Minister cyfryzacji: dziennie w Polsce dochodzi do kilkuset incydentów związanych z cyberatakami. Kiedy budowa „cyber tarczy"?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Polska każdego dnia boryka się z setkami, a czasami nawet z dwoma tysiącami incydentów cybernetycznych, głównie ze strony Rosji i Białorusi. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w rozmowie z magazynem „Polska" podkreśla, że jesteśmy świadkami cyber zimnej wojny i konieczności ochrony obywateli, administracji oraz biznesu przed rosnącą liczbą ataków w cyberprzestrzeni. – Chcemy stworzyć polską cybertarczę, odpowiedzialnie zainwestować w to przedsięwzięcie ponad 3 miliardy złotych – zapowiedział wicepremier.

Spis treści

Cyberbezpieczeństwo priorytetem dla Polski

Wicepremier Krzysztof Gawkowski w najnowszym wywiadzie dla magazynu „Polska" zauważył, że tematyka cyberbezpieczeństwa staje się coraz bardziej powszechna. Polska, jako kraj, musi stawić czoła rosnącej liczbie zagrożeń w cyberprzestrzeni, które dotykają nie tylko prywatnych użytkowników internetu, ale także instytucji państwowych oraz sektora biznesowego.

Minister cyfryzacji przyznał, że dziennie dochodzi w Polsce nawet do dwóch tysięcy cyberataków.
Dziennie w Polsce dochodzi do kilkuset incydentów związanych z cyberatakami, średnio tysiąc, a bywa, że i dwa tysiące – przekazał wicepremier Krzysztof Gawkowski. Adam Jankowski/ Polska Press

– Mamy świadomość, że trzeba chronić obywateli, administrację i biznes – przyznał Gawkowski, podkreślając jednocześnie, że obserwujemy coraz więcej incydentów w cyberprzestrzeni.

Wicepremier dodał, że Polska znajduje się w obliczu największej liczby cyberincydentów w swojej historii. Zdarzenia te różnią się między sobą charakterem, od drobnych incydentów po te, które mogą być kwalifikowane jako krytyczne. Polska podejmuje działania w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom, co świadczy o rosnącej skuteczności i dojrzałości cyberbezpieczeństwa w kraju.

– Dziś, z perspektywy ostatnich tygodni, możemy powiedzieć, że Polska ma najwięcej cyberincydentów w historii. Chodzi o incydenty różnego typu, od tych zwykłych, do takich, które mogą być kwalifikowane jako krytyczne. Przeciwdziałamy im. Umiemy ro robić, dlatego nie mówi się o tym bardzo dużo – podkreślił szef resortu cyfryzacji.

Inwestycje w polską cybertarczę

Rozmowa z wicepremierem Gawkowskim ujawniła również plany inwestycyjne rządu w kierunku zwiększenia cyberbezpieczeństwa. Jednym z kluczowych przedsięwzięć, które mają na celu ochronę Polski przed cyberatakami, jest budowa tzw. polskiej cybertarczy. Projekt ten ma być odpowiedzią na słabe punkty, które zostały zidentyfikowane w wyniku ostatnich ataków, takich jak fałszywe depesze Polskiej Agencji Prasowej czy zakłócenia transmisji TVP w internecie.

– Dlatego chcemy stworzyć polską cybertarczę, odpowiedzialnie zainwestować w to przedsięwzięcie ponad 3 miliardy złotych – zapowiedział wicepremier.

Minister cyfryzacji podkreślił również, że transformacja cyfrowa jest dla Polski bardzo ważnym elementem rozwoju. Rząd planuje przeznaczyć znaczne środki finansowe na cybernetyczną pomoc dla sektora prywatnego, wykorzystując w tym celu m.in. fundusze z Krajowego Planu Odbudowy.

Polska prezydencja w UE a cyberbezpieczeństwo

W kontekście zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 r., cyberbezpieczeństwo zostało wskazane jako jeden z głównych priorytetów. Minister Gawkowski zaznaczył, że Polska zamierza skupić się na kwestiach związanych z cybertransformacją, rozwojem sztucznej inteligencji, komputerów kwantowych oraz budowaniem odpowiedzialnego prawa, które wspierałoby rozwój biznesu, nie stanowiąc przy tym bariery.

– Chcemy, aby w ramach głównych priorytetów były zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa, komputerów kwantowych, rozwoju sztucznej inteligencji, budowy odpowiedzialnego prawa, zmniejszenia silosowości, gospodarowania prawem tak, by nie przeszkadzało biznesowi. O tym w ramach polskiej prezydencji chcemy rozmawiać – podkreślił Gawkowski.

W obliczu rosnących wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem, Polska podejmuje szereg działań mających na celu ochronę przed zagrożeniami płynącymi z cyberprzestrzeni. Inwestycje w polską cybertarczę, a także skupienie na cyberbezpieczeństwie podczas nadchodzącej prezydencji w Radzie UE, są wyrazem determinacji w budowaniu bezpiecznego środowiska cyfrowego dla obywateli i przedsiębiorstw.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu