Elektrownia w Rybniku za 3,6 mld zł zyskała turbinę gazową

Maciej Badowski
Opracowanie:
Na terenie budowy elektrowni w Rybniku zakończony został montaż turbiny gazowej, która wraz z generatorem wyprodukuje około 593 MWe.
Na terenie budowy elektrowni w Rybniku zakończony został montaż turbiny gazowej, która wraz z generatorem wyprodukuje około 593 MWe. PGE
Elektrownia gazowo-parowa zyskała już turbinę gazową, stanowiąca kluczowy etap tej inwestycji, która od 2027 roku ma zapewnić dostawy energii elektrycznej dla 2 milionów odbiorców. – Budowana przez PGE elektrownia gazowa o wartości około 3,6 mld złotych jest obecnie jednym z największych projektów energetycznych w kraju – skomentował Dariusz Marzec z PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Nowoczesna technologia w sercu Rybnika

Elektrownia PGE Nowy Rybnik, zlokalizowana w sercu Śląska, staje się symbolem nowoczesności i postępu technologicznego. Zastosowanie najnowszych technologii pozwala na efektywne przetwarzanie paliwa gazowego na energię, co jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju energetycznego.

– Budowana przez PGE elektrownia gazowa o wartości około 3,6 mld złotych jest obecnie jednym z największych projektów energetycznych w kraju. Tym bardziej cieszy nas, że liderem konsorcjum, które realizuje tę inwestycję jest polska firma. Prowadzone w Rybniku przedsięwzięcie przyczynia się bezpośrednio do rozwoju tego regionu i tworzenia nowych miejsc pracy. Aktualnie na jego terenie pracuje ok. 500 pracowników, a w okresach szczytowych całej inwestycji będzie to nawet 1200 osób – powiedział Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, cytowany w komunikacie.

Montaż turbiny gazowej, ważącej niemal 390 ton, był jednym z najbardziej wymagających wyzwań logistycznych. Proces transportu obejmował zarówno drogę wodną, jak i lądową, wymagał precyzyjnego planowania i współpracy z wieloma służbami.

Logistyka i wyzwania techniczne

Transport i montaż turbiny gazowej to skomplikowane operacje logistyczne, które wymagały zaangażowania specjalistycznych dźwigów oraz wieloosiowych platform transportowych. Każdy etap tego procesu był dokładnie zaplanowany, aby zapewnić bezpieczeństwo i precyzję.

– Dostarczona w ostatnim czasie na teren budowy i zamontowana turbina gazowa jest „sercem” powstającej Elektrowni PGE Nowy Rybnik. To tutaj zachodzić będzie najważniejszy proces – przetwarzanie paliwa gazowego na energię mechaniczną, która napędzając generator, wytworzy prąd dla 2 mln odbiorców w Polsce – dodał Marzec.

Przygotowanie infrastruktury do montażu turbiny obejmowało m.in. analizę nośności mostów oraz współpracę z policją i służbami drogowymi. Wszystkie te działania miały na celu bezpieczne posadowienie turbiny na przygotowanym fundamencie.

Nowa elektrownia to nie tylko krok naprzód w dziedzinie technologii, ale także szansa na rozwój dla Rybnika i jego mieszkańców. Inwestycja przyczynia się do poprawy jakości powietrza i zmniejszenia emisji szkodliwych substancji.

– Powstająca elektrownia gazowo-parowa PGE Nowy Rybnik staje się jednym z symboli naszego miasta. Po 50 latach do Rybnika wkracza nowa technologia, która bierze pod uwagę zarówno postęp technologiczny, ochronę środowiska, jak i potrzeby społeczne rybniczan. To przedsięwzięcie jest ogromną szansą dla naszego miasta, ale też całego regionu – powiedział Piotr Kuczera, Prezydent Rybnika.

Elektrownia będzie spełniać najbardziej restrykcyjne normy emisyjne, co jest istotne dla ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców regionu. Nowa technologia umożliwia również współspalanie wodoru, co dodatkowo zmniejsza emisję CO2.

Przyszłość energetyczna Polski

Inwestycja w Rybniku to ważny element transformacji energetycznej Polski. Nowoczesny blok gazowo-parowy o mocy około 880 MW i sprawności bliskiej 64 proc. stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonego systemu energetycznego.

– Dziś osiągnęliśmy nie tylko kolejny, ważny kamień milowy w budowie bloku gazowo-parowego w Rybniku, ale także w transformacji sektora energetycznego w Polsce – wskazał Grzegorz Należyty, Prezes Zarządu Siemens Energy w Polsce oraz Dyrektor Zarządzający regionu Europy Wschodniej.

– Ten nowoczesny blok, o mocy około 880 MW i sprawności bliskiej 64 proc. stanowi wyraz naszego zaangażowania w budowę bezpiecznego i zrównoważonego systemu energetycznego w naszym kraju. Warto podkreślić, że nasza inwestycja charakteryzuje się niskim poziomem emisji CO2 oraz znikomą emisją pyłów. To ważny krok w trosce o środowisko i jego mieszkańców w tym regionie. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię, nasza technologia przyczyni się do stabilności i elastyczności polskiego systemu energetycznego, umożliwiając jednocześnie dalszy rozwój mocy zainstalowanej energii odnawialnej – dodał.

Planowane zakończenie inwestycji przypada na przełom 2026 i 2027 roku, a elektrownia posiada już 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy. To przedsięwzięcie nie tylko wzmacnia pozycję Polski na mapie energetycznej Europy, ale także przyczynia się do ochrony środowiska i poprawy jakości życia mieszkańców regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu