Lato w górach 2019. Wakacje przyciągają turystów do Tatr i innych polskich gór bardziej niż zimowe ferie. Ale czy latem jest bezpieczniej?

AIP
Góry dają nam wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu, od bezpiecznych spacerów dolinami, po ekstremalne wspinaczki, musimy być jednak do tego odpowiednio przygotowani.
Góry dają nam wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu, od bezpiecznych spacerów dolinami, po ekstremalne wspinaczki, musimy być jednak do tego odpowiednio przygotowani. Dariusz Gdesz / Polska Press
Ponad połowa, bo aż 57 proc. Polaków wybiera się w góry właśnie latem – wynika z badania przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie PKL. Jednocześnie prawie 40 proc. ankietowanych ocenia swoją wiedzę na temat gór jako średnią lub niską. Za porady podziękujesz nam z góry – takie hasło przyświeca letniej akcji edukacyjnej Polskich Kolei Linowych, które promują wśród turystów właściwe zachowania na tatrzańskich szklakach.

Dlatego też PKL kontynuują zainicjowaną zimą tego roku akcję edukacyjną Odpowiedzialnie w góry! Tak jak w zimowej odsłonie, do udziału w akcji i profesjonalnego przygotowania i zachowania się w górach zachęcają eksperci – ratownicy TOPR, przyrodnicy, taternicy, przewodnicy górscy i sportowcy, którzy kochają góry i czują się za nie odpowiedzialni.

Za porady podziękujesz nam z góry – takie hasło przyświeca letniej akcji edukacyjnej Polskich Kolei Linowych, które promują wśród turystów właściwe zachowania na tatrzańskich szlakach.

Porady i wskazówki w zakresie turystyki górskiej dotyczące m.in. bezpieczeństwa, ekologii czy przygotowania kondycyjnego można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej akcji i kanałach social media. Swoją wiedzą, podobnie jak zimą, dzielą się ambasadorzy – ludzie związani w z górami, m.in. ratownicy TOPR, przewodnicy i sportowcy. Partnerami akcji edukacyjnej Odpowiedzialnie w góry! są Tatrzański Park Narodowy i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Jak lato, to w góry!

Ponad połowa, bo aż 57 proc. Polaków wybiera się w góry właśnie latem – wynika z badania przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie PKL. Jednocześnie prawie 40 proc. ankietowanych ocenia swoją wiedzę na temat gór jako średnią lub niską. Dlatego też PKL kontynuują zainicjowaną zimą tego roku akcję edukacyjną Odpowiedzialnie w góry! Tak jak w zimowej odsłonie, do udziału w akcji i profesjonalnego przygotowania i zachowania się w górach zachęcają eksperci – ratownicy TOPR, przyrodnicy, taternicy, przewodnicy górscy i sportowcy, którzy kochają góry i czują się za nie odpowiedzialni.

– Celem naszej akcji edukacyjnej jest wywołanie publicznej dyskusji o świadomym bezpieczeństwie w górach i sprawienie, by myślenie o odpowiedzialności za zdrowie i życie stały się dobrym zwyczajem w turystyce. Zależy nam na tym, żeby Polacy mądrze planowali górskie wyprawy, wiedzieli jak się do nich przygotować i jak przewidywać zagrożenia, by cieszyć się z piękna i magii gór – mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

W serii poradnikowych filmów edukacyjnych dostępnych na dedykowanej stronie internetowej odpowiedzialniewGory.pl i kanałach social media ambasadorzy dzielą się swoją wiedzą, która ma uświadomić turystom potencjalne zagrożenia w górach, pokazać jak przygotować się do wyprawy, jak ważne jest poszanowanie dla tatrzańskiej przyrody i zachowanie podstawowych zasad, które wpływają na nasze bezpieczeństwo.

Rady dla czterech milionów

– Tatry odwiedza co roku prawie cztery miliony osób, musimy więc zachować odpowiedni balans między ochroną przyrody, a udostępnianiem gór turystom. Powinniśmy z nich korzystać odpowiedzialnie, tak, aby nie zakłócać naturalnej harmonii tego miejsca. Odpowiedzialność za Tatry spoczywa na nas wszystkich – tłumaczy Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Z prezentowanych materiałów dowiemy się m.in. jak najlepiej przygotować się do wyjścia w góry latem, jakie zagrożenia czekają na nas w wyższych partiach Tatr, jak i gdzie sprawdzać warunki pogodowe i poprawnie na nie reagować. Nie zabraknie także informacji dotyczących uprawiania sportu – amatorzy biegania dowiedzą się jak bezpiecznie trenować biegi górskie.

– Góry dają nam wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu, od bezpiecznych spacerów dolinami, po ekstremalne wspinaczki, musimy być jednak do tego odpowiednio przygotowani – przypomina Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

Mocno wzrosną opłaty za telewizję kablową. Dlaczego? Po prostu kliknij w ten tekst, a poznasz odpowiedź.

W letniej edycji akcji Odpowiedzialnie w góry! porad udzielają: Maciej Pawlikowski – himalaista, zawodowy ratownik TOPR, międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV/UIAGM i instruktor taternictwa, uczestnik siedmiu zimowych wypraw na ośmiotysięczniki, Grzegorz Bargiel – ratownik TOPR, przewodnik tatrzański i międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV, Jan Krzeptowski-Sabała – specjalista ds. turystyki w TPN, Marcin Rzeszótko – ratownik TOPR, siedmiokrotny medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich i sześciokrotny w biegach narciarskich, Andrzej Marasek – ratownik TOPR, przewodnik tatrzański I klasy, Apoloniusz Rajwa – wieloletni pracownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu, Magdalena Derezińska-Osiecka – v-ce Mistrzyni Świata, brązowa medalistka Pucharu Świata, Mistrzyni Europy Środkowej, wielokrotna Mistrzynią Polski w skialpinizmie, Młodzieżowa Mistrzyni Polski w biegach górskich, Sylweriusz Kosiński – dr n. med., ratownik górski, lekarz naczelny TOPR i twórca Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu