Luksusowe nieruchomości w kryzysie zyskują w oczach inwestorów. Tu nie ma mowy o spadku cen czy braku chętnych na zakupy inwestycyjne

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Ekspertka: Im większy obecnie posiadasz kapitał, tym wyższy koszt jego „utrzymania” ponosisz. Tak działa inflacja. W związku z tym klienci szukają inwestycji, by swój kapitał obronić, a luksusowe nieruchomości to jeden z najpewniejszych segmentów. Można powiedzieć, że to obecnie „lokata premium” .
Ekspertka: Im większy obecnie posiadasz kapitał, tym wyższy koszt jego „utrzymania” ponosisz. Tak działa inflacja. W związku z tym klienci szukają inwestycji, by swój kapitał obronić, a luksusowe nieruchomości to jeden z najpewniejszych segmentów. Można powiedzieć, że to obecnie „lokata premium” . Karolina Misztal / Polska Press
Wysoka inflacja negatywnie wpływa niemal na wszystkie obszary gospodarki, ale mieszkania, szczególnie te premium, to sektor, który staje się mocniejszy. Inwestowanie w luksus wymaga co do zasady dużego kapitału, ale ryzyko inwestycyjne przy wciąż rosnących cenach i dużym popycie pozostaje stosunkowo nieduże.

– Nieruchomości premium są dziś najkorzystniejszą formą lokaty dużego kapitału – zaznacza Karolina Kaim, Prezes Zarządu Sunshine by High Level.

Prawdziwe premium rośnie właśnie teraz. Segment rynku nieruchomości odporny na inflację i kryzys

Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz kolejny podniósł swoje prognozy inflacji na ten i przyszły rok. „Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych”, raport GUS z lipca 2022 pokazuje, że w porównaniu do roku 2021 wzrost cen utrzymuje się na poziomie 15,5%.

O podobnych przedziałach inflacji w tym roku mówi NBP. Nic dziwnego, że ostatnio czytać można było głównie o tym, jak wziąć wakacje kredytowe. Wąska grupa szczęśliwców, którzy zamiast kredytu mają spore oszczędności, ma jednak inny problem.

Trwa głosowanie...

Czy 2022 rok to dobry czas na inwestycje?

- Im większy obecnie posiadasz kapitał, tym wyższy koszt jego „utrzymania” ponosisz. Tak działa inflacja. W związku z tym klienci szukają inwestycji, by swój kapitał obronić, a luksusowe nieruchomości to jeden z najpewniejszych segmentów. Można powiedzieć, że to obecnie „lokata premium” – mówi Karolina Kaim, szefowa Sunshine by High Level.

Jak zaznacza ekspertka, to co ekskluzywne i luksusowe jest naturalnie chronione. Wartościowe aktywa trzymamy najdłużej i sprzedajemy najpóźniej. W ocenie Karoliny Kaim, w sytuacji poważnych kryzysów na początku może spaść liczba transakcji, a w drugiej kolejności nastąpić przecena, ale w dłuższej perspektywie następuje odbicie i trend wzrostowy się utrzymuje.
Szefowa Sunshine by High Level zaznacza, że w trudnych gospodarczo okresach nieruchomości zawsze stanowią bezpieczną formę inwestowania, a Klienci poszukują najbezpieczniejszych i najlepszych adresów.

Najlepszych, czyli jakich? Tutaj wyjaśnienie jest bardzo proste. Polski rynek mieszkań premium jest bardzo młody. Na gotowe mapy tzw. „złotych adresów” (jak np. 5th Avenue w Nowym Jorku) jest u nas jeszcze za wcześnie. Ale jest jedno kryterium, które wskaże nam, czym są nieruchomości premium.

- Jak potrząsamy jabłonką, to pierwsze spadają słabe owoce. Owoc „premium” trzyma się mocno. W przypadku mieszkań słabymi owocami są te nieruchomości, które do tej pory z sukcesem udawały premium – zaznacza Kaim. Wart więc wybierać jakościowe produkty.

Liczy się prawdziwa jakość, wybredni klienci są szczególnie uczuleni na pozory

Każdy ma swoją definicję luksusu, ale w ocenie ekspertów premium to przede wszystkim dbałość o detale, starannie dobrana lokalizacja, najwyższej jakości materiały i ciekawe udogodnienia dla mieszkańców. Jednak to nie wszystkie reguły, które świadczą o byciu premium.

- Z luksusem jest trochę jak z modą. Są ubrania na jeden sezon i są klasyki, które nawet za wiele lat wciąż będą uznawane za prestiżowe. W przypadku nieruchomości premium jedna z zasad brzmi: coś jest premium, jeśli 50 lat po wybudowaniu wciąż jest za takie uznawane – mówi Karolina Kaim.

Przewidywania ekspertów są więc jasne: nieruchomości premium będą dalej rosły i będą się miały coraz lepiej. Kolejka klientów z oszczędnościami od miliona złotych w górę jest bowiem coraz dłuższa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu