Zdaniem Sobiesława Kozłowskiego, dyrektora departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, dolar osłabia się, co przekłada się na umocnienie euro i złotego. Dzięki temu, indeks WIG20, liczony w dolarze, zachowuje się relatywnie lepiej i rośnie o ok. 0,2 proc.
- Z perspektywy inwestorów zagranicznych nasza giełda zachowuje się pozytywnie. Eurostoxx Banks spada po styczniowo-marcowym rajdzie. Póki co, nie przekłada się to wprost na słabość naszych spółek z tego sektora. Jeżeli jednak korekta na bankach w Europie rozwinęłaby się, byłby to czynnik ryzyka dla naszych banków - powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski.
Jego zdaniem, poprawiają się oczekiwania rynku co do przyszłych wyników spółek.
- Wyniki za 2024 r. są już w cenach, teraz w wyceny fundamentalne poszczególnych spółek wchodzi rok 2027. Na ten moment widać poprawę oczekiwań na wyniki w 2027 r., natomiast stabilne są oczekiwania co do wyników na 2025 i 2026 r. Można powiedzieć, że inwestorzy kupują poprawę perspektyw. Ona może się zadziać, ale na razie jest w tej kwestii istotna niepewność – dodał Kozłowski.
Z indeksu WIG20 tuż przed godziną 17:00 akcje JSW zyskiwały ponad 2,3 proc., a Budimex 1,6 proc. Ten ostatni poinformował, że podzieli się ponownie zyskiem z inwestorami.
- W ciągu 16 lat w formie dywidendy wypłaciliśmy łącznie 5,5 mld zł. W naszych założeniach zapisaliśmy, że 100 proc zysku wypłacamy i to podtrzymujemy. Strategia będzie więc kontynuowana, choć oczywiście ostateczną decyzję w tym względzie będzie należała do walnego zgromadzenia akcjonariuszy – powiedział prezes Artur Popko, podczas konferencji inwestorskiej.
Spółka po większej przerwie powraca na rynek deweloperski i już rozgląda się za nowymi działkami. Jak na razie będzie realizował dwie inwestycje w Poznani, jedna na 420 mieszkań a druga na 100 lokali.
Ostatecznie indeks WIG20 zakończył wtorkową sesję na poziomie 2584.04 pkt., co oznacza spadek o 0,23 proc.
