Spis treści
Czym jest PIT? Kto musi się rozliczyć?
PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych, należący do podatków bezpośrednich. Istnieje wiele rodzajów dochodów, takie jak wynagrodzenia za pracę, z kapitałów czy działalności gospodarczej. Dochód rozumiany jest jako nadwyżka sumy uzyskanych przychodów nad kosztami ich uzyskania w określonym roku podatkowym. To jednocześnie nazwa deklaracji rozliczeniowych, jakie podatnicy składają do Ministerstwa Finansów.
Na złożenie zeznania podatkowego mamy czas do 30 kwietnia. To stały termin obowiązujący w stosunku do roku następującego po roku podatkowym.
Z jakich ulg można skorzystać rozliczając PIT 2023?
W polskim prawie istnieje wiele ulg podatkowych, mogących zmniejszyć jego wysokość lub zwiększyć jego zwrot. Jednak uzależnione są one od spełnienia określonych warunków i kryteriów, zawartych w polskim prawie podatkowym. Wśród popularnych ulg znajdują się:
- ulga dla młodych
- ulga abolicyjna
- ulga związana z wydatkami na cele rehabilitacyjne
- ulgę w związku z użytkowaniem internetu
- ulgę podatkową od darowizn przekazanych na działalność pożytku publicznego
Jednak warto poświęcić więcej czasu na sprawdzenie ulg, z których można skorzystać. Często są one dość mało popularne, ale jest ich naprawdę sporo. Jedną z nich jest ulga dla członków związków zawodowych, która może nam zagwarantować spory zysk. Jest to dość młoda ulga, ponieważ wprowadzona została w 2022 roku.
– Mimo, że we wprowadzonej na początku roku uldze odliczenie to wynosiło 300 zł, to w związku z nowelizacją ustawy o podatku PIT, która weszła w życie wstecznie od 1 stycznia 2022 r., za cały rok możliwe jest odliczenie 840 zł tych składek – wskazują eksperci portalu e-pity.pl.
Jednak aby skorzystać z ulgi dla członków związków zawodowych, konieczne jest posiadanie dowodów wpłat składek członkowskich. – Bez znaczenia jest, czy opłata dotyczy związku zakładowego, czy ponadzakładowego – podkreślają eksperci.
Jakie kary za niezłożenie deklaracji PIT 2023 w terminie?
– Nieterminowe złożenie deklaracji lub całkowity brak rozliczenia z urzędem skarbowym może skutkować poważnymi konsekwencjami. Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym, może być to postrzegane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe – ostrzega Aneta Miszczak, ekspert Intrum.
