GUS alarmuje: 13,4 mln ton odpadów komunalnych w Polsce

Barbara Wesoła
Opracowanie:
18.01.2024 bydgoszcz spacer inwestycyjny po nowoczesna stacja sortowania odpadow pronatura smieci odpady  ul. pradocinska 28, bydgoszcz w zaklad gospodarki odpadami miedzygminnego kompleksu unieszkodliwiania odpadow pronatura sp. z o.o. w bydgoszczy   fot.dariusz bloch/polska press
18.01.2024 bydgoszcz spacer inwestycyjny po nowoczesna stacja sortowania odpadow pronatura smieci odpady  ul. pradocinska 28, bydgoszcz w zaklad gospodarki odpadami miedzygminnego kompleksu unieszkodliwiania odpadow pronatura sp. z o.o. w bydgoszczy fot.dariusz bloch/polska press brak
W 2023 roku w Polsce wytworzono 13,4 mln ton odpadów komunalnych, co oznacza nieznaczny wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Główny Urząd Statystyczny (GUS) wskazuje na dominację odpadów zmieszanych, które stanowią aż 59% zebranych odpadów. Choć selektywna zbiórka poprawiła swoje wyniki, dane pokazują, że przed nami jeszcze wiele do zrobienia.

Spis treści

Wzrost ilości odpadów komunalnych. Jak radzimy sobie z odpadami?

W 2023 roku ilość wytworzonych odpadów komunalnych w Polsce wzrosła o 0,2% względem roku poprzedniego, osiągając 13,4 mln ton. Dla porównania, w 2018 roku statystyczny mieszkaniec Polski generował średnio 325 kg odpadów, a w 2023 roku już 357 kg. To wyraźny sygnał, że rosnące ilości odpadów wymagają pilnej uwagi i efektywniejszych działań w zakresie gospodarki odpadami.

Warto zauważyć, że zmieszane odpady wciąż stanowią lwią część zebranych śmieci – 59%. To oznacza, że na jednego mieszkańca przypadło średnio 212 kg zmieszanych odpadów, podczas gdy selektywna zbiórka osiągnęła jedynie 145 kg. Choć te liczby wzrastają, konieczna jest dalsza edukacja ekologiczna i usprawnienia w systemie odbioru odpadów.

Selektywna zbiórka odpadów

GUS podkreśla, że ilość odpadów komunalnych zbieranych selektywnie wzrosła prawie czteroipółkrotnie na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. W 2023 roku udało się zebrać 145 kg odpadów selektywnie na osobę, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu do 94 kg w 2018 roku i jedynie 33 kg w 2013 roku.

Mimo postępów, selektywna zbiórka napotyka na liczne wyzwania. Niewystarczająca segregacja i mylne nawyki społeczne utrudniają osiągnięcie lepszych wyników. Konieczne są systematyczne kampanie edukacyjne i inwestycje w infrastrukturę recyklingową, aby zwiększyć świadomość i skuteczność w gospodarce odpadami.

Procesy unieszkodliwiania i odzysku – jakie są możliwości?

W 2023 roku prawie 4,2 mln ton odpadów komunalnych poddano procesom unieszkodliwiania. Składowanie było najczęstszą metodą, obejmującą ponad 4 mln ton, co stanowi 30,2% wszystkich odpadów. Przetworzenie termiczne bez odzysku energii dotyczyło jedynie 0,7% (92 tys. ton).

Na pozytywną uwagę zasługuje fakt, że 47,5% odpadów komunalnych poddano procesom odzysku, co oznacza 6,4 mln ton przetworzonych surowców. Recykling materiałowy objął 2,1 mln ton, czyli 15,8% wszystkich odpadów. Postęp w tej dziedzinie jest wyraźny – na przestrzeni dekady ilość odpadów przeznaczonych do odzysku wzrosła trzykrotnie.

Polska gospodarka odpadami komunalnymi przechodzi istotne zmiany, ale wiele wyzwań pozostaje. Efektywniejsza selektywna zbiórka, unieszkodliwianie odpadów z uwzględnieniem odzysku energii i zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych to priorytety, które wymagają zaangażowania nas wszystkich.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu