Liczy się gospodarka... nie jesteśmy tygrysem Europy

Grzegorz Gajda
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rok po wyborach parlamentarnych Polska nadal stoi przed fundamentalnymi wyzwaniami w zakresie strategii gospodarczej, organizacji administracji i wartości społecznych. Podczas 32 Wielkiej Gali Liderów Polskiego Biznesu, prezes Business Center Club omówił kluczowe obszary wymagające reform oraz wyzwania, z jakimi zmaga się krajowa gospodarka.

Spis treści

Kim jest Lider Biznesu?

Podczas uroczystej gali po raz 32. wręczone zostały Złote Statuetki Lidera Polskiego Biznesu - prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przedsiębiorstwom i menedżerom, za wyjątkowe osiągnięcia gospodarcze, etyczne prowadzenie biznesu oraz działania w zakresie społecznej odpowiedzialności. W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się liderzy, którzy konsekwentnie budują marki i dbają o rozwój przedsiębiorstw na rynku krajowym i międzynarodowym.

Lider biznesu to przede wszystkim sprawny menadżer, który posiada kilka zdolności. Pierwsza jest umiejętność antycypowania wydarzeń dynamicznego i turbulentnego świata. Żyjemy w otoczeniu niejednoznacznym, nielinearnym, gdzie zawodzą nasze systemy prognozowania, planowania, a nawet racjonalność. Stąd druga zdolność: przełożenie szans i zagrożeń na działanie przedsiębiorstwa. Trzecią jest wdrożenie, czyli umiejętne zarządzanie managementem, dobrymi współpracownikami. Niezmiernie ważna jest także sprawa przywództwa, z tym, że dziś trzeba rozumieć co to przywództwo służebne – mówi prezes Business Centre Club dr Jacek Goliszewski .

Prezes podkreśla kluczową rolę przedsiębiorców w budowaniu stabilnej i konkurencyjnej gospodarki. Wyraża uznanie dla ich wytrwałości i determinacji w trudnych czasach.

To właśnie dzięki liderom biznesu Polska umacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej i staje się krajem innowacji oraz dynamicznego rozwoju – podkreśla Jacek Goliszewski.

Polska potrzebuje strategii oraz inwestycji

Jednym z najistotniejszych problemów polskiej gospodarki jest niski poziom inwestycji, który wynosi zaledwie 17,5% PKB, podczas gdy średnia unijna oscyluje wokół 22%. Węgry i Czechy notują znacznie wyższe wskaźniki na poziomie 27%. Mimo że rząd zapowiedział rekordowe inwestycje na poziomie 650 mld zł, ich udział w PKB wynosi jedynie 16,5%.

Polska musi określić swoją długofalową strategię gospodarczą – określić czy chce być krajem produkcyjnym, czy centrum usługowym. Kluczowe jest także zwiększenie konkurencyjności, poprzez poprawę miksu energetycznego i ograniczenie śladu węglowego.

Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy wystąpienie pana premiera Tuska, ministra Domańskiego na Giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie przedstawili założenia i polityki inwestycyjnej kraju. Przedsiębiorcy potrzebują jednak strategii gospodarczej, gdzie Polska i polska gospodarka ma być za 3-5 lat. W jakie gałęzie przemysłu i branży chcemy inwestować i w jakie nie podkreśla prezes BCC. Strategia gospodarcza powinna zdecydowanie objąć poprawę konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, co przyniesie poprawę całej polskiej gospodarki - podkreśla prezes BCC.

Zreformujmy system podatkowy i regulacje prawne

Polscy przedsiębiorcy potrzebują prostego, przejrzystego i przewidywalnego systemu podatkowego. W 2023 roku BCC zaproponowało reformę podatkową, wskazując jej obecne nieefektywności. Ponadto deregulacja wymaga zmian ustawowych, a nie tylko modyfikacji rozporządzeń, co podkreślają eksperci BCC.

Niezmiernie ważnym elementem strategii gospodarczej jest system podatkowy. Proszę Państwa, po 34, w zasadzie 35 latach transformacji, Polskę i polskich przedsiębiorców stać naprawdę na spójny, przejrzysty i przewidywalny system podatkowy. W czerwcu ubiegłego roku na spotkaniu ministra Domańskiego jako BCC apelowaliśmy o przeprowadzenie dużej reformy podatkowej, przestawiając postulaty dla takiej reformy.

W tych postulatach nie było nic na temat wysokości stawek podatkowych. Wskazaliśmy nieefektywności i słabości obecnego systemu, proponując konkretne rozwiązania – mówi prezes Goliszewski.

Nie mamy innowacji, zabraknie miliona pracowników

Polska zajmuje czwarte miejsce od końca w europejskim rankingu innowacyjności, co wymaga natychmiastowych działań w zakresie wdrażania nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, robotyka czy przemysł 5.0. Dodatkowym wyzwaniem jest luka ilościowa i jakościowa na rynku pracy. Szacuje się, że do 2026 roku zabraknie ponad miliona pracowników, co wymaga lepszego dopasowania systemu edukacji do potrzeb przedsiębiorstw.

Świat mówi już o kolejnej rewolucji technologicznej. To rewolucja kwantowa. Mottem dla zadań i działań rządu, jak również nadchodzących debat prezydenckich, powinny być trzy elementy: bezpieczeństwo, silna gospodarka i pojednanie. Nie możemy bazować na samozadowoleniu i powtarzać, że jesteśmy tygrysami Europy, mamy najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej, dobrze wykwalifikowanych pracowników i rekordowy wzrost konsumpcji.

Peter Drucker, guru zarządzania powiedział: „najlepszym sposobem przepowiedzenia przyszłości jest jej stworzenie”. I tego się trzymajmy – podsumowuje Jacek Goliszewski, dodając jeszcze jeden postulat przedsiębiorców:

Brakuje jednej osoby w rządzie, koordynującej sprawy gospodarcze. Jesteśmy trochę odsyłani od jednego ministerstwa do drugiego i potrzeba, aby była taka osoba, która będzie wszystko koordynowała.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu