- To część planu odpowiedzialnego rozwoju, którego ważną częścią jest reindustrializacja i tworzenie nowych miejsc pracy, w oparciu o inwestycje i nowoczesne zakłady produkujące najnowocześniejszy sprzęt- mówiła premier Szydło. - To ogromna satysfakcja - zakład będzie umiejscowiony na terenach, gdzie jest duże bezrobocie. To pierwsza z wielu inwestycji, o których, mam nadzieję, będziemy państwa informować- dodała.
Jak mówiła Szydło, polskiemu rządowi zależy na inwestycjach zagranicznych firm w Polsce. To, zdaniem pani premier, szansa na rozwój polskiej gospodarki i zapewnienie miejsca pracy oraz możliwości kształcenia się. Szydło gratulowała premierowi Morawieckiemu za prowadzenie negocjacji w tej sprawie. Minister rozwoju i finansów zwracał uwagę na profesjonalne rozmowy z niemiecką firmą.
TAK POWSTAJE FABRYKA MERCEDESA POD WROCŁAWIEM - CZYTAJ WIĘCEJ, ZOBACZ NAJNOWSZE ZDJĘCIA Z PLACU BUDOWY
Morawiecki podczas swojego przemówienia podkreślał, że odeszliśmy od tego etapu gwałtownego wyprzedawania wszystkiego, już nie jesteśmy montownią AGD, jak to wyłącznie było w minionych latach. - Nasi partnerzy bardzo mocno nas dopytywali i uzgadnialiśmy, jak będzie wyglądało szkolnictwo zawodowe. Tutaj chcę podziękować minister Annie Zalewskiej, by pokazać pierwsze plany, a wkrótce i efekty przebudowy szkolnictwa branżowego, inżynierskiego, co jest kluczowe z punktu widzenia takich inwestycji jak ta- mówił Morawiecki.
Morawiecki nie krył zadowolenia z faktu, że do Polski ściągają coraz częściej inwestycje wysoko zaawansowane technologicznie, które przekładają się na rozwój gospodarczy. - Silnik Mercedesa "made in Poland" - trudno sobie wyobrazić lepszy przykład na rozwój technologicznych w kontekście Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – podsumował.
Markus Schaefer podkreślił, że przy poszukiwaniu lokalizacji nowej fabryki rozważano siedem miejscowości, lecz "kiedy nasza drużyna wróciła z Jawora, powiedzieli trzy słowa "to jest to".
Daimler AG w pierwszym etapie zainwestuje blisko 500 mln euro w budowę nowej fabryki i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy. Spółka otrzymała już zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej SSE. Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. Szacowane wpływy z inwestycji do budżetu państwa i budżetów samorządów to 55 mln zł w okresie realizacji inwestycji oraz 440 mln zł – w okresie utrzymania.
W fabryce w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych.
