Tauron ma pomysł na zastąpienie tradycyjnych elektrowni węglowych

Magdalena Konczal
Tauron analizuje możliwość budowy nowego źródła ciepła na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie.
Tauron analizuje możliwość budowy nowego źródła ciepła na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie. Tauron
Tauron analizuje możliwość budowy nowego źródła ciepła na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie. Jednocześnie firma podjęła decyzję o niekontynuowaniu prac nad budową kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego o mocy 400 MWe i 250 MWt.

Tauron chce wybudować nowoczesny system ciepłowniczy na terenie elektrowni Łagisza

– Transformacja ciepłownictwa to nie tylko dekarbonizacja, ale też zapewnienie stabilnych i przystępnych cen ciepła dla odbiorców końcowych. Budowa nowoczesnego systemu ciepłowniczego na terenie elektrowni Łagisza jest kolejnym krokiem w realizacji naszej strategii, którą zakomunikowaliśmy 17 grudnia. Zmieniona konfiguracja pozwoli na maksymalizację produkcji z kogeneracji, zwiększając efektywność energetyczną układu. Planowana jednostka mogłaby rozpocząć pracę przed 2030 rokiem  – skomentował Grzegorz Lot, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Jak przekazano w przesłanym komunikacie, nowy system ciepłowniczy miałby powstać na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie i zastąpić produkcję ciepła z wyeksploatowanej jednostki węglowej.

Projekt zakłada, że centrum nowego systemu będzie wysokosprawny blok gazowy, przystosowany do spalania paliw zeroemisyjnych, o mocy ok. 120 MWe i ok. 140 MWt, którego średnioroczny wskaźnik emisyjności nie przekroczyłby poziomu 270 kg CO2 na MWh – przekazano.

Układ uzupełniony będzie kotłem elektrodowym, magazynem ciepła oraz kotłami rezerwowymi tak, aby zapewnić jego efektywność ekonomiczną przy jednoczesnym zapewnieniu stabilizacji systemu elektroenergetycznego, zarówno w okresach niedoboru, jak i nadwyżek energii – wyjaśniono.

Tauron analizuje możliwości inwestycji w peakery gazowe

Jak podkreślono, „projekt jest częścią programu dekarbonizacji obszaru Ciepła, który zakłada przekazanie do eksploatacji ponad 1,1 GW nowych lub zmodernizowanych mocy ciepłowniczych w perspektywie 2030 r". Jednocześnie firma podjęła decyzję o niekontynuowaniu prac nad budową kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego o mocy 400 MWe i 250 MWt z uwagi na zidentyfikowane ryzyko nieutrzymania opłacalności projektu.

Ponadto Tauron prowadzi prace w zakresie przygotowania opcji inwestycji w elastyczne i wysokosprawne gazowe jednostki szczytowe o mocy od 200 do 600 MW w wybranych lokalizacjach, w których obecnie pracują elektrownie węglowe, w tym na terenie elektrowni Łagisza.

Jednostki te miałyby zastąpić wyłączane z eksploatacji przestarzałe jednostki węglowe i wspierać stabilizację systemu, w szczególności w okresie wysokiej zmienności produkcji pogodozależnych źródeł odnawialnych. Ewentualna realizacja tych projektów będzie uzależniona od dostępności adekwatnego systemu wsparcia – dodano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu