W przypadku pozostałych badanych z różnych regionów, wskaźnik optymizmu jest równie wysoki. Dla Wrocławia wyniósł on 78,9 proc., a dla Krakowa 77,1 proc.. Co ciekawe, dopiero na czwartym miejscu znaleźli się pracownicy z Warszawy (74,4 proc.).
– Pozytywne nastroje wśród pracowników potwierdzają także dane Głównego Urzędu Statystycznego w Katowicach, wg którego stopa bezrobocia na Śląsku wyniosła w październiku 5,2 proc.,. Warto dodać, że wskaźnik ten jest wyższy od średniej krajowej (6,6 proc.). Nie dziwi więc fakt, że pracownicy z tego regionu znaleźli się w czołówce pod względem pozytywnego nastawienia do obecnej sytuacji na rynku pracy – mówi Radosław Szafrański, dyrektor w katowickim biurze Michael Page.
Pracownicy ze Śląska wykazują również wysoką pewność siebie w kwestii czasu potrzebnego na znalezienie nowej pracy. Aż 59,3 proc. ankietowanych uważa, że znajdzie ją w czasie krótszym niż 3 miesiące. Na pierwszym miejscu pod tym względem znaleźli się badani z Krakowa (66,7 proc.), a na drugim pracownicy z Wrocławia (64,8 proc.). Najmniej optymizmu wykazali natomiast respondenci z Warszawy (50,8 proc.)
Jeśli pracownicy na Śląsku decydują się już na zmianę pracy to największą motywacją do tego jest dla nich chęć zdobycia nowych umiejętności (63,8 proc.). Wśród pozostałych powodów do zmiany pracy Ślązacy wskazywali większe zarobki (39,7 proc.) oraz brak perspektyw na dalszy rozwój (36,2 proc.).
Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia.
