Młodzi Polacy wypaleni zawodowo. Ratunku szukają w zmianie pracodawcy

Leszek Rudziński
Opracowanie:
Wśród przedstawicieli Generacji Z i Y coraz częściej dostrzec można duży odsetek osób, które odczuwają wypalenie zawodowe czy też niechęć do zaangażowania w pracę
Wśród przedstawicieli Generacji Z i Y coraz częściej dostrzec można duży odsetek osób, które odczuwają wypalenie zawodowe czy też niechęć do zaangażowania w pracę Pixabay
Wypalenie zawodowe i niechęć do pracy dotykają przede wszystkim Generacji Z i Y, czyli najmłodszych pracujących Polaków – wynika z badania Pracuj.pl i Festiwalu Pracy JOBICON. Młodzi ludzie, chcąc uciec przed tym zjawiskiem, najczęściej poszukują nowej pracy. To duże wyzwanie dla pracodawców, bo w powszechnej opinii młodość równa się entuzjazm. Tymczasem badania pokazują, że jest odwrotnie.

Spis treści

Wśród przedstawicieli Generacji Z i Y coraz częściej dostrzec można duży odsetek osób, które odczuwają wypalenie zawodowe czy też niechęć do zaangażowania w pracę – alarmują eksperci.

By dowiedzieć się, z jakimi trudnościami mierzą się Generacje Z i Y w pracy, eksperci Festiwalu Pracy JOBICON przygotowali analizę danych z najnowszego badania Pracuj.pl “Praca w czasach zmian”, przeprowadzonego wśród 2110 Polaków.

Badanie pokazuje, że osoby młode wykazują najniższe zadowolenie z wykonywanej pracy. Najmniej usatysfakcjonowani są przedstawiciele Generacji Z (18-24 lata). Jedynie 56 proc. z nich lubi wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

Nieco lepiej wygląda sytuacja przedstawicieli Generacji Y (25-34 lata). W niej 59 proc. deklaruje, że czerpie przyjemność z wykonywania swoich zawodowych zadań.

Ostrzeżenie dla pracodawców – wiek nie jest gwarancją entuzjazmu

Autorzy badania wskazują, że te wyniki to ważny sygnał i lampka ostrzegawcza dla pracodawców i obserwatorów rynku pracy. Intuicyjne i tradycyjne postrzeganie różnych grup pracowników sugerowałoby, że to właśnie osoby w najniższym wieku będą charakteryzować się największym entuzjazmem wobec zadań zawodowych – jako te dopiero „rozkręcające się” w karierze, najmniej zmęczone jej przebiegiem.

Tymczasem tendencja okazuje się zupełnie odwrotna.

Znużeni pracownicy czekają jedynie na fajrant

Eksperci serwisu zapytali przedstawicieli obu grup o negatywne lub trudne uczucia, które towarzyszą wykonywaniu przez nich codziennej pracy.

W przypadku każdego z siedmiu badanych twierdzeń zarówno przedstawiciele Generacji Z, jak i Millenialsi wykazywali się ponadprzeciętnym odsetkiem osób deklarujących negatywne uczucia wobec realizowanych zadań, wyższym niż wśród respondentów w innym wieku.

Wyraźnie ponad połowa badanych z obu grup często lub bardzo często wyczekuje z niecierpliwością zakończenia dnia pracy. Ponadto przynajmniej 4 na 10 z nich odczuwa podczas wykonywania obowiązków zmęczenie bieżącymi zadaniami oraz chęć odcięcia się od myśli na ich temat.

Co więcej, około 1/3 ma często poczucie przeładowania obowiązkami, odczuwa niechęć do rozpoczęcia nowego dnia pracy, a nawet deklaruje potrzebę dłuższej przerwy zawodowej.

Ważne jest, by przedstawiciele Generacji Z i Y potrafili zidentyfikować odpowiednich pracodawców, którzy pozwolą im odnaleźć odpowiedni balans i możliwości rozwoju. Warto szukać okazji do spotkań, podczas których kandydaci i pracodawcy mogą się spotkać i lepiej zrozumieć. Taką okazją mogą być targi pracy – mówi Jolanta Lewandowska-Bitkowska, HR Business Partner w Grupie Pracuj.

Połowa młodych pracownicy szuka innego zatrudnienia

Mieszane uczucia wobec pracy są dla wielu osób z obu badanych grup istotnym motorem do zmiany miejsca zatrudnienia. Zarówno osoby z Generacji Z, jak i Millenialsi podobnie często szukają nowych możliwości na rynku.

Według badania w przypadku obu generacji aż blisko połowa respondentów rozgląda się obecnie aktywnie za nowym miejscem zatrudnienia (odpowiednio 46 proc. i 45 proc.). To wyniki wyraźnie wyższe od średniej dla wszystkich badanych -38 proc.

A prawie wszyscy są otwarci na zawodowe na propozycje

Co więcej, nawet osoby nieszukające nowego miejsca zatrudnienia są otwarte na przyjęcie ciekawych ofert pracy. Aż 92 proc. reprezentantów pokolenia wchodzącego na rynek pracy (18-24 lata) deklaruje, że rozważyliby ofertę ciekawej pracy, jeśli pojawiłaby się w najbliższych miesiącach. Wśród tzw. Millenialsów jest to nieznacznie mniej, bo 87 proc.

Decydując się na zmianę, trzeba jednak uważać, by nie podejmować zbyt pochopnych decyzji. Warto lepiej poznać potencjalnych pracodawców, choćby przez rozmowy na targach pracy, wystąpienia ich przedstawicieli, odpowiedni research kultury korporacyjnej danej firmy, jej wartości czy oferty rozwojowej – mówi Karolina Sapińska, ekspertka Festiwalu Pracy JOBICON online.

Ważne są nie tylko zarobki

Najważniejszą przyczyną, dla której młodzi chcą zmienić pracę (podobnie jak inne grupy wiekowe), jest dążenie do wyższych zarobków. Jednak widać także istotne różnice w stosunku do starszych kolegów. Dla przykładu, w Generacji Y dostrzegalne są efekty refleksji nad karierą po pierwszych latach pracy. Aż 36 proc. jej przedstawicieli chce zmienić pracę ze względu na brak możliwości rozwoju lub awansu, kolejne 35 proc. czuje się niedocenione w obecnym miejscu zatrudnienia.

Z kolei zarówno badani z Generacji Z (24 proc. tej grupy), jak i Millenialsi (22 proc.) szukający pracy są szczególnie często motywowani chęcią zmiany wykonywanego zawodu czy opuszczenia obecnej branży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KAROL KOT
Poprzez bezstresowe wychowanie oraz wmawianie młodym, że są absolutnie wyjątkowi, tworzy się przekonanie wyjątkowości, w zwykłych, czasem zupełnie przeciętnych ludziach. Idąc do pracy oczekują szybkiego rozwoju, awansu i łatwego życia w komfortowych warunkach. A tu często zderzenie ze ścianą i okazuje się, że świat jest inny od tego co widzieli w reklamach i czego oczekiwali, będąc pod kloszem rodziców.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu