Cyfrowa rewolucja i nowe miejsca pracy – przede wszystkim dla specjalistów IT
W ostatnich latach jesteśmy świadkami cyfrowej rewolucji, która nie tylko zmienia obraz wielu branż, a przede wszystkim wpływa środowisko pracy. Zawody związane z digitalizacją procesów nabierają zupełnie nowego znaczenia. Pożądani stają się specjaliści w zakresie cyberbezpieczeństwa, rozwoju sztucznej inteligencji, szeroko rozumianych usług chmurowych oraz programiści.
– Poza tym, postępująca cyfryzacja procesów biznesowych sprawia, że na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie także na testerów oprogramowania. Aż 75 proc. osób, które zajmują się dbaniem o jakość cyfrowych produktów, ma otrzymać w tym roku podwyżkę za wykonywaną pracę — przywołuje dane z raportu Polish IT Community Report 2021, Paweł Matysiak, test automation lead w TestArmy.
Rosnące znaczenie zawodów związanych ze światem IT potwierdzają przewidywania Microsoft. Według szacunków ekspertów zrzeszonych wokół światowego giganta, do 2025 roku na świecie ma pojawić się aż 149 milionów nowych miejsc pracy związanych z cyfrową transformacją.
Już w 2022 będzie widać zapotrzebowanie na kompetencje związane z rozwojem oprogramowania
Chociaż praca nad rozwojem oprogramowanie nie jest łatwa, to liczba specjalistów stale rośnie. Jest to odpowiedź na wzrost zainteresowania takimi kompetencjami ze strony firm i korporacji.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podaje, że prawie dwie trzecie pracodawców planuje powiększenie zespołów IT. Co ważne, częściej wzrost zatrudnienia planują małe i nawet mikro firmy (63 proc. i 65 proc.) niż duże przedsiębiorstwa (40 proc.).
Popyt na programistów rośnie również dlatego, że w ostatnich latach możemy obserwować transformację świata biznesu. Procesy analogowe zostały przeniesione do systemów cyfrowych.
Rozwój technologiczny to nowe miejsca pracy, nie tylko dla programistów. Przed kim rynek pracy stoi otworem?
Poza samym tworzeniem różnych funkcjonalności ważna jest ich jakość. Tym zajmują się osoby zwane testerami oprogramowania. Czym zajmuje się tester oprogramowania? Sprawdza:
- jakość stron i aplikacji,
- wydajność produktów cyfrowych,
- użyteczność i cyberbezpieczeństwo.
Testerzy odwzorowują działania użytkownika końcowego w celu wykrycia potencjalnych błędów w aplikacji. Im wcześniej błąd zostanie wykryty, tym mniejsze będą tego reperkusje i tym niższy będzie koszt naprawy takiego błędu.
Procesy powstawania produktów cyfrowych i rozwiązań programistycznych wspierają także testerzy automatyzujący. Interesuje cię taki zawód?
W pracy testera automatyzującego, poza samą znajomością procesów testowania i podejścia do wytwarzania oprogramowania, bardzo istotna jest umiejętność logicznego, analitycznego myślenia oraz programowania. Zautomatyzowane testy powinny być napisane tak, aby przetestować możliwie jak najwięcej potencjalnych podatności i przynieść zwrot w postaci wzrostu jakości oprogramowania oraz skrócenia czasu jego wypuszczenia na rynek – wyjaśniają eksperci TestARMY
Kompetencje cyfrowe to kluczowe kompetencji przyszłości – na jakie jeszcze będzie zapotrzebowanie?
Poza samą automatyzacją testów rozwijać będzie się również automatyzacja całych procesów. Wiele firm korzysta z różnych systemów, które nie są ze sobą wzajemnie zintegrowane. Wtedy dane z jednego systemu do drugiego muszą być przenoszone ręcznie przez pracownika.
Aby uniknąć pomyłek w takim procesie i niepoprawnego przeniesienia danych, firmy inwestują w robotykę i automatyzację. Należy więc spodziewać się, że jeszcze bardziej wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników znających się na architekturze oraz programowaniu RPA.
Dodatkowo, w perspektywie 3-5 lat zdecydowanie wzrośnie zainteresowanie specjalistami od:
- cyberbezpieczeństwa,
- sztucznej inteligencji,
- Big Data.
W tej kluczowej trójce zdecydowanie dominujące okazują się być wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem – aż 53 proc. badanych wskazało, że trend ten będzie miał duży wpływ na zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru. W przypadku sztucznej inteligencji to 45 proc., a jeżeli chodzi o Big Data - 41 proc.
Zawody związane z pracą przy wytwarzaniu oprogramowania wymagają ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, poznawaniu nowych narzędzi czy języków programowania – trudno sobie wyobrazić, aby trend ten uległ zmianie.
Gotowość do rozwoju zostanie nagrodzona. Najbardziej ambitni pracownicy związani z IT mogą liczyć na wiele benefitów. Poza wzrostem pozycji na rynku pracy są oni także nagradzani finansowo. Według raportu Just Join IT, w pierwszym półroczu 2021 roku doświadczeni programiści mogli liczyć na 20 proc. podwyżki.
Gdzie szukać wiedzy? Jak rozwijać kompetencje cyfrowe potrzebne na rynku pracy?
Możliwości edukacji, zarówno pod kątem doszkolenia się jak i przekwalifikowania jest mnóstwo, szczególnie dzięki szerokiej bazie wiedzy dostępnej online. Możliwe formy poszerzania kompetencji cyfrowych to:
- Samodzielna nauka dzięki literaturze lub artykułach w internecie,
- nauka pod okiem praktyków poprzez: kursy IT, bootcampy i szkolenia.
Wybierając szkolenia, dobrze jest się kierować recenzjami uczestników, ale także rekomendacjami takich marek, jak np. Google.
– Warto również zweryfikować, czy dostawca szkoleń koncentruje swoją działalność wyłącznie na sprzedaży szkoleń (firma szkoleniowa), czy równolegle działa też w branży IT, oferując usługi w tym samym zakresie. Firmy IT mają często lepsze zaplecze — doświadczenie, wiedzę i dostęp do najlepszych talentów, aby równolegle prowadzić usługi edukacyjne. Kursanci również na tym zyskują — zdobywają branżowe kontakty i często… nowe oferty pracy — podsumowuje Maciej Urbanowicz, lider działu szkoleń IT z testuj.pl
