zdobienia. Szkła kryształowe Huty Irena cieszyły się ogromna popularnością. Duża część produktów była importowana przede wszystkim do Iranu".
- W tych dobrych czasach prezesem była pani Biernacka. To ona rozwinęła naszą hutę. Z małej powojennej firmy zrobiła potężne przedsiębiorstwo, w którym pracowało aż 3500 ludzi. Płaciła bardzo dobrze. Byliśmy jednym z lepiej płacących zakładów w Inowrocławiu - opowiadała nam przed laty pani Elżbieta, która wówczas pracowała w Hucie Irena.
O kryształach wychodzących spod rąk pracowników Huty Irena Inowrocław było wówczas bardzo głośno.
Na meblościance wypadało mieć ich co najmniej kilka. Polskę obiegła nawet sensacyjna wiadomość o tym, że żona Edwarda Gierka kąpie się w kryształowej wannie zrobionej na specjalne zamówienie w inowrocławskiej "Irenie".
- Byłam w tym czasie zdobnikiem. Pracowałabym przy tej wannie, gdyby taka u nas powstawała - Elżbieta śmieje się do łez.
Zobaczcie zdjęcia kryształów, jakie powstawały w Inowrocławiu. Znajdziecie tu również najpiękniejsze prace, które wystawiano w specjalnej sali Huty Irena
Przejrzeliśmy allegro.pl w poszukiwaniu wyrobów Huty Irena Inowrocław. Na sprzedaż wystawiono tu wiele ciekawych kryształów, za które sprzedawcy żądają spore kwoty. Oto przykłady:
- duża patera - 200 zł
- bomboniera - 120 zł
- fioletowa patera - 170 zł
- niebieska patera - 270 zł
- komplet pucharków - 200 zł
- różowe szklanki - 180 zł
- komplet kolorowych szklanek - 250 zł
- pomarańczowa misa owocarska - 150 zł
- patera Crystalina - 350 zł
- kobaltowy wazon - 170 zł
- bursztynowy talerz - 270 zł
- patera złota kość słoniowa - 270 zł
- 12 złotych talerzy - 600 zł
