Spis treści
- Kupujesz obligacje Skarbu Państwa? Masz przywilej
- Marcowe obligacje skarbowe Skarbu Państwa o krótkim terminie wykupu mają atrakcyjne oprocentowanie
- Obligacje trzyletnie oraz o długim terminie zapadalności. Ile można zyskać, kupując je w marcu?
- Co z marżami w marcu? Jest komunikat Ministerstwa finansów
- W jaki sposób można nabyć marcowe obligacje Ministra Finansów?
Minister Finansów tym razem zaskoczył oszczędzających, zarówno w kwestii wysokości oprocentowania obligacji marcowych, naliczanych marż, jak i możliwości ich wcześniejszego nabycia. Oto szczegóły.
Kupujesz obligacje Skarbu Państwa? Masz przywilej
Jeśli ktoś już jest obligatariuszem (posiadaczem obligacji) i posiada oszczędnościowe obligacje Skarbu Państwa, może nabyć wcześniej, już od 26 lutego papiery wartościowe przeznaczone na marzec. Zrobić to można tylko drogą zamiany. Zamiana obligacji to de facto sprzedaż papierów wartościowych poprzez zaliczenie wierzytelności z tytułu obligacji podlegających wykupowi na poczet ceny nabywanych obligacji.
Warunkiem nabycia obligacji w drodze zamiany jest złożenie u tzw. Agenta emisji (w banku), u którego zostały nabyte wykupywane obligacje, dyspozycji zakupu nowych obligacji. Bank zalicza wierzytelności z tytułu obligacji podlegających wykupowi, na poczet ceny nabywanych obligacji.
Czy jednak na pewno warto teraz zamieniać posiadane obligacje na nowe liczone od marca? To zależy. Na końcu materiału postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie. Sprawdźmy najpierw oprocentowanie papierów wartościowych przeznaczonych na marzec.
Marcowe obligacje skarbowe Skarbu Państwa o krótkim terminie wykupu mają atrakcyjne oprocentowanie
W marcu oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,05 proc., a dwuletnich 6,30 proc., w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych trzymiesięcznych wynosić będzie 3,00 proc. w skali roku. Oznacza to, że oprocentowanie papierów wartościowych, krótkoterminowych pozostaje na poziomie z lutego.
Obligacje trzyletnie oraz o długim terminie zapadalności. Ile można zyskać, kupując je w marcu?
W styczniu najpopularniejsze były trzyletnie obligacje skarbowe. Czy poziom oprocentowania tych papierów wartościowych pozwoli na zachowanie ich wysokiej atrakcyjności? Jak poinformował resort finansów, oprocentowanie tzw. trzylatek wyniesie w marcu 6,40 proc.
Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,55 proc. dla czterolatek oraz 6,80 proc. dla dziesięciolatek.
Z kolei sześcioletnie obligacje i dwunastoletnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus” oprocentowane będą odpowiednio 6,75 proc. i 7,05 proc. w pierwszym roku.
–Ze standardowej oferty można wybrać obligacje o różnym terminie zapadalności – od trzech miesięcy do 10 lat, oraz o różnym rodzaju oprocentowania: stałym – znanym z góry lub zmiennym – ustalanym na podstawie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego bądź wskaźnika inflacji – przypomina w komunikacie MF Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Co z marżami w marcu? Jest komunikat Ministerstwa finansów
Według informacji resortu finansów, bez zmian pozostają również preferencyjne marże dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku czterolatek i dziesięciolatek i wynoszą odpowiednio: 1,75 proc. dla obligacji sześcioletnich oraz 2,00 proc. dla 12–letnich.
W jaki sposób można nabyć marcowe obligacje Ministra Finansów?
Wszystkie rodzaje obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A.
Czy ewentualna zamiana ma sens? Owszem, jeśli ktoś chce przedłużyć termin wykupu papierów na wciąż korzystnych warunkach oprocentowania, a spodziewa się jego spadku w przyszłości. Opłaca się też wymienić na nowe obligacje indeksowane inflacją (obecnie warto rozważyć wymianę papierów czteroletnich i dziesięcioletnich), gdy ta szybko spada.
W ten sposób kupisz obligacje przez internet lub przez telefon?
- obligacjeskarbowe.pl
- www.zakup.obligacjeskarbowe.pl,
- www.pkobp.obligacjeskarbowe.pl,
- drogą telefoniczną w banku PKO BP, pod nr: 801 310 210, bądź +48 81 535 66 55,
- www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe,
- drogą telefoniczną w Banku Pekao S.A., pod numerem: 22 591 22 00,
- używając aplikacji mobilnej PeoPay.
