Lekarzom łatwiej będzie wystawiać zwolnienia i zaświadczenia w wersji elektronicznej

Zbigniew Biskupski AIP
Grzegorz Olkowski
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wesprze lekarzy nieodpłatnie nową aplikacją, która umożliwi im w prostszy sposób wystawiać L4 w wersji elektronicznej.

Od ponad roku lekarze mogą wystawiać zwolnienia lekarskie w wersji elektronicznej. Jednak z tego prawa korzysta obecnie stosunkowo mało uprawnionych. Bo nie wszyscy mogą taki dokument podpisać z wykorzystaniem odpowiedniego nrzędzia elektronicznego. Teraz to się zmieni.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Czytaj też:
Obietnice wyborcze wobec frankowiczów okazały się pustymi słowami. Zostaną całkiem bez wsparcia?

Po zmianie przepisów lekarze będą mogli w nowy sposób uwierzytelniać zaświadczenia lekarskie wystawiane w formie elektronicznej.
Oprócz dotychczasowych form uwierzytelniania – kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP – lekarze będą mogli elektronicznie podpisać zaświadczenie z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych, dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.  Dzięki temu rozwiązaniu, ominięte zostaną trudności w obsłudze oraz dostępie do profilu zaufanego ePUAP. Lekarze unikną także kosztów związanych z zakupem kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Zwolnienia, zaświadczenia

Nowy sposób uwierzytelniania będzie dotyczył nie tylko elektronicznych zaświadczeń lekarskich, ale także oświadczeń wystawiających zaświadczenia lekarskie o zobowiązaniu do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów przedkładanej ustawy i przepisów o ochronie danych osobowych w formie dokumentu elektronicznego. Ponadto zaświadczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, w formie dokumentu elektronicznego i wniosku w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku w formie dokumentu elektronicznego.

Czytaj też:
Rząd szykuje reformę szpitali. Jest ona równie radykalna jak reforma edukacji, a najbardziej ucierpią pacjenci szpitali powiatowych

Lekarze będą mogli wystawiać zaświadczenia lekarskie w formie papierowej do końca 2017 r. Oznacza to, że od 1 stycznia 2018 r. zwolnienia lekarskie trzeba będzie wystawiać w formie elektronicznej.

Znowelizowana ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2017 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu