Miliardy płyną do polskich szpitali. Skorzystają seniorzy

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Dzięki środkom z KPO, szpitale powiatowe będą mogły rozwijać infrastrukturę oraz zwiększać dostępność usług medycznych dla seniorów.
Dzięki środkom z KPO, szpitale powiatowe będą mogły rozwijać infrastrukturę oraz zwiększać dostępność usług medycznych dla seniorów. JAKUB STEINBORN
Ponad 80 szpitali powiatowych w Polsce otrzyma łącznie 1,3 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na rozwój opieki długoterminowej dla przewlekle chorych osób starszych. To istotny krok w kierunku poprawy jakości życia seniorów oraz wzmocnienia systemu opieki zdrowotnej w kraju. Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ogłosiła te informacje we wtorek, podkreślając znaczenie tej inwestycji dla całej Polski.

Spis treści

Wsparcie dla szpitali powiatowych

Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, poinformowała o przyznaniu 1,3 miliarda złotych dla 83 szpitali powiatowych. Środki te pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, który ma na celu wzmocnienie polskiej gospodarki oraz poprawę jakości życia obywateli.

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program, który ma pomóc Polsce w osiągnięciu wyznaczonych celów gospodarczych oraz społecznych. Dzięki bezzwrotnym dotacjom i preferencyjnym pożyczkom, Polska ma szansę na realizację nowych inwestycji, przyspieszenie wzrostu gospodarczego oraz zwiększenie zatrudnienia. Dotychczas Polska otrzymała 67 miliardów złotych z KPO.

Priorytetowa opieka długoterminowa

Minister Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że jednym z priorytetów rządu jest rozwój opieki długoterminowej dla osób starszych.

Jedną z pierwszych decyzji po odblokowaniu KPO było podwojenie finansowania na opiekę długoterminową. I dzisiaj są efekty: 1.3 mld idzie do 83 szpitali powiatowych - napisała szefowa resortu funduszy na platformie "X".

Dodatkowo, minister zaznaczyła, że rząd poszukuje dalszych środków na poszerzenie puli finansowej, aby móc wesprzeć kolejne wnioski o dofinansowanie.

Inwestujemy w zapewnienie lepszego dostępu do leczenie dla osób starszych przewlekle chorych. Inwestycja super potrzebna i bardzo wyczekiwana w całej Polsce - napisała Pełczyńska-Nałęcz.

Znaczenie inwestycji dla społeczeństwa

Inwestycja w opiekę długoterminową jest niezwykle istotna z punktu widzenia społecznego. Polska, podobnie jak wiele innych krajów europejskich, boryka się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Wzrost liczby osób starszych wymaga dostosowania systemu opieki zdrowotnej do ich potrzeb.

Dzięki środkom z KPO, szpitale powiatowe będą mogły rozwijać infrastrukturę oraz zwiększać dostępność usług medycznych dla seniorów. To z kolei przyczyni się do poprawy jakości życia osób starszych oraz odciążenia rodzin, które często muszą samodzielnie zajmować się opieką nad bliskimi.

Przyszłość opieki zdrowotnej w Polsce

Krajowy Plan Odbudowy to szansa na zbudowanie nowoczesnego systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę oraz rozwój usług medycznych, możliwe będzie zapewnienie lepszej opieki dla wszystkich obywateli, w tym szczególnie dla osób starszych i przewlekle chorych.

Realizacja tych celów wymaga jednak dalszych działań oraz współpracy na różnych szczeblach administracji. Ważne jest, aby środki z KPO były wykorzystywane efektywnie i zgodnie z potrzebami społeczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu