Spis treści
Moje Ciepło to program dopłat do zakupu i montażu pompy ciepła w domach jednorodzinnych. Do złożenia wniosku nie jest już konieczne dołączenie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy budynku.
Wprowadzono zmiany w programie "Moje Ciepło"
„W przypadku, gdy wnioskodawca nie jest wskazany w pozwoleniu na budowę czy zgłoszeniu budowy, konieczne jest załączenie zanonimizowanego fragmentu aktu notarialnego, wskazującego adres nieruchomości i dane aktualnych właścicieli” - czytamy na stronie programu "Moje Ciepło".
W ramach programu współfinansowane są inwestycje polegających na zakupie i montażu nowych pomp ciepła (powietrznych i gruntowych) wykorzystywanych w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.
Nabór wniosków potrwa do końca 2026 r. lub do wyczerpania pieniędzy w puli
Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym i potrwa do końca 2026 r. lub do wyczerpania puli środków. Budżet na realizację celu programu wynosi do 600 mln zł.
Dotacja z programu Moje ciepło do zakupu lub montażu:
Pompy gruntowej - maksymalna kwota dofinansowania: 21 000
Pompy powietrznej (powietrze-powietrze) - 7000 zł
Pompy powietrznej (powietrze-woda) - 7000 zł
Aby dostać dopłatę do pompy ciepła, należy:
kupić i zamontować urządzenie w domu, który jest nowy,
dom powinien mieć podwyższony standard energetyczny. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu,
zakupu urządzenia należy dokonać między 1 stycznia 2021 a 31 grudnia 2026 r.
Wnioski do programu Moje Ciepło przyjmowane są wyłącznie w wersji elektronicznej. Generator wniosków znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
