Spis treści
Produkcja przemysłowa w Polsce w styczniu spadła o 1 proc. rok do roku i wzrosła o 2,3 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca
GUS podał najnowsze dane dotyczące produkacji przemysłowej w Polsce. W styczniu spadła ona o 1,0 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,3 proc.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w styczniu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,3 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,5 proc. wyższym w porównaniu z grudniem 2024 roku.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji w styczniu o 1,0 proc. rdr i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca o 2,3 proc.
Ceny produkcji przemysłowej w styczniu 2025 r. spadły rok do roku o 0,9 proc.
Z kolei ceny produkcji przemysłowej w styczniu 2025 r. spadły rok do roku o 0,9 proc., w ujęciu miesięcznym spadły o 0,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym spadły w styczniu o 0,5 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.
Spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 15,1 proc., urządzeń elektrycznych – o 7,7 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 6,0 proc., w produkcji napojów – o 3,6 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 2,8 proc.
Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem 2024 roku wystąpił w 20 działach, m.in. w produkcji metali – o 18,9 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 17,4 proc., w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 14,2 proc., w gospodarce odpadami; odzysku surowców – o 10,0 proc., w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 7,5 proc.
GUS podał również dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej - w styczniu rdr wzrosła ona o 4,3 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 58,2 proc..
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zwrócili uwagę, że początek 2025 roku przyniósł spadek aktywności w przemyśle.
"W kolejnych miesiącach spodziewamy się stopniowej poprawy wyników. Kluczowa będzie jednak sytuacja w strefie euro" - podali ekonomiści PIE.
Przewidują oni, że wzrost konsumpcji i odbudowa popytu wewnętrznego powinny wspierać produkcję, choć tempo poprawy pozostaje niepewne. Powołując się na prognozy ekonomistów ankietowanych przez Focus Economics podali, że średnioroczny wzrost produkcji przemysłowej w strefie euro wyniesie 2,7 proc. wobec spadku o 2,0 proc. w 2023 r. oraz o 0,6 pro. w ubiegłym roku. Dodali, że dla Polski prognozowany jest wzrost na poziomie 3,6 proc. r/r, wyraźnie powyżej 1,2 proc. r/r odnotowanych w 2024 r.
Z kolei ekonomiści ING Banku Śląskiego wskazali, że aktywność przemysłowa pozostaje niska, do czego przyczynia się „słabość eksportu związana m.in. z recesją w Niemczech”.
„Produkcja przemysłowa pozostaje w stagnacji, a wahania rocznego tempa wzrostu wokół zera związane są efektami kalendarzowymi. Styczeń 2025 miał jeden dzień roboczy mniej niż styczeń 2024, co przyczyniło się do spadku produkcji w ujęciu rocznym. To będzie nietypowy cykl koniunkturalny dla przemysłu, który będzie działał na jednym silniku popytu wewnętrznego, przy słabym drugim czyli eksporcie" - ocenili ekonomiści.
źródło: PAP
