Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy w lutym? To warto wiedzieć o tarczy branżowej i bonie turystycznym

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Austin Kehmeier/ Unsplash.com
Powiększyło się grono firm, które mogą skorzystać z tarczy branżowej. Ponadto przedsiębiorcy z branży turystycznej i kulturalnej zyskają na zmianach w bonie turystycznym.

26 stycznia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że wydłużyło o kolejne dwa miesiące zwolnienie z opłacania składek ZUS. Pomoc obejmowała listopad, teraz włączono do niej grudzień i styczeń. Przedsiębiorcy będą także mogły starać się o dotacje dla mikro i małych firm do 5 tys. zł., dodatkowe postojowe i dopłaty do wynagrodzeń.

Wsparcie z tarczy branżowej

Firmy najbardziej dotknięte negatywnymi skutkami COVID-19 mogą skorzystać z tarczy branżowej oraz tarczy finansowej. Będzie to forma rekompensaty za przedłużenie lockdownu o kolejne tygodnie. Do 25 stycznia w ramach działań rządu przedsiębiorcom wypłacono 175,5 mld zł. Jak podkreśla jednak MRPiT, z tarczy antykryzysowej zostaną wykluczone firmy, które łamią zakazy wprowadzone wraz z obostrzeniami.

Od 1 lutego 2020 r. wypłacana będzie kolejna transza pomocy dla przedsiębiorców najbardziej odczuwających negatywne skutki COVID-19. Środki zostaną przyznane w ramach rozporządzenia w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 z dnia 19 stycznia 2021 r., opublikowanego w Dzienniku Ustaw 22 stycznia 2021 roku.

Przedsiębiorcy będą mogli starać się o jedną z czterech form wsparcia:

  • świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy,
  • dodatkowe świadczenie postojowe,
  • jednorazową dotację,
  • zwolnienie ze składek ZUS.

Na liście uprawnionych znalazły się firmy, których przeważająca działalność gospodarcza została określona jednym z kodów PKD uwzględnionych dotychczas (np. hotele, pensjonaty i miejsca dodatkowego zakwaterowania) oraz firmy z sześcioma kolejnymi kodami PKD. Od 1 lutego tarcza branżowa zostanie rozszerzona o następujące rodzaje działalności:

  • 55.10.Z hotele i podobne obiekty zakwaterowania
  • 55.20.Z obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
  • 55.30.Z pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe,
  • 79.11.A działalność agentów turystycznych,
  • 79.12.Z działalność organizatorów turystyki,
  • 52.23.Z działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy.Wsparcie zostanie skierowane.

Bon turystyczny po zmianach

Łatwiej będzie skorzystać z bonu turystycznego. 26 stycznia 2021 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, wprowadzając istotne zmiany dla branży turystycznej oraz sektora kultury.

System rejestracji podmiotów realizujących bon turystyczny został uproszczony. Ponadto bon będzie można zrealizować bez konieczności wykupienia noclegu. Dotychczas ze środków z bonu turystycznego można było pokryć koszty noclegu w obiekcie turystycznym lub koszty uczestnictwa w imprezie turystycznej z przynajmniej jednym noclegiem.

Na mocy noweli bon turystyczny wolno przeznaczyć na pokrycie opłaty za atrakcje bez opcji noclegu, pod warunkiem, że skorzystamy z minimum dwóch wycieczek w ciągu jednego dnia. Przy pomocy bonu turystycznego można opłacić m.in.:

  • przewodnika miejskiego,
  • przewodnika górskiego,
  • przejazd autokarem,
  • zwiedzanie muzeum, galerii lub skansenu,
  • rejs statkiem,
  • zajęcia rekreacyjne,
  • półkolonie i in.

Ustawa w sprawie COVID-19 gwarantuje prawo do rządowego wsparcia przewoźnikom autobusowym świadczącym usługi o charakterze użyteczności publicznej (z wyłączeniem komunikacji miejskiej), za miesiące obowiązywania ograniczeń odnośnie liczby pasażerów w środkach transportu zbiorowego, ale nie dłużej niż do 31 grudnia.

Zmianie uległ także termin składania wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania składek na: ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych dla podmiotów z branży kulturalnej (prowadzące działalność kulturalną na rzecz muzeów, a także prowadzące muzea niebędące instytucją kultury, a znajdujące się w wykazie muzeów. Termin składania wniosków dotyczących składek za okres od 1 lipca do 30 września 2020 r. mija 15 marca 2021 roku.

Przedsiębiorcy chcą zmian

Tymczasem Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług domaga się otwarcia centrów handlowych od 1 lutego. ZPPHiU podkreśla w oświadczeniu, że wielu przedstawicielom branży odmówiono wsparcia ze względu na niewłaściwe PKD”. Co więcej, otwarcie placówek handlowych jest potrzebne, aby przedsiębiorcy mogli odrobić poniesione straty. Sektor handlowy zapewnia, że przestrzega reżimu sanitarnego.

Obecnie coraz więcej przedsiębiorców podważa decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o odmowie przyznania zwolnienia ze składek ZUS. Z ustaleń “Rzeczpospolitej” wynika, że pozwy przeciw ZUS złożyło już ok. 1000 przedsiębiorców z całej Polski. Skarg jest tak dużo, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie może nie poradzić sobie z ich rozpatrzeniem. Prezes NSA wnioskuje u prezydenta o wydanie rozporządzenia, dzięki któremu będzie można przekazać część skarg do rozpatrzenia innym WSA.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu