Młodzi pracownicy skarżą się na negatywny wpływ pracy zdalnej

OPRAC.: AB
Utrzymywanie się pracy zdalnej w pełnym wymiarze godzin może zaostrzyć poczucie izolacji społecznej wśród młodych ludzi.
Utrzymywanie się pracy zdalnej w pełnym wymiarze godzin może zaostrzyć poczucie izolacji społecznej wśród młodych ludzi. Kari Shea/ Unsplash.com
Praca zdalna zwiększa wyobcowanie pracowników. Ponad 2/3 przebadanych osób z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych skarży się na pogorszenie relacji interpersonalnych z kolegami z pracy przez home office.

Długoterminowa praca zdalna zwiększa poczucie osamotnienia wśród młodych osób – wynika z badania, zrealizowanego przez firmę Chargifi na 2 tys. mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Eksperci ostrzegają, że może to rzutować na rozwój kariery zawodowej przedstawicieli generacji Z i millenialsów. Aż 67 proc. respondentów w wieku od 18 do 34 lat zaobserwowało u siebie trudności z nawiązywaniem relacji i przyjaźni w pracy na odległość. 71 proc. ankietowanych ma wrażenie, że przez przeciągającą się pracę zdalną ich koledzy stali się bardziej zdystansowani, a 54 proc. podkreśla, że oddaliło się od członków zespołu.

Kupuj w dobrej cenie!

Osoby, które przeszły na home office z powodu epidemii COVID-19, martwią się o swoją przyszłość. Co siódmy pracownik poniżej 35. roku życia (70 proc.) obawia się, że permanentna praca z domu przełoży się na brak możliwości nawiązywania kontaktów towarzyskich. Ankietowani wymieniają też spadek radości z pracy (59 proc.) i obniżoną koncentrację (63 procent). Aż 81 proc. młodych pracowników stwierdziło, że dalsza praca bez wizyt w biurze wywołałaby w nich większe wyobcowanie, podczas gdy takie samo poczucie ma 64 proc. osób powyżej 35 lat. Blisko 1/3 respondentów w tym wieku (31 proc.) twierdzi, że home office nie pogorszyło ich zdolności do nawiązywania relacji i podtrzymywania kontaktów.

Warto przeczytać również:

Jednocześnie 38 proc. badanych zadeklarowało, że przy zmianie pracodawcy będą szukać opcji pracy hybrydowej, a 52 proc. ankietowanych chciałoby przynajmniej raz w tygodniu uczestniczyć w spotkaniach w biurze, aby zwiększyć swoją produktywność. Pracownicy utrzymują, że praca hybrydowa jest dla nich priorytetowa. Jednocześnie 42 proc. uczestników badania przywiązuje dużą wagę do elastycznych godzin pracy.

Starsi pracownicy oczekują przede wszystkim: dobrego wynagrodzenia (58 proc.), dofinansowania urlopu (51 proc.), elastycznej organizacji pracy (50 proc.) i dopłat do emerytury (43 procent). Młodsi ludzie bardziej doceniają imprezy towarzyskie i integracyjne (29 proc.), dobrą pensję (44 proc.), nowocześnie wyposażone biuro (40 proc.), inwestowanie pracodawcy w wellbeing pracowników (40 proc.), a także możliwości ciągłego rozwoju i uczestnictwa w szkoleniach (38 procent).

Kupuj w dobrej cenie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Katarzyna
Ja do tych osób się nie zaliczam, bo praca zdalna mi odpowiada. Mam dużo więcej czasu, nie muszę, aż tak rano zrywać się z łóżka. Za zaoszczędzone pieniądze kupiłam roombe i zrobiłam remont pokoju.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu