Najem zwrotny nieruchomości. Stabilne finansowanie w czasach wysokiej inflacji?

Justyna Madan
Opracowanie:
Prognozy na najbliższy czas nie wróżą szybkiego powrotu poziomu stóp procentowych do niskiego poziomu.
Prognozy na najbliższy czas nie wróżą szybkiego powrotu poziomu stóp procentowych do niskiego poziomu. 123rf.com
W obliczu rosnących stóp procentowych i długotrwałej inflacji, rynek najmu zwrotnego nieruchomości zyskuje na popularności jako jedna z najbezpieczniejszych metod finansowania. Zdaniem eksperta rynku nieruchomości, Mariusza Stępnia z firmy INWI, możemy spodziewać się wzrostu liczby transakcji w tym segmencie o około 10 procent w bieżącym roku.

Spis treści

Co to jest najem zwrotny?

Najem zwrotny, często mylony z leasingiem zwrotnym, to sposób na pozyskanie kapitału przez przedsiębiorstwa, który polega na sprzedaży nieruchomości funduszowi inwestycyjnemu, a następnie wynajęciu jej przez dotychczasowego właściciela.

- Transakcja składa się z dwóch łączących się ze sobą etapów. W pierwszym kroku następuje sprzedaż nieruchomości na rzecz funduszu inwestycyjnego, a następnie jej dotychczasowy właściciel, podpisując umowę najmu, staje się najemcą, dalej prowadząc działalność w identycznym zakresie w tej samej nieruchomości - wyjaśnia Mariusz Stępień.

Wzrost zainteresowania najmem zwrotnym

Stępień zauważa, że wraz z rosnącymi stopami procentowymi, najem zwrotny staje się coraz bardziej atrakcyjny. - Wraz z ich wzrostem, rośnie zainteresowanie najmem zwrotnym. 2024 rok prawdopodobnie zakończy się wzrostem liczby transakcji o ok. 8-10 proc. r/r. - przewiduje ekspert. Długotrwała inflacja dodatkowo przyspiesza rozwój tego segmentu rynku, oferując stałe koszty finansowania nawet na 30 lat, niezależnie od fluktuacji stóp procentowych.

Korzyści z najmu zwrotnego

Dla wielu firm najem zwrotny okazuje się być bezpieczną przystanią w niepewnych czasach ekonomicznych. - Kolejne lata będą również dynamiczne, z uwagi na wciąż niewykorzystany potencjał. Najbardziej na tej formie finansowania mogą skorzystać stabilne i wiarygodne firmy - podkreśla Stępień. Ponadto, w okresach wysokiej inflacji i podwyższonych stóp procentowych, najem zwrotny oferuje większą stabilność niż tradycyjne kredyty bankowe.

Przyszłość najmu zwrotnego

Zdaniem Stępnia, rosnące zainteresowanie i świadomość korzyści płynących z najmu zwrotnego przyciągają na polski rynek coraz więcej międzynarodowych inwestorów. "Rynek stanie się jeszcze bardziej konkurencyjny i dojrzały, co widać już od wielu lat w Stanach Zjednoczonych, gdzie ponad 50 proc. nieruchomości jest wynajmowanych" - konkluduje ekspert. Wzrost konkurencji może przyczynić się do dalszego rozwoju i stabilizacji tego segmentu rynku nieruchomości w Polsce.

Najem zwrotny nieruchomości prezentuje się jako atrakcyjna opcja dla przedsiębiorstw poszukujących stabilnego i przewidywalnego finansowania w czasach ekonomicznej niepewności. Z rosnącym zainteresowaniem i potencjałem na kolejne lata, ten segment rynku nieruchomości może oferować cenne możliwości zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i inwestorów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu