Najwięcej w komputery i oprogramowanie inwestuje teraz sektor medyczny

Zbigniew Biskupski AIP
Grzegorz Mehring
Udostępnij:
Wydatki przedsiębiorstw na rozwiązania teleinformatyczne w 2020 roku wyniosą 2,7 bln dolarów. To mniej niż zakładały wcześniejsze prognozy, ale i tak wartość rynku będzie rosła o ponad 3 proc. rocznie. Na IT najwięcej środków przeznaczy służba zdrowia, przemysł oraz instytucje finansowe.

Jak wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej IDC, wydatki przedsiębiorstw na rozwiązania teleinformatyczne w 2020 roku wyniosą 2,7 bln dolarów. To mniej niż zakładały wcześniejsze prognozy, ale i tak wartość rynku będzie rosła o ponad 3 proc. rocznie.

W lutym br. IDC szacowała, że wartość rynku IT sięgnie 2,8 bln dolarów już w 2019 r. Firma nie podaje wprawdzie z czego wynika spadek, ale z raportów innych firm analitycznych można wywnioskować, że za taki stan rzeczy odpowiada m.in. mniejsza sprzedaż komputerów oraz urządzeń mobilnych. Jak wynika z danych Trend Force, światowy rynek notebooków zanotował w I połowie roku 4 proc. spadek względem analogicznego okresu minionego roku. Z kolei zdaniem ekspertów Strategy Analytics, sprzedaż smartfonów spadła w tym czasie o 3 proc.

Cyfrowa medycyna

Sektor medyczny nadal pozostaje branżą najwięcej inwestującą w IT, z rocznym tempem wzrostu na poziomie 5,7 proc. Wzrost wydatków tego sektora widać także w Polsce. E-zdrowie to największy projekt informatyczny realizowany w naszym kraju. Jego wartość wynosi 712 mln zł. W tej chwili trwają prace nad Projektem P1, w ramach którego powstanie platforma udostępniająca szereg usług elektronicznych. Zgodnie z przyjętym w grudniu harmonogramem, w latach 2016-2017 roku planowane jest uruchomienie elektronicznych recept bazujących na internetowym koncie pacjenta, zaś w 2018 roku wprowadzone mają zostać e-skierowania. - Projekt e-Zdrowie scentralizuje dane, usprawni i przyśpieszy komunikację między pacjentem a lekarzem. To pozwoli na wydajniejszą wymianę informacji, czy to z obecnym NFZ czy to z innymi podmiotami, które będą zasilały w dane projekt e-Zdrowie – ocenia Robert Zaklika, wiceprezes Atmana, który w czerwcu zwyciężył w przetargu na obsługę strategicznego projektu P1, czyli Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Za jej pośrednictwem której będzie dokonywanych ok. 1,1 mld cyfrowych operacji na wrażliwych danych. Podpisana umowa obejmuję kolokację infrastruktury w dwóch warszawskich centrach danych spółki. Atman zestawi dla zamawiającego szyfrowane łącza i dostarczy system antyDDoS zapewniający ochronę przed cyberatakami. Wartość kontraktu to blisko 118 tys. zł. – Cyfryzacja może wpłynąć na rozwiązanie problemu kolejek do lekarzy. Na to przedsięwzięcie należy patrzeć z perspektywy całego, złożonego projektu, który docelowo pozwoli na poprawę funkcjonowania całej służby zdrowia – dodaje Robert Zaklika.

Chmura i platformy mobilne

Analitycy IDC zwracają uwagę, że cyfrowa transformacja biznesu ma bezpośredni wpływ na wzrost nakładów inwestycyjnych firm na cloud computing i platformy mobilne, dzięki czemu rynek IT powinien do 2020 r. rosnąć w tempie 3,3 proc. rok do roku. Wzmożone zainteresowanie rozwiązaniami chmurowymi można zaobserwować także w Polsce. – Od początku roku notujemy rosnące zainteresowanie naszą ofertą wynajmu serwerów dedykowanych i chmury. Wynika to nie tylko z faktu posiadania rozbudowanej oferty, dzięki której pozwalamy wręcz zbudować klientowi infrastrukturę, ale też rosnącego przekonania rynku do zalet i oszczędności wynikających z takiego modelu dzierżawy chmury obliczeniowej i infrastruktury - zauważa Krystian Fydrych z Atmana, operatora największego centrum danych w Polsce. Tylko w pierwszym kwartale tego roku Atman odnotował 50 proc. wzrost sprzedaży serwerów dedykowanych, a liczba zapytań dotyczących dzierżawy sprzęty, infrastruktury sieciowej i chmury zwiększyła się o 70 proc. względem I kw. 2015 roku. - Cyfrowa transformacja niewątpliwie wpływa na rynek – wystarczy zwrócić uwagę na liczbę miejsc pracy dla specjalistów w obszarze chmury. W Polsce na popularnych serwisach z ofertami pracy można odnaleźć więcej wakatów dla takich ekspertów niż w innych obszarach – dodaje

Małe czyli najbardziej dynamiczne

Poza sektorem medycznym, inwestycje w rozwiązania i narzędzia teleinformatyczne będą dynamicznie rosły także w przypadku firm produkcyjnych i instytucji finansowych. Będą one zwiększać wydatki na IT w tempie 4,7 proc. rocznie, przeznaczając na ten cel do 2020 roku 475 mld dolarów. – W tej chwili trwa proces wymiany systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Spora część z nich została wdrożonych wiele lat temu, w zupełnie innej rzeczywistości gospodarczej i technologicznej, przed erą analityki, digitalizacji wszystkich informacji oraz wyzwaniami związanymi z deficytem specjalistów. Od tamtej pory wiele się zmieniło, same organizacje z niewielkich firm przekształciły się w średnie lub duże przedsiębiorstwa, niekiedy wielofirmowe i działające poza granicami kraju. By móc konkurować z zachodnimi koncernami – precyzyjnie planować i optymalizować koszty czy wykorzystanie przestrzeni magazynowej - muszą mieć wsparcie informatyczne na podobnym poziomie jak one. Siłą rzeczy dziś potrzebują zupełnie innych rozwiązań - tłumaczy Maryla Pawlik, Dyrektor Działu Sprzedaży w BPSC – firmie, która zrealizowała do tej pory ponad 650 wdrożeń w firmach produkcyjnych, dystrybucyjnych i handlowych.

Jak wynika z danych IDC 45 proc. przychodów wygenerują duże korporacje zatrudniające ponad tysiąc pracowników, jednak aż za jedną czwartą wydatków odpowiedzialne będą najmniejsze przedsiębiorstwa, zatrudniające poniżej 9 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie