Nawet w wakacje rosną płace i przybywa miejsc pracy

Krzysztof Inglot/AIP
Maciej Jeziorek
Za nami już szczyt sezonu wakacyjnego obfitującego w nowe miejsca pracy. Mimo to sytuacja na rynku pracy nadal się poprawia. Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w lipcu br. zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 3,2 proc. r/r. Polacy mogą się również cieszyć z wyższych niż przed rokiem wynagrodzeń - o 4,8 proc. Ekspert Work Service podkreśla, że dane makroekonomiczne wskazują na umacnianie się rynku kandydata, choć pozytywne trendy mogą być wyhamowane przez spadek poziomu inwestycji oraz osłabienie dynamiki PKB.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w lipcu br. wyniosło 5 761,7 tys. osób. To więcej o 3,2 proc. niż w lipcu 2015 r. oraz w czerwcu br. (5 752,7 tys.).

W lipcu obserwowaliśmy kontynuację trendów na rynku pracy z pierwszej połowy roku. Na stabilny ponad 3-procentowy wzrost zatrudnienia z pewnością wpływały czynniki sezonowe, ale również duża ilość zamówień w przedsiębiorstwach, do realizacji których niezbędne są zwiększone kadry. Szczególnie duże wzrosty załóg pracowniczych odnotował sektor prywatny, który w pierwszym półroczu zwiększył liczbę ofert zatrudnienia o 24,8 proc. Wyzwaniem jednak staje się dziś obsadzenie tym miejsc pracy. W czerwcu 1 na 5 ofert była wykorzystania dłużej niż jeden miesiąc. Wraz z dalszym spadkiem poziomów bezrobocia ten stan będzie się pogłębiał – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. – To co dziś może niepokoić to słabsze od oczekiwań odczyty wzrostu PKB za pierwsze 6 miesięcy. Jeżeli długoterminowo doszłoby do spowolnienia inwestycji i zmniejszenia dynamiki wzrostu gospodarczego poniżej 3 proc., to wówczas zaczniemy mieć do czynienia również z osłabieniem dobrych nastrojów na rynku pracy – dodaje Inglot.

GUS podał także, że w lipcu nastąpił wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw. Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 4 291,85 zł, co oznacza wzrost o 4,8 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. - Pomimo, że wynagrodzenia w średnich i dużych firmach rosną w tempie niemal 5-procentowym, to obserowana dynamika może dla wielu osób być niezadowalająca – zauważa jednak Krzysztof Inglot, ekspert Work Service S.A. - Utrzymująca się od niemal 2 lat deflacja hamuje szybszy wzrost płac, ale jednocześnie powoduje, że realnie Polacy mają więcej pieniędzy w portfelach.

W ocenie eksperta, w ostatnich miesiącach największą poprawę wynagrodzeń odnotowały osoby zatrudnione w zakwaterowaniu i gastronomii (o 6,3 proc.), działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 5,7 proc.) oraz handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 5,3 proc.). Wyraźnie spadki o 4,8 proc. odnotowali pracownicy sektora górniczego i wydobywczego, na co wpłynęło m.in. przesunięcie terminów wypłat dodatkowych wynagrodzeń rocznych i premii w tej sekcji. – dodaje Krzysztof Inglot.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu