Na giełdzie mocne wzrosty. Wydatki na obronność windują akcje w górę

Marek Knitter
Spółka Orlen była jedną z trzech, które zanotowały dzisiaj największe obroty na GPW w Warszawie
Spółka Orlen była jedną z trzech, które zanotowały dzisiaj największe obroty na GPW w Warszawie fot.marek knitter
Na rynku giełdowym dalsza poprawa nastrojów. Główne indeksy kończyły sesje na plusie – najwięcej zyskał WIG20.

Głównymi motorami wzrostu w indeksie WIG20 były dzisiaj ponownie banki. Po południu mocno w górę, bo aż o ponad 6 proc. notował z kolei Budimex. Ponad 3 proc. zyskiwały Kęty. Z kolei JSW spadał aż o 7 proc. a CD Projekt o ponad 3 proc.

Co ciekawe indeksy na Wall Street rozpoczęły dzisiaj sesję od mocnego akcentu w dół, co dość mocno kontrastowało z naszym rynkiem, który nawet na chwile się nie zatrzymał.

- Indeks Nasdaq100 samym otwarciem notowań znosi wczorajszy wzrost. Z technicznego punktu widzenia znowu pojawia się zatem test średniej SMA200. Powrót do niej po jednym dniu odbicia zwiększa nieco ryzyko jej przebicia. Gdyby tak miało być, to może otworzyć się droga do spadku w okolice 19000 punktów. Byki ciągle jeszcze mogą zmienić techniczną sytuację na tym indeksie, ale do tego potrzeba wzrostu powyżej poziomu oporu w okolicy 20600 punktów – komentował otwarcie rynków w USA Marcin Mierzwa analityk ze stooq.pl.

Sytuacja geopolityczna obecnie sprzyja warszawskiej giełdzie, nawet bardziej niż niemieckiemu DAX, który notował niższy wzrost niż WIG20. Zdaniem analityków dzięki temu, że Niemcy zapowiedziały inwestycje w segment zbrojeniowy oraz inwestycje infrastrukturalne mogą później zyskać nasze przedsiębiorstwa. Oczywiście nie wszystko jest jeszcze ostatecznie zaakceptowane, ale rynki bardzo chętnie „kupują” przyszłość.

- Mocno zyskuje Budimex. Inwestorzy liczą, że spółka będzie pozyskiwać więcej kontraktów, na wojskowe inwestycje w infrastrukturę. Np. wczoraj pojawiła się informacja o podpisaniu przez Mirbud umowy na prace budowlane na lotnisku w Świdwinie. To pokazuje, że tego typu kontrakty będą się pojawiać - powiedział PAP Biznes Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities.

Jego zdaniem na zapowiedzi Niemiec mogą skorzystać np. spółki z segmentu stalowego i przemysłowego. Na te informacje zareagowały także takie spółki jak Bowim, Cognor czy Odlewnie.

Z ciekawszych informacji warto odnotować informacje napływające z Pepco. Spółka planuje przeprowadzenie „porządku” w grupie co zostało przyjęte pozytywnie przez inwestorów. Z kolei Orlen pochwalił się rekordowym wydobyciem gazu z własnych złóż i zapowiedział dalszy wzrost. To również zostało docenione.

Największe obroty na całym rynku zanotowały spółki: PKO BP, KGHM i Orlen.

Indeks WIG20 zakończył sesję na poziomie 2638 pkt, co oznacza wzrost o 1,82 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu