Mieszkanie plus nie zwalnia. Umowa na kolejne grunty podpisana

Maciej Badowski AIP
Minister Andrzej Adamczyk podczas podpisania listu intencyjnego.
Minister Andrzej Adamczyk podczas podpisania listu intencyjnego. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
Krajowy Zasób Nieruchomości uzyskał dostęp do gruntów Poczty Polskiej i PKP. We wtorek podpisano umowy umożliwiające kupno gruntów przez KZN.

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) w ramach programu Mieszkanie Plus po podpisaniu porozumienia będzie miał dostęp do bazy nieruchomości, którą zaoferowały w pilotażu programu Poczta Polska i Polskie Koleje Państwowe (PKP), poinformował we wtorek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Poczta Polska przekazała do dyspozycji KZN 208 nieruchomości, a PKP 130 nieruchomości w 58 miastach.

Udostępnienie 338 nieruchomości Polskich Kolei Państwowych i Poczty Polskiej w ramach „Mieszkania Plus”, z pewnością może zwiększyć potencjał rządowego programu. Rodzi się jednak pytanie, ile z tych 338 działek poczty i PKP jest dobrze przystosowanych do wznoszenia budynków wielorodzinnych. Mowa o takich kwestiach jak brak uciążliwego sąsiedztwa (np. torów kolejowych) i bliskość przystanków komunikacji publicznej, sklepów, szkół oraz przedszkoli- tłumaczy w rozmowie z AIP Andrzej Prajsnar, ekspert portalu Rynekpierwotny.pl.

Ekspert dodaje, że program Mieszkanie Plus powinien uwzględniać ewentualne wydatki, które samorządy będą musiały ponieść w celu zapewnienia niezbędnej infrastruktury dla osób zasiedlających nowe lokale. Ta kwestia wydaje się szczególnie istotna w przypadku inwestycji lokalizowanych z dala od istniejących osiedli. Ze względu na możliwość powstania dodatkowych kosztów i niedogodności dla gminy, „mieszkania plus” powinny być wznoszone we ścisłej współpracy z lokalnymi władzami (nawet jeśli zabudowywany grunt wcześniej należał do poczty lub kolei, a nie samorządu).

- Podpisane dziś (wtorek) porozumienia otwierają nowy rozdział w programie Mieszkanie Plus. Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) będzie miał dostęp do bazy nieruchomości, którą zaoferowały w pilotażu programu Poczta Polska i Polskie Koleje Państwowe. Ze względu na możliwość wykorzystania przez KZN nieruchomości także na cele budownictwa komunalnego, zawarte porozumienia zwiększą potencjał oferowanych działek z korzyścią dla przyszłych najemców i właścicieli mieszkań – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk po podpisaniu we wtorek umowy między Krajowym Zasobem Nieruchomości oraz PKP S.A. i Pocztą Polską S.A.

Tereny na których będą powstawać mieszkania i domy w ramach programu, mają zwiększyć podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe położonych zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach.

- Mieszkanie Plus będzie szansą na dach nad głową dla osób, które nie kwalifikują się na lokal komunalny, a nie stać ich na zakup lub wynajem na warunkach rynkowych. Te osoby były dotąd niejako wyłączone z rynku, teraz będą mogli zamieszkać w godziwych warunkach- tłumaczy w rozmowie z AIP Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości Home Broker. -Nie spodziewam się, by Mieszkanie Plus miało duży wpływ na rynek najmu czy zakupu. Program nie zagraża deweloperom, gdyż nie będzie ich bezpośrednią konkurencją- dodaje.

Program skierowany jest do osób, których nie stać na rynkowy zakup czy wynajem. Na dodatek program jest rozłożony na wiele lat i na pewno nie będzie tu efektu rewolucji rynkowej.

- Na lokalnych rynkach zwiększona nagle podaż będzie odczuwalna i może dojść do obniżek cen, ale w skali regionu czy wręcz kraju nie będzie to miało dużego znaczenia. Zmiany najbardziej odczują nieduże miasta, w których program się pojawi, w tych większych będzie to po prostu jeden z elementów rynku- podsumowuje Krasoń.

W ramach programu, przyszli lokatorzy będą musieli co miesiąc płacić czynsz (w Warszawie będzie to 19 zł za metr kw.), koszty eksploatacyjne (10 zł za metr kw.) oraz za utrzymanie części wspólnych. 50 metrowe mieszkanie w stolicy będzie kosztowało miesięcznie poniżej 1,5 tys zł. Oczywiście do kwoty dojdzie opłata za media.

Dzięki wprowadzeniu programu zwiększyć się ma liczba mieszkań dostępnych dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach. To z kolei może wpłynąć na mobilność na rynku pracy, a także ułatwić niektórym podjęcie decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci. W ramach programu przygotowywanych jest ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. jest w budowie. Pierwsi lokatorzy powinni zacząć się wprowadzać do nowych mieszkań w 2019 roku.

To warto wiedzieć. Po prostu - kliknij!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu