Lepszy wynik w historii padł tylko w czerwcu tego roku

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Liczba rejestracji absolwentów w urzędach pracy wzrosła z 19 tys. w sierpniu do ponad 31 tys. w październiku. To jednak naturalny efekt sezonowości.
Liczba rejestracji absolwentów w urzędach pracy wzrosła z 19 tys. w sierpniu do ponad 31 tys. w październiku. To jednak naturalny efekt sezonowości. Robert Wozniak
Październik przyniósł kolejne dobre wiadomości dla polskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia wyniosła 4,9 proc., osiągając drugi najniższy wynik w historii. Chociaż nie brakuje długoterminowych wyzwań, takich jak starzenie się społeczeństwa i migracja, analitycy są zgodni: obecnie rynek pracy w Polsce trzyma się mocno.

Spis treści

Niski poziom bezrobocia

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, liczba bezrobotnych w październiku wyniosła 765,5 tys., co jest drugim najniższym wynikiem w historii polskiej statystyki. – Na horyzoncie nie ma wielu ryzyk dla pogorszenia się sytuacji na rynku pracy, choć pozostają te długofalowe, takie jak demografia, migracja czy depopulacja regionów – skomentował dane GUS analityk konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

– Październik przyniósł drugą w historii polskiej statystyki najniższą liczbę bezrobotnych – 765,5 tys. osób – zauważył Mariusz Zielonka. Lepszy wynik zanotowano jedynie w czerwcu tego roku.

Sezonowe zmiany i wyzwania na horyzoncie

Mimo ogólnej stabilności rynku pracy, eksperci zwracają uwagę na cykliczne zmiany, takie jak zakończenie prac sezonowych. Widać to po liczbie rejestracji absolwentów w urzędach pracy, która wzrosła z 19 tys. w sierpniu do ponad 31 tys. w październiku. Długofalowe wyzwania, takie jak demografia, migracja czy depopulacja niektórych regionów, pozostają jednak aktualne.

Wzrost obaw mimo stabilności rynku pracy

Pomimo pozytywnych danych o bezrobociu, odsetek osób obawiających się utraty pracy wzrósł z 5 proc. na początku roku do 12 proc. w październiku. – Liczba osób, które tracą pracę, jest stabilna – 32,5 tys. w październiku. Niemniej wzrost obaw wydaje się nieuzasadniony – zauważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Te dane mogą świadczyć o psychologicznym wpływie niepewności gospodarczej, mimo że liczba ofert pracy pozostaje na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

Eksperci przewidują, że Polska utrzyma jedną z najniższych stóp bezrobocia w Europie. Według prognoz Komisji Europejskiej, w 2025 roku wskaźnik ten ma wynieść 2,8 proc., a w 2026 r. – 2,7 proc.

– Niskie bezrobocie związane jest zarówno z dobrą sytuacją gospodarczą, jak i zmianami demograficznymi, np. starzeniem się społeczeństwa i częstszym przechodzeniem na emeryturę – przewidują analitycy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu