Mniej e-maili z wirusem, ale małym firmom hakerzy wciąż nie odpuszczają

Zbigniew Biskupski AIP
mat. prasowe
Ataki phishingowe wymierzone są najczęściej w te sektory rynku, gdzie dane przechowywane na komputerach mają największą wartość – chodzi zarówno o informacje, jak i wykorzystywane technologie. Eksperci Onex Group zwracają uwagę, że firmy małe i średnie (MSP) są bardziej narażone ze względu na często słabsze zabezpieczenia danych.

Z danych firmy Symantec wynika, że ogólna liczba ataków phishingowych spada – w całym 2016 roku jedna wiadomość na 2596 miała charakter ataku, podczas gdy w 2015 roku zainfekowana wiadomość trafiała się raz na 1846 e-maili.

W podwyższonej grupie ryzyka znajdują się małe i średnie firmy, w których wiadomości phishingowe zdarzają się raz na 2897 e-maili, podczas gdy w firmach zatrudniających 1001-1500 osób, trzeba otworzyć ponad 6 tys. wiadomości. Eksperci Onex Group zwracają uwagę, że firmy MŚP są bardziej narażone ze względu na często słabsze zabezpieczenia danych.

- Mniejszy budżet na IT to też często mniejsze wydatki na kwestie związane z bezpieczeństwem. Stąd to właśnie małe i średnie firmy są bardziej narażone m.in. na phishing, bo mówiąc wprost, stanowią łatwiejszy cel. Warto jednak pamiętać, że już teraz nie tylko budżet decyduje o tym, czy firma będzie odpowiednio zabezpieczona. Jest to kwestia wyboru odpowiedniego narzędzia i związania się z odpowiednim dostawcą. Jeżeli postawimy na dużą międzynarodową markę oferującą rozwiązania w chmurze, dzięki wykorzystaniu przez nią najwyższej klasy zabezpieczeń, dane firmowe są bardzo dobrze chronione – mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający Onex Group.

W małych i średnich firmach e-maile phishingowe zdarzają się raz na ok. 3 tys. wiadomości. Podobny odsetek ataków widać w firmach zatrudniających od 251 do 500 pracowników oraz w przedsiębiorstwach, gdzie pracuje od 1501-2500 osób. W pozostałych kategoriach (firm zatrudniających 501-1000, 1001-1500, 2500+ osób) odsetek niebezpiecznych e-mail jest zdecydowanie niższy. Pracownicy muszą otworzyć co najmniej 4 tys. e-maili, żeby trafić na jedną phishingową. Natomiast w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających od 1001 do 1500 pracowników trzeba otworzyć ponad 6 tys. wiadomości, co oznacza, że prawdopodobieństwo ataku jest dwa razy mniejsze niż w firmach MŚP.

Eksperci Symantec w swoim raporcie zwracają uwagę, że rosnąca liczba ataków na małe firmy świadczy o coraz większym wyrafinowaniu hakerów, którzy wybierają cele łatwiejsze do osiągnięcia.

Ataki phishingowe wymierzone są najczęściej w te sektory rynku, gdzie dane przechowywane na komputerach mają największą wartość – chodzi zarówno o informacje, jak i wykorzystywane technologie. Stąd w pierwszej trójce najbardziej zagrożonych branż znajduje się rolnictwo, finanse i górnictwo. Odpowiednio trzeba otworzyć: 1815, 1918 oraz 2254 e-maile żeby trafić na wiadomość phishingową.

Czytaj też:
Ustawa PiS zwana "apteką dla aptekarzy" już działa. Apteki są zamykane, a nowych w myśl nowych przepisów otworzyć się praktycznie nie da. Czym to się skończy?

- Przykładem rozwiązania, które podnosi znacząco bezpieczeństwo danych firmowych jest Office 365. Przede wszystkim dane są przechowywane w dużym profesjonalnie zabezpieczonym centrum danych. Daje to niemal zerową szansę na kradzież zasobów bez udziału, świadomego czy nieświadomego, osób w firmie. Kolejną sprawą jest prywatność, treści przechowywane na skrzynkach pocztowych nie są analizowane przez dostawcę i na ich podstawie nie mogą być tworzone treści reklamowe czy wręcz phishingowe. Dodatkowo, zastosowane w Office 365 filtry chronią przed niechcianymi treściami, przykładowo blokując e-maile z nieznanych źródeł zewnętrznych – podsumowuje Rafał Suchożebrski z Onex Group.

OBEJRZYJ WIDEO:
Na wynajmie mieszkania dalej możesz zarobić

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu