- Agresja Rosji na Ukrainę oraz jej gospodarcze i energetyczne konsekwencje potwierdzają, że dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego, a w szczególności dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła mieszkańcom aglomeracji śląskiej, powinniśmy dysponować maksymalnie zróżnicowanym miksem energetycznym. Realizowane w ostatnich latach inwestycje, takie jak budowa gazociągu Baltic Pipe czy rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu sprawiają, że od stycznia 2023 Polska będzie uniezależniona od gazu z Rosji – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.
– Wszelkie krajowe strategie, dotyczące transformacji polskiej energetyki zakładają powstanie nowoczesnych jednostek gazowo-parowych, które dzięki wysokiej sprawności, w tym w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła i pary technologicznej, mogą również stanowić efektywne wsparcie dla źródeł OZE – podkreśla wiceprezes Topolski.
Pozyskanie ofert to asumpt do wykonania finalnej analizy opłacalności inwestycji. Realizacja projektu jest uzależniona od dwóch najważniejszych czynników. Pierwszy z nich to korzystne rozstrzygnięcia na aukcji rynku mocy zaplanowanej na grudzień 2022 r. Drugim czynnikiem jest określenie możliwości zapewnienia stabilnych dostaw gazu, poza rynkiem wschodnim, ze stabilnym algorytmem cenowym, gwarantujących oczekiwany poziom rentowności.
Nie przeocz
- Teresa Werner obchodzi urodziny! Jej ukochane miejsce to Koszęcin. Zobaczcie!
- Tego już nie kupisz w Biedronce! Oto LISTA wycofanych produktów z Rosji i Białorusi
- Wiosna w żywieckim Parku Habsburgów. To fantastyczne miejsce na weekendowy spacer
- Najtańsze działki do kupienia w województwie śląskim! Zobacz
- Biorąc pod uwagę aspekty geopolityczne i wyzwania związane z zapewnieniem stabilności dostaw energii elektrycznej w okresie przejściowym transformacji polskiej energetyki, rozpoczynamy proces analizy możliwości budowy nowej jednostki gazowo-parowej w Elektrowni Łagisza. Na ich podstawie podejmiemy decyzję, co do możliwości realizacji tego projektu – dodaje wiceprezes Topolski.
Nowy blok gazowo-parowy, w przypadku realizacji inwestycji, uzupełni niedobory mocy powstałe w konsekwencji konieczności wyłączenia najstarszych (pochodzących z lat 70.), wyeksploatowanych bloków węglowych. W ten sposób zabezpieczy dostawy nie tylko ciepła dla aglomeracji Śląska i Zagłębia, ale też dostawy energii elektrycznej do krajowego systemu elektroenergetycznego.
Tauron zakończył uciepłownienie Elektrowni Łagisza w połowie 2020 roku. Ostatnim etapem inwestycji było przekazanie do eksploatacji nowej kotłowni szczytowo-rezerwowej, która zapewni dostawy ciepła podczas dużego zapotrzebowania lub postoju bloku 460 MWe. Elektrownia Łagisza jest źródłem ciepła dostarczanego do ponad 260 węzłów ciepłowniczych zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych, co daje w sumie możliwość podłączenia prawie 20 tysięcy mieszkań w Dąbrowie Górniczej i Będzinie, z możliwością podłączenia części Sosnowca.
Musisz to wiedzieć
- Osoby o tych znakach zodiaku będą mieć kasę. Oto horoskop finansowy na 2022 rok
- 13. emerytura - oto tabela wyliczeń netto i brutto. Ile seniorzy dostaną "na rękę"?
- Osoby o tych znakach zodiaku mogą mieć pecha. Oto horoskop o szczęściu na 2022 rok
- Morsowanie na Pogorii: Świeciło słońce, ale woda była zimna ZDJĘCIA