Największy spadek w czerwcu, bo wynoszący 1,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, zanotowały przedsiębiorstwa działające w zakresie budowy budynków. O 0,6% zmniejszyła się wartość produkcji budowlano–montażowej w przedsiębiorstwach zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi, natomiast nie zmieniła się w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wśród podmiotów działających w zakresie budowy obiektów inżynierii lądowej.
Próbując tłumaczyć powyższe dane, na pewno warto zwrócić uwagę na fakt, że czerwiec bieżącego roku miał o dwa dni robocze mniej niż czerwiec roku ubiegłego, co z pewnością nie mogło pozostać bez wpływu na opublikowane liczby. Przyglądając się kolejnym publikacjom GUS w tym zakresie, z pewnością będzie można pokusić się o wyciągnięcie kolejnych wniosków.
Analizując dane opublikowane przez GUS w porównaniu z majem bieżącego roku, wszystkie w/w grupy budownictwa odnotowały wzrost wartości produkcji. Największa zmiana wynosząca 13,5 proc. dotyczyła przedsiębiorstw działających w zakresie obiektów inżynierii lądowej. O 9 proc. wzrosła produkcja wśród przedsiębiorstw zajmujących się wznoszeniem obiektów, natomiast 2,7 proc. wzrostu odnotowały podmioty zakwalifikowane w grupie budownictwa specjalistycznego.
Z kolei w ciągu pierwszych 6 miesięcy bieżącego roku, wskaźnik produkcji budowlano-przemysłowej wzrósł o 6,6 proc., jednak w analogicznym okresie ubiegłego roku, wzrost ten był większy i wyniósł 23,7 proc.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że przed kilkoma dniami opublikowane zostały dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce, wskazujące na pierwszy od 2017 roku spadek o ponad 2 proc. w stosunku rok do roku. Pierwsze analizy powyższych wartości wskazują na spadek tempa produkcji w bieżącym roku wśród przedsiębiorstw budowlanych, natomiast wydaje się być jeszcze za wcześnie, by wyciągać dalej idące wnioski.
Zgodnie z definicją zamieszczoną na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik produkcji przemysłowo – budowlanej informuje o wartości sprzedanych robót budowlano – montażowych na terenie kraju, zrealizowanych siłami własnymi (bez podwykonawców), przez przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 10 osób. Wartość ta wyrażona jest w rzeczywistych cenach sprzedaży, uwzględniających rabaty i upusty, nie uwzględniających podatku od towarów i usług VAT.
Struktura produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej na terenie kraju jest sklasyfikowana według rodzajów obiektów budowlanych i dzieli się na sześć grup.
Największe pozycje to w kolejności budynki niemieszkalne, infrastruktura transportu oraz budynki mieszkalne. Mniejsze znaczenie odgrywają rurociągi i linie telekomunikacyjne, kompleksowe budowle na terenach przemysłowych oraz obiekty inżynierii lądowej i wodnej.
Obejrzyj wideo:
Pracę zmieniamy rzadziej. Jak kiedyś, głównie dla pieniędzy