Być może kontynuacja wzrostów na naszym rynku ma swoje globalne przyczyny o czym wspominają analitycy.
- Wydaje się, że paliwo związane z poprawą sentymentu do regionu jeszcze się nie wyczerpało. Powodem są spekulacje na temat potencjalnego pokoju na Ukrainie, dzięki nim od tygodnia wyróżniamy się pozytywnie na tle rynków bazowych - powiedział PAP Biznes Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities.
Jego zdaniem pomogła też wczorajsza konferencja premiera i ministra finansów dotycząca planowanych inwestycjach, bo powinny one być wsparciem dla poszczególnych branż.
- Z drugiej strony, jeśli szczegółowo spojrzy się na liczby, plan rządu nie wprowadza przełomu, łączna kwota inwestycji, na tle PKB, to przeciętny poziom z ostatnich lat. Jest to jednak potwierdzenie ścieżki inwestycyjnej, więc inwestorzy dobrze to odebrali – dodał Chrzanowski.
We wtorek najmocniej z głównych indeksów rośnie mWIG40, który wyznaczył kolejne historyczne maksimum, po poniedziałkowym rekordzie.
- Pomaga w tym CCC, które pokazało bardzo dobre wyniki za kolejny kwartał i ponownie zaskoczyło konsensus. Dobrze radzą sobie także takie branże jak: segment kolejowy, budownictwo czy branża elektroenergetyczna – powiedział analityk.
Zdaniem analityka, punktem zwrotnym dla notowań na warszawskim parkiecie może być potencjalne ogłoszenie rozejmu na Ukrainie, choć w najbliższych tygodniach możliwa jest podwyższona zmienność na rynkach.
Wczorajszym lider wzrostów czyli KGHM dzisiaj tracił ponad 2,5 proc., czyli mniej więcej stracił połowę tego co wcześniej zyskał. Inwestorzy, którzy zamknęli pozycję na szczycie zapewne teraz liczą spore zyski.
Na wzrost indeksu WIG20 miały dzisiaj banki, To dzięki Pekao, PKO BP i mBankowi, które zanotowały spore obroty możemy być wdzięczni za dobry finisz całego wskaźnika.
Indeks giełdowy WIG20 wzrósł o 1,1 proc. i osiągnął poziom 2535.24 pkt. Indeks WIG wzrósł o 1,22 proc., a mWIG40 o 1,79 proc. zaś sWIG80 wzrósł o 0,48 proc. Obroty na rynku akcji wyniosły 1 511,13 mln zł, a największe zostały zanotowane przez CCC - 173,57 mln zł. Na GPW wzrosły ceny akcji 173 spółek, 143 spadły, a 96 nie zmieniły się.
Źródło: pap/mk/stooq.pl/gpw
