Minister Paszyk o jednolitym rynku. Najwięcej utrudnień dotyczy jednego sektora

Agnieszka Kamińska
Europa stoi przed wyzwaniem zachowania swojej pozycji w globalnym łańcuchu wartości - powiedział minister krzysztof paszyk podczas Forum Jednolitego Rynku w Krakowie Fot. archiwalne Adam Jankowski / Polska Press
Europa stoi przed wyzwaniem zachowania swojej pozycji w globalnym łańcuchu wartości - powiedział minister krzysztof paszyk podczas Forum Jednolitego Rynku w Krakowie Fot. archiwalne Adam Jankowski / Polska Press Adam Jankowski
Europa musi przezwyciężyć krajowy protekcjonizm, aby umożliwić europejskim przedsiębiorstwom skuteczną rywalizację z globalnymi gigantami - mówił minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Spis treści

W Krakowie, w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, odbywa się Forum Jednolitego Rynku (SIMFO), które skupia się na stanie i przyszłości jednolitego rynku, ze szczególnym uwzględnieniem swobody świadczenia usług.

Minister Krzysztof Paszyk, otwierając forum, podkreślił, że w obliczu dynamicznych zmian gospodarczych i rosnącej konkurencji globalnej, pogłębienie integracji jednolitego rynku jest niezbędne. Wyraził nadzieję, że obrady w Krakowie będą początkiem nowego etapu w budowie "silnej i wolnej od protekcjonizmu Europy".

Jednolity rynek to kluczowy mechanizm budujący przewagę konkurencyjną całej Unii Europejskiej

Minister Paszyk zaznaczył, że aby w pełni wykorzystać potencjał Europy, konieczne jest przezwyciężenie krajowego protekcjonizmu i stworzenie przestrzeni, w której europejskie firmy będą mogły skutecznie konkurować z największymi graczami na świecie. Podkreślił, że jednolity rynek nie powinien być postrzegany jedynie jako narzędzie współpracy gospodarczej, ale jako kluczowy mechanizm budujący przewagę konkurencyjną całej Unii Europejskiej.

Minister poinformował również o publikacji trzeciej edycji Czarnej Księgi barier, na które napotykają polskie firmy w krajach UE. W trakcie prac nad raportem sprawdzono, czy bariery zgłoszone w latach 2020 i 2021 zostały usunięte lub ograniczone oraz czy nie pojawiły się nowe przeszkody.

Znaczna część utrudnień dotyczy sektora usług

Minister Paszyk przyznał, że znaczna część utrudnień dotyczy sektora usług, który jest kluczowym elementem strategii. Podkreślił, że konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na ten sektor ze względu na jego wpływ na europejski przemysł i lepsze wykorzystanie jego potencjału.

"Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Znaczna część utrudnień dotyczy właśnie sektora usług, który jest kluczowym elementem strategii. Musimy zwrócić szczególną uwagę na ten sektor, chociażby ze względu na jego wpływ na stan europejskiego przemysłu. Musimy też lepiej wykorzystać jego potencjał" – stwierdził minister rozwoju.

Przywołał również analizy Komisji Europejskiej, które pokazują, że 60 proc. obecnie zgłaszanych barier przez przedsiębiorców pokrywa się z tymi, które były zgłaszane 20 lat temu. Minister stwierdził, że proces usuwania barier jest zbyt wolny, co negatywnie wpływa na konkurencyjność europejskich firm. Zaznaczył, że należy skupić się na eliminacji istniejących przeszkód i stworzeniu warunków sprzyjających rozwojowi europejskich przedsiębiorstw.

Minister Paszyk podkreślił, że jako polska prezydencja, konieczne jest opracowanie wspólnego planu działania, który umożliwi efektywną pracę nad pogłębieniem integracji jednolitego rynku usług. SIMFO to również pierwszy dzień VIII Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, współorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Komisję Europejską oraz Europejski Instytut Mobilności Pracy, Miasto Kraków.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu