Kupujesz mieszkanie do wynajęcia? Inne bierzemy na wynajem krótkoterminowy, a inne na długoterminowy. Jak je odróżnić? Zwróć na to uwagę

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Prawdopodobnie każdy z nas słyszał o wynajmie długoterminowym. Chodzi w nim o to, że mamy dom lub mieszkanie, w którym nie zamieszkujemy. Robi to za nas lokator, który każdego miesiąca płaci nam za to wynagrodzenie.
Prawdopodobnie każdy z nas słyszał o wynajmie długoterminowym. Chodzi w nim o to, że mamy dom lub mieszkanie, w którym nie zamieszkujemy. Robi to za nas lokator, który każdego miesiąca płaci nam za to wynagrodzenie. pexels
Mieszkanie do wynajęcia – na co zwrócić uwagę przed zakupem? Inne mieszkanie kupimy do wynajmu krótkoterminowego, a inne do długoterminowego. Dotyczy to zwłaszcza zakupów w celach inwestycyjnych. Z nieruchomościami spotykamy się już od dziecka. Co wziąć pod uwagę kupując mieszkania w celach najmu, zarówno krótko-, jak i długoterminowego?

Spis treści

Wynajem długoterminowy – na czym polega?

Prawdopodobnie każdy z nas słyszał o wynajmie długoterminowym. Chodzi w nim o to, że mamy dom lub mieszkanie, w którym nie zamieszkujemy. Robi to za nas lokator, który każdego miesiąca płaci nam wynagrodzenie. Umowy takie podpisuje się na kilka miesięcy, na lata lub na czas nieokreślony. Daje to poczucie pewnej stabilności i pewności, że nie trzeba regularnie szukać nowych najemców.

Najem długoterminowy daje poczucie stabilizacji i ciągłości. To mniejszy, niż w przypadku najmu krótkoterminowego dochód, ale jest jednak stały, comiesięczny i pasywny.

Najem długoterminowy zazwyczaj wymaga też od najemcy dużo mniejszego zaangażowania w codziennie funkcjonowanie nieruchomości, niż w przypadku najmu krótkoterminowego. Łatwiej jest też zweryfikować lokatorów, mając przy tym szansę na zbudowanie nawet wieloletniej relacji biznesowej. Trudniej może być natomiast, jeżeli lokator przestanie płacić i nie będzie chciał się wyprowadzić.

Wynajem krótkoterminowy – kiedy warto wynajmować nieruchomość na takich zasadach?

Wynajem krótkoterminowy polega na tym, że naszą nieruchomość wynajmujemy na godziny, doby lub tygodnie. Takie rozwiązanie pozwala na wyższe zarobki z tego tytułu. Stawki są wyższe, a każdego dnia możemy mieć inną osobę wynajmującą. To także wyższe ryzyko, że ne znajdziemy najemcy na dany okres i z własnej kieszeni będziemy musieli pokryć koszty. Oznacza to także konieczność częstszego sprzątania w danym obiekcie pomiędzy poszczególnymi gośćmi.

- Zakup lokali przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy jest opłacalny w największych miastach w Polsce, a także w ośrodkach turystycznych nad morzem i w górach. Na dobrą koniunkturę tego rynku wpłynął też w ostatnim roku napływ migrantów i pracowników sezonowych, a także popandemiczne „przywiązanie” Polaków do spędzania wakacji w kraju - mówi Adam Wilczewski z biura sprzedaży Jerozolimskie Invest, obiektu z apartamentowcami inwestycyjnymi.

Wynajem krótkoterminowy daje wyższe dochody, niż najem długoterminowy.

- Wiąże się z tym też duża elastyczność, jeśli chodzi o zarządzanie nieruchomością. Plusem jest też dość szeroka grupa docelowa, do której możemy kierować ofertę - od turystów po pracowników podróżujących w celach biznesowych - mówi Włodzimierz Machnio sprzedający Apartamenty Pileckiego 59 oferującego zakup lokali inwestycyjnych.

Jeżeli chcemy kupić nieruchomość z myślą o najmie na krótkoterminowym – możemy szukać standardowego mieszkania. Ważna jednak będzie w tym przypadku lokalizacja i jej potencjał. Czy jest wygodna, a przyjezdni będą zainteresowani, by zatrzymać się właśnie w tym miejscu na nocleg?

Można również rozważyć zakup lokalu w gotowych obiektach hotelowych tworzonych z myślą o krótkoterminowym najmie. Taką inwestycją zarządza zwykle firma – operator, przez co nie musimy samodzielnie poszukiwać i obsługiwać kolejnych najemców.

Nieruchomości inwestycyjne – czy opłaca się je kupować?

Nieruchomości wciąż postrzegane są jako jedna z najbardziej bezpiecznych i stabilnych inwestycji i opłacalnych form pomnażania kapitału. Kupując mieszkanie możemy bowiem zarabiać nie tylko na samym najmie, ale także na ogólnym wzroście ceny nieruchomości.

Według „Raportu z rynku najmu” opracowanego przez serwis Otodom, na koniec lipca stawki najmu mdm w największych miastach w Polsce wzrosły o 1,5 proc. Wzrost cen najmu można obserwować od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Przełożyła się ona na ogromny wręcz popyt na wynajem, co zachęcało do kupna mieszkań i lokowania w nie topniejących z powodu inflacji oszczędności. Z raportu „ O sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2022 Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2022 r. aż 70 proc. mieszkań kupiono właśnie w celach inwestycyjnych.

Ostatni kwartał tego roku może obfitować w ożywienie na rynku inwestycyjnym.

- Nie bez znaczenia jest tu dość niespodziewany, znaczny spadek wysokości stóp procentowych, który oznacza, że doczekamy się w końcu niższych rat kredytu na zakup mieszkania. Jesień to też czas powrotu studentów na uczelnie, na co czekali zwłaszcza właściciele nastawieni na najem długoterminowy - mówi Małgorzata Ostrowska, dyrektorka pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie inwestycyjne?

Zakup mieszkania czy lokalu w celach inwestycyjnych wymaga sporego nakładu finansowego, warto więc starannie się przygotować do takiej transakcji i poprzedzić ją skrupulatną analizą rynku, a także dokładnym określeniem własnych możliwości finansowych. Pamiętajmy przy tym, by przy wyliczeniach budżetowych zostawić margines w postaci poduszki finansowej na nieprzewidziane, dodatkowe wydatki.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę, poszukując samej nieruchomości inwestycyjnej? Wiele zależy od tego, czy myślimy o krótko- czy długoterminowym wynajmie. W przypadku pierwszej opcji warto wziąć pod uwagę największe i najpopularniejsze miasta w Polsce, a także znane ośrodki turystyczne nad morzem i w górach (przy czym w górach sezon, z uwagi na zimowe sporty, trwa dłużej).

- Jeśli chodzi o powierzchnię, od lat największym zainteresowaniem wynajmujących (ale i kupujących) cieszą się najmniejsze metraże - 1 i 2-pokojowe. Zarówno dla turystów, czy osób podróżujących służbowo istotną kwestią jest lokalizacja wynajmowanego lokalu - dobre skomunikowanie z centrum miasta czy z tzw. dzielnicami biznesowymi, a także np. z lotniskiem czy dworcami. Warto też uwzględnić sąsiedztwo sklepów czy restauracji. Najemcy zwracają uwagę na wysoki standard wykończenia, wyposażenie lokalu czy opcje parkowania - mówi Włodzimierz Machnio z Apartamentów Pileckiego 59.

Gdy chcemy kupić mieszkanie w celu najmu długoterminowego, to warto postawić przede wszystkim na największe ośrodki akademickie i biznesowe. Jeśli chodzi o powierzchnię nabywanego lokalu, to według wspomnianego już raportu serwisu Otodom największą popularnością cieszą się 2-pokojowe mieszkania o powierzchni minimum 40 mkw., choć widoczny jest także wzrost liczby wyszukiwań 3-pokojowych mieszkań o metrażu min. 50 metrów. To wygodna opcja zarówno dla studentów, jak i pracującej, młodej pary czy rodziny z dziećmi.

- Kluczowym kryterium wyboru nieruchomości inwestycyjnej powinna być lokalizacja. Gdy zależy nam na studentach, postawmy na kupno mieszkania, które jest dobrze skomunikowane z uczelniami, centrum miasta czy dzielnicami, w których tętni studenckie życie. Standard wykończenia nie ma dla studentów aż tak wielkiego znaczenia, podobnie jak opcje parkingowe. Ważna jest za to odległość od przystanków komunikacji miejskiej czy stacji rowerowych. Z kolei, gdy naszym potencjalnym najemcą mają być pary czy rodziny z dziećmi, zwróćmy uwagę na bliskość parków i terenów zielonych, placówek edukacyjnych, sklepów czy przychodni, a także na dobrą komunikację z centrum miasta - dodaje Małgorzata Ostrowska z J.W. Construction.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu